My Favorite Movies


  orca144's Rating My Rating
1
Sin City 2005,  R)
2
The Joy Luck Club 1993,  R)
The Joy Luck Club
Beautiful. This is one of the best movies ever made in history. It is impowering and inspirational. The movie really protrays the asian culture well. Alot of the problems shown in this film has happened to at least on of my family members.
3
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
Best teen film
4
Finding Nemo 2003,  G)
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
6
50 First Dates 2004,  PG-13)
7
The Notebook 2004,  PG-13)
8
The Incredibles 2004,  PG)
9
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
10
Over the Hedge 2006,  PG)
11
The Grudge 2004,  PG-13)
12
Scary Movie 2000,  R)
13
Aliens 1986,  R)
14
Shock Treatment 1981,  PG)
15
Scream 1996,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments