My Favorite Movies


  opusfet's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
2
The Godfather 1972,  R)
3
When Harry Met Sally 1989,  R)
4
The Shawshank Redemption 1994,  R)
5
Seven (Se7en) 1995,  R)
6
The World According to Garp 1982,  R)
7
The Abyss 1989,  PG-13)
8
Fight Club 1999,  R)
9
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
10
Rent 2005,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
12
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
13
Superman Returns 2006,  PG-13)
14
The Princess Bride 1987,  PG)
15
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
16
Jerry Maguire 1996,  R)
17
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
18
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
19
Léon (The Professional) 1994,  R)
20
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
21
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
22
The Matrix 1999,  R)
23
The Right Stuff 1983,  PG)
24
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
25
True Romance 1993,  R)
26
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
27
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
28
Shrek 2001,  PG)
29
Lone Star 1996,  R)
30
Pulp Fiction 1994,  R)
31
The Devil's Advocate 1997,  R)
32
Die Hard 1988,  R)
33
Dogma 1999,  R)
34
Broadcast News 1987,  R)
35
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
36
Poltergeist 1982,  PG)
37
The American President 1995,  PG-13)
38
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
39
The Fifth Element 1997,  PG-13)
40
Interview with the Vampire 1994,  R)
41
Groundhog Day 1993,  PG)
42
Heat 1995,  R)
43
City Slickers 1991,  PG-13)
44
Clueless 1995,  PG-13)
45
Dead Again 1991,  R)
46
Real Genius 1985,  PG)
47
A Few Good Men 1992,  R)
48
A River Runs Through It 1992,  PG)
49
Get Shorty 1995,  R)
50
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
51
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
52
Speed 1994,  R)
53
Heathers 1988,  R)
54
Serenity 2005,  PG-13)
55
The Cider House Rules 1999,  PG-13)
56
Grease 1978,  PG)
57
28 Days Later 2002,  R)
58
Amadeus 1984,  PG)
59
JFK 1992,  R)
60
Rear Window 1954,  PG)
61
Sin City 2005,  R)
62
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
63
Raising Arizona 1987,  PG-13)
64
Say Anything... 1989,  PG-13)
65
Shaun of the Dead 2004,  R)
66
Garden State 2004,  R)
67
Just Friends 2005,  PG-13)
68
This Is Spinal Tap 1984,  R)
69
You've Got Mail 1998,  PG)
70
Children of Men 2006,  R)
71
The Upside of Anger 2001,  R)
72
Saving Private Ryan 1998,  R)
73
Blade Runner 1982,  R)
74
Joe Versus the Volcano 1990,  PG)
75
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
76
Frailty 2002,  R)
77
Aladdin 1992,  G)
78
The Green Mile 1999,  R)
79
Twins 1988,  PG)
80
Jurassic Park 1993,  PG-13)
81
The Prestige 2006,  PG-13)
82
Coming to America 1988,  R)
83
Lethal Weapon 1987,  R)
84
Aliens 1986,  R)
85
Back to the Future 1985,  PG)
86
Blazing Saddles 1974,  R)
87
A Clockwork Orange 1971,  R)
88
Almost Famous 2000,  R)
89
Married to the Mob 1988,  R)
90
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
91
Heaven Can Wait 1978,  PG)
92
Jesus Christ Superstar 1973,  G)
93
The Shining 1980,  R)
94
Zodiac 2007,  R)
95
In the Line of Fire 1993,  R)
96
Parenthood 1989,  PG-13)
97
The Karate Kid 1984,  PG)
98
Pan's Labyrinth 2006,  R)
99
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
100
The Untouchables 1987,  R)
101
Fools Rush In 1997,  PG-13)
102
V (Storm Warnings) 1983,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments