My Favorite Movies


  optican2006's Rating My Rating
1
Broken English 2007,  PG-13)
Broken English
that it too good one thank u for it
2
Grease 1978,  PG)
Grease
one of the most youth wondeful movie in its time
3
Good Luck Chuck 2007,  R)
4
Dragon Wars (D-War) 2007,  PG-13)
5
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
6
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
very much better than most say.
7
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
8
Vacancy 2007,  R)
9
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
10
The Kingdom 2007,  R)
11
Gone With the Wind 1939,  G)
12
Almost Famous 2000,  R)
13
The Reaping 2007,  R)
14
30 Days of Night 2007,  R)
15
The Lake House 2006,  PG)
16
We Own the Night 2007,  R)
17
Tideland 2005,  R)
18
Blind Beast (Môjû) 1969,  Unrated)
Blind Beast (Môjû)
wonderful
19
Blood on Satan's Claw 1970,  R)
20
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
21
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
Where the Heart Is
it is so important , makes us to remember always where the haert is
22
Lions for Lambs 2007,  R)
Lions for Lambs
Thus, for this film to truly be a work of art, it would have to boil down to great performances...and even there, it misses the mark...Streep included. Watching Tom Cruise, I never forgot for a moment I was watching Tom Cruise...which is typical, as he is not a fantastic actor, in my humble opinion, and it doesn't help that I just find him sort of annoying as it is, but there have been times he made me forget that he was Cruise and convinced me he was...a sports agent...and a vampire. This time around, he didn not make me think he was actually a senator. Just Cruise wearing Armani in a nice office.
23
Grandma's Boy 2006,  R)
Grandma's Boy
A very funny movie
24
Bee Movie 2007,  PG)
Bee Movie
Proves that Pixar is so much better at animated movies than Dreamworks (compare it to Ratatouille and you'll see).
25
Flowers in the Attic 1987,  PG-13)
Flowers in the Attic
very much better than most say.
26
Green Street Hooligans 2005,  R)
27
This Christmas 2007,  PG-13)
This Christmas
it looks to be a good movei
28
Cinderella II - Dreams Come True 2002,  G)
Cinderella II - Dreams Come True
Very good movie. Quite enjoyable especially because there are lots of her tiny friends who help. The second story about Anastasia is very nice too.
29
Next 2007,  PG-13)
Next
wanderful , i have to see it many times
30
August Rush 2007,  PG)
August Rush
this film is it doesn't hold back in telling its story and sharing its love for music. I think pages 60-90 could have used another ten-minutes or so, but who cares? This film didn't. Charles Dickens would be proud.
31
American Gangster 2007,  R)
32
The Mist 2007,  R)
33
I Saw Mommy Kissing Santa Claus 2001,  Unrated)
I Saw Mommy Kissing Santa Claus
i like it , so funny too
34
In America 2003,  PG-13)
In America
so nice
35
Irma La Douce 1963,  Unrated)
36
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
37
Ma Mere,(Meine Mutter),(My Mother) 2004,  NC-17)
38
War (Rogue Assassin) 2007,  R)
39
The Water Horse: Legend of the Deep 2007,  PG)
40
Blood Diamond 2006,  R)
41
The Golden Compass 2007,  PG-13)
42
Sunshine 2007,  R)
43
Roman Holiday 1953,  Unrated)
44
Ratatouille 2007,  G)
45
Elizabeth: The Golden Age 2007,  PG-13)
46
Ultraviolet 2006,  PG-13)
47
Mad Money 2008,  PG-13)
48
3:10 to Yuma 2007,  R)
49
Jumper 2008,  PG-13)
Jumper
I certainly would like those holes filled in with more info.
50
Romance and Cigarettes 2005,  R)
51
Welcome Home Roscoe Jenkins 2008,  PG-13)
52
The Invasion 2007,  PG-13)
53
Shooter 2007,  R)
54
Junebug 2005,  R)
55
Things We Lost in the Fire 2007,  R)
56
Disturbia 2007,  PG-13)
57
No Country for Old Men 2007,  R)
58
Eye For An Eye 1995,  R)
59
Highlander: The Source 2006,  R)
60
I Am Legend 2007,  PG-13)
61
Shrek the Third 2007,  PG)
62
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
63
Vantage Point 2008,  PG-13)
64
In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale 2008,  PG-13)
65
The Oh in Ohio 2006,  R)
66
What Happens in Vegas 2008,  PG-13)
67
Hancock 2008,  PG-13)
68
The Cottage 2008,  R)
69
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
Rambo hacks his way through an entire army. even with all the violence the film also has a moral centre
70
1408 2007,  PG-13)
1408
Very good thriller. Good script, set design, script, special effect, editing. Great movie to be watching Halloween.
71
El Orfanato (The Orphanage) 2007,  R)
72
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
73
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
74
The Lookout 2007,  R)
75
The Strangers 2008,  R)
76
The Promotion 2008,  R)
77
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
78
Caveman 1981,  PG)
79
Mrs. Henderson Presents 2005,  R)
80
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
81
Kung Fu Panda 2008,  PG)
82
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
83
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
84
The Bucket List 2007,  PG-13)
The Bucket List
sometimes that's all we need.
85
Get Smart 2008,  PG-13)
86
White Noise 2005,  PG-13)
87
Dragon Ball Z: Frieza 1996,  Unrated)
88
The Great Debaters 2007,  PG-13)
89
Stargate: Continuum 2008,  Unrated)
90
Witless Protection 2008,  PG-13)
91
Doomsday 2008,  R)
92
21 2008,  PG-13)
93
Star Wars: The Clone Wars 2008,  PG)
94
The Cell 2000,  R)
95
Journey to the Center of the Earth 2008,  PG)
96
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
97
Mirrors 2008,  R)
98
Duplex (Our House) 2003,  PG-13)
99
Why Did I Get Married? 2007,  PG-13)
100
The Mephisto Waltz 1971,  R)
The Mephisto Waltz
Hey, you should really see this! Long before his role on TV's "M*A*S*H",Alan Alda stars in this classic supernatural thriller that also starred Jacqueline Bisset,Curt Jergens,William Windom and Barbara Parkins.
A Must See from the horror-suspense films out of the early 1970's.

Another reason to see this film is because this is the first time that legendary television producer Quinn Martin produced his only theatrical feature when came out in 1971. The reason? It really consisted of his trademark Quinn Martin players(one of them was William Windom)and directed by Paul Wendkos. Check out the DVD version which features full frontal nudity from Jacqueline Bisset and Barbara Parkins(was who known for her television work in the 1960's prime time soap opera "Peyton Place",but also was in the 1967 theatrical version of "The Valley of the Dolls")
101
The Secret Lives of Second Wives 2008,  Unrated)
102
Quarantine 2008,  R)
103
The Midnight Meat Train 2008,  R)
104
The Ruins 2008,  R)
105
Madagascar: Escape 2 Africa 2008,  PG)
106
WALL-E 2008,  G)
107
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
108
Every Man's Fantasy 2 2005,  Unrated)
109
Passion in the Desert 1997,  PG-13)
110
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
111
The Master of Disguise 2002,  PG)
112
Heading South 2005,  G)
113
Bride Wars 2009,  PG)
114
Haunted Forest 2007,  R)
115
Victim 1962,  Unrated)
116
Journey to the End of the Night 2006,  R)
117
Apocalypto 2006,  R)
118
The Eye 2008,  PG-13)
119
Knowing 2009,  PG-13)
120
The Dark Knight 2008,  PG-13)
121
The Astronaut's Wife 1999,  R)
122
After Alice (Eye of the Killer) 1999,  R)
123
The Number 23 2007,  R)
The Number 23
HAVE GREAT TIMES ALWAYS

Love is the key to understanding!Wish you happy weekend with love and understanding...


(¯'?..¯)
'*.¸.*..
¸.?..¸.?*¨) ¸.?*¨)
(¸.?.. (¸.?.. .?.. ¸¸.?¨¯'?
_____****__________**** ______
___***____***____***__ *** ____
__***________****_______***____
_***__________**_________***__
_***___Sending you some__***_
_***_________love________***_
__***____________________***___
___***__________________***____
____***_______________***_____
______***___________***_______
________***_______***_________
__________***___***___________
____________*****_____________
_____________***_____________
______________*_____________
.....................?
.................?
.............?
124
Sunshine Cleaning 2008,  R)
Sunshine Cleaning
HAVE GREAT TIMES ALWAYS

Love is the key to understanding!Wish you happy weekend with love and understanding...


(¯'?..¯)
'*.¸.*..
¸.?..¸.?*¨) ¸.?*¨)
(¸.?.. (¸.?.. .?.. ¸¸.?¨¯'?
_____****__________**** ______
___***____***____***__ *** ____
__***________****_______***____
_***__________**_________***__
_***___Sending you some__***_
_***_________love________***_
__***____________________***___
___***__________________***____
____***_______________***_____
______***___________***_______
________***_______***_________
__________***___***___________
____________*****_____________
_____________***_____________
______________*_____________
.....................?
.................?
.............?
125
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
126
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments