Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  operadame's Rating My Rating
1
Phantom of the Ritz 1992,  R)
2
Beverly Hills Cop 1984,  R)
3
Vice Versa 1988,  PG)
4
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
I love Horror and I love Vampire films and this one is great and has the best Duo the Cory Boys.And many other great Acters/actresseses
5
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
best action film ever
6
Can't Buy Me Love 1987,  PG-13)
7
Beaches 1988,  PG-13)
8
A League of Their Own 1992,  PG)
9
Hell Night 1981,  R)
10
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
One of the creepiest scariest films to date it still makes me jump.
11
Halloween 1978,  R)
Halloween
This is my secend after The Excorsist favorite horror movies,it still is and will always be a tradition especailly on Halloween and the sequel was just as good and unnerving.I love the suspence in it and it's nt all about the gore.
12
Halloween ,  Unrated)
13
Child's Play 1988,  R)
Child's Play
The movie that started the whole Chucky franise.I loved this horror even if the idea of a killer doll is'nt very realistic in real life but hey it's a movie anyway it was well acted for an 80's horror and not really cheasy like some can be.It did scare me as a kid but now it's a classic to me and not too much blood like the movies nowadays.
14
Carrie 1976,  R)
Carrie
This is my Alltime third favorite horror flick.Stephen King really has a nack for scare.Sissy is wonderfull as Carrie,and the rest of the cast is great as well.I seen this after Grease and seeing John Travrolta in a horror was an experience.And Piper as her mother gave me goosebumps.
15
My Best Friend Is a Vampire 1988,  PG)
My Best Friend Is a Vampire
One of my favoite comedies,with Wilson,Aka.Robert Sean Leonerd.
16
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
Another great performance of Julia,loved and adored her in this amung many other films.
17
Once Bitten 1985,  PG-13)
Once Bitten
I find this movie very funny and entertaining the first movie i seen jim carrey in and then later I saw him in Earth Girls are Easy.another one funny.
18
Hellraiser 1987,  R)
Hellraiser
Clive Barker Is a Genius.This is true horror,I still cringe at this movie.It is by far one of the best horror films and the sequel wasn't bad either.
19
Friday the 13th 1980,  R)
Friday the 13th
the begining of Jason 's fransise.This was another great slasher flick ,of it's kind.Very good plot and not real cheasy as some sequals in later years.
20
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
I just love this movie it kept me laughing.So Funny.
21
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
Ths was the scariest since I saw Excorisist.and to think it was based on a true killer.Very scary and surpases the remake.granted the remake was ok,but can't beat the orginal.
22
The Phantom of the Opera 1990,  Unrated)
The Phantom of the Opera
A very great movie.I adore Charles Dance as Erik and the only thing lacking is not being able to see his face but overall a great Phantom film.
23
Killer Party (The April Fool) 1986,  R)
Killer Party (The April Fool)
I remember seeing this when I was a kid it was a pretty good horror flick,it also has a twist at the end if I remember correctly.
24
Just One of the Guys 1985,  PG-13)
Just One of the Guys
I just love this movie it's soooo funny
25
Back to School 1986,  PG-13)
26
Revenge of the Nerds 1984,  R)
Revenge of the Nerds
One of the most funiest commeidies about revenge from the so called popular jocks I allays thought of them as Dumb the jocks,so if you in for some laughs watch this.
27
The Slumber Party Massacre 1982,  R)
The Slumber Party Massacre
Pretty decent horror flick for the 80's ,crepy,gory,a bit scary the very first time i seen it and good to watch for a gory reepy thrill.
28
Sleepaway Camp 1983,  R)
Sleepaway Camp
Most disturbing ending and great twist for a horror flick.
29
When a Stranger Calls Back 1993,  R)
When a Stranger Calls Back
i thought this wasa very good thriller/slasher sequel
30
Mystery Science Theater 3000: The Movie 1996,  PG-13)
Mystery Science Theater 3000: The Movie
I allways loved the show and the movie is no different I absolutely adore it.
31
The Phantom of the Opera 1989,  R)
The Phantom of the Opera
This Is by far a great Phantom,it shows more darker espects of Erik,and reminds me of Susan Kay's novel.This is a must see in my book.
32
Mountaintop Motel Massacre 1986,  R)
33
Psycho 1960,  R)
34
A Fish Called Wanda 1988,  R)
A Fish Called Wanda
a very funny movie
35
Seven Minutes in Heaven 1986,  PG-13)
36
The Fly 1958,  Unrated)
37
Oh, God! You Devil 1984,  PG)
Oh, God! You Devil
A funny sequeal and Burns does a greaT job as god and the devil
38
Stir Crazy 1980,  R)
Stir Crazy
This movie was the very first I seen with Pryor and Wilderer teamed up they are extremely funny together they feed off each other in a good way,like him and Mel Brooks kinda way if you love either i say see this movie.
39
Over the Hedge 2006,  PG)
Over the Hedge
I adore this movie I find it quite funny and very entertaining for your family no matter how young or old you may be.
40
The Others 2001,  PG-13)
41
Poltergeist 1982,  PG)
Poltergeist
I was very afraid of this movie as a young child especially the killer Clown Doll.A very good spooky film about ghosts.
42
The Amityville Horror 1979,  R)
The Amityville Horror
The first and origanal haunted house movie based on true events.I like this vershian but got more of the story in the remake.
43
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
I really liked this supernatural thriller/horror movie it was very good and surprised me especially the ending.
44
Eve's Bayou 1997,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments