My Favorite Movies


  1. Openbook888
  2. Amanda

Give list a short description

  Openbook888's Rating My Rating
1
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
The all-time greatest love story. Not only is this movie so beautiful and moving but it is also done so cinematically well. Still to this day it is one of the best movies I have ever seen.
2
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
If you enjoyed The Departed then you will love this. This is the story of two irish brothers who decide to start killing people who are wicked and corrupt. It's a very unique and entertaining film, and has quickly become one of my favorites.
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
4
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Pretty much the sickest and most bad-ass movie about alien robots I have ever seen. The visual effects still blow my mind, it far surpasses Lord of the Rings in that aspect. The raw talent and excellent comedic timing of Shia LaBeouf, absolutly makes the movie.
5
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
I have to be honest going in I didn't know how I would feel with a blonde Bond. Not two minutes into the movie did I realize that I didn't care what his hair color was Daniel Craig is James Bond. This movie delivers, although nothing really tops the first action scene, Daniel Craig is funny, smart, and is definatly James Bond. The one woman bond learns his lesson and kicks some serious James Bond butt.
6
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
8
The Departed 2006,  R)
9
Wedding Crashers 2005,  R)
10
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
Amanda Bynes does it again, i absolutly love watching her work. This movie is hilarious, it was constantly keeping me laughing. And not only that but the way the soccer scenes were shot will be draw enough alone. With an amazing soundtrack and shirtless sensetive boys, this movie could easily become one of the best teen comedies of the millenium.
11
The Breakfast Club 1985,  R)
12
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
13
Sixteen Candles 1984,  PG)
14
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
15
Troy 2004,  R)
16
Four Brothers 2005,  R)
17
Underworld 2003,  R)
18
Underworld: Evolution 2006,  R)
19
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments