My Favorite Movies


  oottlctip60's Rating My Rating
1
Set It Off 1996,  R)
Set It Off
Brilliant action packed movie, about a group of buddys planning to rob a bank
2
True Romance 1993,  R)
3
GoodFellas 1990,  R)
4
Heathers 1988,  R)
Heathers
A hillarious but quite dark 90's (gen x)teen film starring winona and christian
5
Love and Basketball 2000,  PG-13)
Love and Basketball
A great romantic film. Shows how couple share both passion for each other & basketbal. Recommend to everyone-a must see!!
6
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
First film I ever owned,love it to this day-especially now in dvd form-a true classic
7
Point Break 1991,  R)
8
Imagine Me & You 2005,  R)
9
Alien 1979,  R)
10
Aliens 1986,  R)
11
Alien3 1992,  R)
12
Alien Resurrection 1997,  R)
13
The Fog 1980,  R)
14
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Wow what an emotional,and fantastic film. Originally wasn't interested in seeing this, but am sure pleased came across it. A really romantic and pleasant film. Ideal for anyone who likes a good love story. Brilliant acting from everyone. A must see movie!!!
15
Lost and Delirious 2001,  R)
16
Two Can Play That Game 2001,  R)
Two Can Play That Game
Hillarious take on both partners views on relationships. You gotta c this any see how true it is,lol
17
Loving Annabelle 2006,  Unrated)
18
X-Men 2000,  PG-13)
19
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
20
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
21
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
This is such a zany,brilliant comedy.Has been one of my favourites for years. Recommend if you like your comedy kinda quirky and dark. One I could watch over&over
22
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Almost perfect,one of my faves...what a ride this film takes you on!Brilliant movie
23
Silver Bullet 1985,  R)
24
Scarface 1983,  R)
25
Girl, Interrupted 1999,  R)
26
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
27
Casino 1995,  R)
28
Freedom Writers 2007,  PG-13)
29
Juice 1992,  R)
30
Scream 1996,  R)
31
The Lost Boys 1987,  R)
32
Smokin' Aces 2007,  R)
33
Boys Don't Cry 1999,  R)
34
Dogfight 1991,  R)
Dogfight
Still not available on region 2, but am patiently waiting...
35
Thelma & Louise 1991,  R)
36
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
37
Friday 1995,  R)
38
Brown Sugar 2002,  PG-13)
39
Menace II Society 1993,  R)
40
American History X 1998,  R)
41
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
42
I Love You to Death 1990,  R)
43
The Players Club 1998,  R)
44
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
45
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
46
The Holiday 2006,  PG-13)
47
Last Holiday 2006,  PG-13)
Last Holiday
A really lighthearted funny film,suitable for everyone,all the cast are fantastic.One to watch,a must see!!
48
Deliver Us from Eva 2003,  R)
49
Reality Bites 1994,  PG-13)
50
American Gangster 2007,  R)
51
Love Jones 1997,  R)
52
Ride 1998,  R)
Ride
Such a hillarious film,about a
53
Summer Rental 1985,  PG)
54
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
55
Cry-Baby 1990,  PG-13)
56
The Cell 2000,  R)
57
Stigmata 1999,  R)
58
An American Werewolf in London 1981,  R)
59
Saving Face 2004,  R)
60
Dawn of the Dead 2004,  R)
61
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Fantastic thrill of a movie.Great acting from all cast, a generally great action packed film
62
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Now this is what all movies should b like,pure entertainment,a crowd pleaser all the way1!
63
Spirited Away 2001,  PG)
64
Disappearing Acts 2000,  R)
Disappearing Acts
I really like this film,have watched it numerous times and don't tire of it.This is a really good drama, and the cast put on great performances throught.Pleased to say have it in my collection.Recommend you take a look!
65
The Reaping 2007,  R)
66
The Godfather 1972,  R)
67
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
68
In Her Shoes 2005,  PG-13)
69
Jason's Lyric 1994,  R)
70
Untamed Heart 1993,  PG-13)
71
The Lake House 2006,  PG)
72
Blade 1998,  R)
73
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
A movie full of twists.i really enjoyed this film.Was a nice change from all the predictable stuff out currently!
74
The Blind Side 2009,  PG-13)
The Blind Side
This is best film i've seen in ages. All the cast do great job,in this touching true story.I haven't seen so many engrosed ppl at cinema for long time. Go check out if get chance,can't imagine many would find fault in this film...will be watching again am sure when dvd released.Sandra can do no wrong these days in movies,she's fab!
75
Hors de Prix (Priceless) 2006,  PG-13)
76
Léon (The Professional) 1994,  R)
77
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
78
Halloween 1978,  R)
79
Money Talks 1997,  R)
80
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
Almostperfect,a great street romance full of music N dance.One would watch many more times on dvd
81
Rush Hour 2 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments