My Favorite Movies


  oonaB's Rating My Rating
1
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Stunning movie. The music gives me goosebumps, it's moving, funny...everything about it is magical.
2
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
This cracked me up, Jack Lemmon and Tony Curtis were hilarious.
3
The Shawshank Redemption 1994,  R)
4
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
Doctor Zhivago
Powerful classic
5
Duel 1972,  PG)
Duel
It really keeps you on the edge of your seat, I loved it
6
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Outstanding
7
The English Patient 1996,  R)
The English Patient
adored it! love ralph fiennes
8
Gone With the Wind 1939,  G)
9
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
One of my favourites, just so brilliant and powerful
10
The Ice Storm 1997,  R)
The Ice Storm
Really contemplative, great character studies and some beautiful scenes
11
Psycho 1960,  R)
Psycho
Classic! I'd say it's Hitchcock's best film. I like it better than modern horrors because it doesn't just have tons of killings throughout and it doesn't show everything, it leaves more to the imagination, and it still manages to shock.
12
How to Make an American Quilt 1995,  PG-13)
13
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
GREAT SCOTT I LOVE THIS MOVIE!
14
Back to the Future Part II 1989,  PG)
15
Back to the Future Part III 1990,  PG)
16
Rush Hour 1998,  PG-13)
17
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
18
Grease 1978,  PG)
Grease
Classic! Great songs and everything!
19
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
I love this, it's so funny and a great Christmas film.
20
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
21
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
I love this so much! It's got suspense and comedy, great imagination and special effects...
22
The Cider House Rules 1999,  PG-13)
23
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Really enjoyed it
24
Big 1988,  PG)
25
The Wizard of Oz 1939,  G)
26
Strangers on a Train 1951,  PG)
Strangers on a Train
Love the film plus it's got Farley Granger in it *swoooooooooooooon*!
27
Shadow of a Doubt 1943,  PG)
28
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Very powerful and a tearjerker.
29
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
LOVE THIS!!! One of my favourite films! A classic!
30
Saturday Night Fever 1977,  R)
31
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
Loved it
32
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
33
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
34
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
35
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
ooh i love this!
36
Paris, Texas 1983,  R)
Paris, Texas
Amazing
37
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
Amazing, loved it!
38
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
39
In the Heat of the Night 1967,  Unrated)
40
The Defiant Ones 1958,  Unrated)
41
The Seven Year Itch 1955,  Unrated)
42
Benny & Joon 1993,  PG)
43
Midnight Express 1978,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments