Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ookook's Rating My Rating
1
The Ten Commandments 1956,  G)
The Ten Commandments
This is an incredible rendition of the story of Moses and the Ten Commandments. I remember being mesmerized by it at a young age, and it was just so cool seeing this Bible story come alive.

Now, seeing it again all these years later, I realized I'd almost forgotten how much I love this movie. Moses' words at the Red Sea still send chills down my spine.

"The Lord of Hosts will do battle for us! Behold His mighty hand!"

"Who is like unto Thee, O Lord? From everlasting to everlasting, Thou art God"
2
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
My favourite musical. If you love this genre, you owe it to yourself to watch this one.
3
Bicentennial Man 1999,  PG)
Bicentennial Man
This is my all-time favourite movie. For its humour, its feel, its plot, its characters... Everything about it I love. The character of Andrew and his pursuit of his humanity touches chords within me which I'm not even sure I understand.
4
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
I watched this movie when I was a child, and it has been with me ever since. This movie cemented Whoopi Goldberg in my head as one of my favourite actresses, and the emotions this movie drew out of me shocked me at that age, forever placing it in my head as an incredible and beautiful film.

If I ever find the DVD for this, it's gonna be a prized possession.
5
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
"Voilą! In view, a humble vaudevillian veteran, cast vicariously as both victim and villain by the vicissitudes of Fate. This visage, no mere veneer of vanity, is a vestige of the vox populi, now vacant, vanished.

However, this valorous visitation of a bygone vexation stands vivified, and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin vanguarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition. The only verdict is vengeance; a vendetta held as a votive, not in vain, for the value and veracity of such shall one day vindicate the vigilant and the virtuous.

Verily, this vichyssoise of verbiage veers most verbose, so let me simply add that it's my very good honor to meet you and you may call me V."

And THAT, my friends, is why this is one of the most brilliant movies ever.
6
Hero 2002,  PG-13)
Hero
A graceful display of martial arts.
A beautiful explosion of colour.
A gorgeous palette of hues, both physical and emotional.
A story meticulous but unpretentious.

I love this movie.
7
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
One of the first psychological thrillers I ever watched, this movie haunts me even now. This was disturbing even before the "eww" factor of movies like Saw came along.
8
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
This is one of my favourite romantic comedies, and not only because Meg Ryan is so pretty in it. The way the movie builds up to its climax and the tear-jerker of a happy ending all add up to one happy sigh of a movie.
9
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
One of the most brilliant movies ever. Watch it and find out why.
10
The Last Unicorn 1982,  G)
The Last Unicorn
One of my favourite animations ever.

Don't be misled by its seemingly innocent, childlike, almost feminine facade. I watched this when I was a kid and even then it was already old! (It was released the month before I was born). It impacted me so much because it spoke of things in ways almost frightening for children, with a story that never apologized for its depth or its eerie foreboding, but made up for it in bittersweet hope.

Beautiful, haunting, and utterly classic.
11
The Mask 1994,  PG-13)
The Mask
Jim Carrey, the only person that could have ever played this role.

I enjoyed everything about this movie, and Cuban Pete is ever one of my favourite songs.
12
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
The Matrix.

How can you NOT find this movie incredible?
13
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
This was the sequel to one of the best sci-fi action movies ever.

And it topped it. I know many people hated ol' Colonel Sanders and his long-winded speech, but I utterly adored it.

Brilliant.
14
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
A lot of people disliked this ending to the trilogy, but I loved it. It felt like a fitting end to a great trio, and still left me wanting more.

And isn't that what great trilogies always do?
15
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Funny and yet poignant, this was the only Disney movie that ever made me anxious, i.e. the scene where Elastigirl was screaming "Abort!" as the missiles closed in on her plane, threatening to kill her and her children.

The vulnerability and fear of both parents could be felt in that scene and haunts me everytime I watch it.
16
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
My first encounter with Jim Carrey and his crazy on-screen alter-ego Ace Ventura. Truth be told, he cracked me up with everything he did, and I will always love this movie and its prequel.
17
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
Not as funny as its sequel, but still hilarious nonetheless. Can't get any funnier than Ace Ventura.
18
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
The only Robin Hood movie I deemed worth watching. Utterly stupid but utterly witty and utterly funny, this one's a definite keeper.
19
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
I love this movie because I believe it's Bill Murray at his best. Funny, ironic, cynical and sometimes totally sincere.

The movie moves along in a beautiful way, and toward the end, you can't help but feel for him when he feels resigned to his repetitive fate, even more so when you see that the woman he has fallen for won't remember him the next morning.

Way before 50 First Dates, Groundhog Day showed how one man would eventually do everything everyday over and over to woo the woman he eventually fell in love with, discovering in the end that it was all worth it.
20
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
Austin Powers: International Man of Mystery
I've been a fan of Mike Myers since the Wayne's World days, and he really brings it home in this first of three great films.

Dr. Evil? Pure genius.
21
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
The introduction of Mini-me made this movie greater than part 1, and that was a feat in itself. The continued lampooning of spy movies left me cracking up again.
22
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
Both Beyonce Knowles and Michael Caine do pull off good roles in this movie, but they and even Fat Bastard could not upstage the one person that made this movie memorable.

The Mole. Moooooooole... Moley moley moley moley moley!
23
A Charlie Brown Christmas 1965,  Unrated)
A Charlie Brown Christmas
I have fond memories of this movie because I watched it as a child, and saw the beauty and true meaning of Christmas.

I still get chills when Linus recites Luke 2:8-14.
24
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
One of the movies (if not the ONLY movie) that brought me to tears MORE THAN ONCE.

The fact that I don't cry at movies makes this film all the more incredible in its character and plot development. This film succeeded where Deep Impact failed.
25
The Iron Giant 1999,  PG)
The Iron Giant
Another of my "fond memory" movies, the Iron Giant made me laugh, made me cry, and made me smile with hope.

A great gem of a movie, this is one DVD I wanna get and keep.
26
The Emperor's New Groove 2000,  G)
The Emperor's New Groove
This is right up there as one of my favourite Disney movies of all time. It's not typical classic Disney fare in the sense that it doesn't involve a Disney "princess" (a la Little Mermaid, Cinderella, Sleeping Beauty, Beauty and the Beast, etc).

It's comedic!

Arguably the best characters by far are Yzma and Kronk. Eartha Kitt and Patrick Warburton both steal the show and everyone else is just there to fill voids.

If you're sick of movies that cater to the kiddies, this is one movie that has great (clean) humour that adults can appreciate.
27
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
My favourite of the Disney movies, this is one of the few cartoons that ever brought me to tears, as well as made me sing along because the songs were (and are) so incredible.
28
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
Meg Ryan as usual made this movie worth watching. Her girl-next-door style made everything so cool, and the portrayal of angels was a nice take.

The ending was decidedly sad and the moral bittersweet, but in the end, it is still a movie to remember.
29
Stepmom 1998,  PG-13)
Stepmom
Man, the emotions in this movie really get me going, Especially in the scenes shared by Susan Sarandon and Julia Roberts. The tension and chemistry between these two are so tangible and so real.

And in the end, once one has been accepted by the other, the ending doesn't need to be final, because it demonstrates that life has no ending, but that it simply goes on, and we don't have to be forgotten.
30
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
Though many Chinese people scoff at this movie, I love it. It takes great production values, a great story, great martial arts and fight scenes, and beautiful scenery, and blends it into a gorgeous package.
31
Sister Act 1992,  PG)
Sister Act
This musical has a special place in my heart because all its characters and actresses really struck a chord with me. It was really great singing along with this movie and enjoying Whoopi Goldberg in all her feistiness.
32
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
Sister Act 2: Back in the Habit
Although I still prefer part 1, I have a soft spot in my heart for this movie as well, if only because I got to see a burgeoning Lauryn Hill flex her vocal pipes and awe me with what she could do.
33
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
Vampires are wicked. That's wicked-cool, by the way. The sensuality and haunting beauty shown in this film demonstrated the dark romanticism of vampires, and even if it was just a movie, I suddenly imagined how cool it would be to be one.
34
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
A more raw, visceral spiritual sequel to Intervew With A Vampire, this film stoked the then-diminished fires of my curiosity with all things Anne Rice vampiric, and together with a killer soundtrack made me feel all dark and bloody again.
35
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
A movie sequel to Final Fantasy VII.

If that in itself wasn't enough to make me drool like an inane otaku nerd-boy, this movie had gorgeous graphics and great voice-acting (I am, of course, speaking of the Japanese voice cast. Dubbers should be shot).

Oh, and it had Sephiroth. 'Nuff said.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments