My Favorite Movies


  onzedias's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
2
Angel Heart 1987,  R)
Angel Heart
daddy recomended, i watched and loved! de niro is the best always <3
3
V for Vendetta 2006,  R)
4
Forrest Gump 1994,  PG-13)
5
The Holiday 2006,  PG-13)
6
Dial M for Murder 1954,  PG)
7
A Good Year 2006,  PG-13)
A Good Year
a soft movie, beautiful landscape, charming man. everything is great. i felt floating on air after watch it.
8
Walk the Line 2005,  PG-13)
9
Phone Booth 2003,  R)
10
Runaway Bride 1999,  PG)
11
Cape Fear 1991,  R)
12
Spider-Man 2002,  PG-13)
13
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
14
Hard Candy 2005,  R)
15
Little Miss Sunshine 2006,  R)
16
The Departed 2006,  R)
The Departed
The Departed IS LOVE. Love Matt, DiCaprio and Wahlberg together. Love cast, Martin S., plot...
17
Real Women Have Curves 2002,  PG-13)
18
In Her Shoes 2005,  PG-13)
19
Notes on a Scandal 2006,  R)
20
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
LOVE this movie! I can say now Ratatouille is one of my favorite animation movie in the whole world. The restaurant story and art are gorgeous. Is perfect, has soul, is funny, love it!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments