My Favorite Movies
Give list a short description
| onomatopee's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Harold and Maude 1971, PG) |
|
| 2 |
Pink Floyd - The Wall 1982, R) |
|
| 3 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 4 |
La Strada (The Road) 1954, PG) |
|
| 5 |
The Elephant Man 1980, PG) |
|
| 6 |
Bagdad Cafe 1987, PG) |
|
| 7 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 8 |
Modern Times 1936, G) |
|
| 9 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 10 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 11 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 12 |
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001, R) |
|
| 13 |
My Life Without Me 2003, R) |
|
| 14 |
Heavenly Creatures 1994, R) |
|
| 15 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 16 |
My Neighbor Totoro 1988, G)
i'm starting to discover the magnificent world of anime movies (this is only the second one i see) and i must say, i totally love the experience and i'm lurking for more. i giggled, laughed, felt sad for mei when she disappeared... the storyline is very simple, yet very effective. and totoro is so cute, i wish i could cuddle him! it's adorable. |
|
| 17 |
Following 1998, R)
this film is magnificent! with such a small budget, christopher nolan gives us one hell of an adventure. the actors are non professionals and they give us stunning performances... i was flabbergasted. i really liked the psychology of the main character, he was very well developed. and the atmosphere is as dark as what we're now used to... which is a good thing. |
|
| 18 |
Repulsion 1965, Unrated)
this movie is beautifully filmed. catherine deneuve portrays a young woman suffering of hallucinations and she did a terrific job. it was very creepy and i must admit i had a few jumps throughout the movie. it starts slowly but once you get to taste a bit of her paranoia, things get seriously scary. |
|
| 19 |
Va, Vis et Deviens (Live and Become) (Go, See, and Become) 2005, Unrated) |
|
| 20 |
I Confess 1953, Unrated)
i don't know if it's because it was shot in a city i've been to and know quite a lot, but i thought it was one of my favorites from hitchcock. the mix of french and english, the setting, it was very different and it gave a great tone to the story. i also liked the actors' performances, they were very emotional and realistic. the story is also well developed. i recommend it! |
|
| 21 |
The Doors 1991, R) |
|
| 22 |
Singin' in the Rain 1952, G) |
|
| 23 |
Closer 2004, R) |
|
| 24 |
Rushmore 1998, R) |
|
| 25 |
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003, R) |
|
| 26 |
Le Père Noël est une Ordure 1982, Unrated) |
|
| 27 |
Mysterious Skin 2004, NC-17)
this story reminded me a lot of happiness. well, the major conflict at least. then, the rest is really something else. i was moved by the prestation of joseph gordon-levitt; he's a really good actor and i wish to discover more from him. and i must admit i think i got a crush on him. ah! otherwise, the score was excellent and the script too. you should watch it next, if you're open minded. |
|
| 28 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 29 |
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask 1972, R) |
|
| 30 |
Me and You and Everyone We Know 2004, R) |
|
| 31 |
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) 2004, PG-13) |
|
| 32 |
Gandhi 1982, PG) |
|
| 33 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 34 |
Good Bye, Lenin 2002, R) |
|
| 35 |
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960, Unrated) |
|
| 36 |
Sideways 2004, R) |
|
| 37 |
Head-On (Gegen die Wand) 2004, R) |
|
| 38 |
Happiness 1998, NC-17) |
|
| 39 |
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005, R) |
|
| 40 |
M 1931, Unrated) |
|
| 41 |
Persepolis 2007, PG-13) |
|
| 42 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 43 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 44 |
War Photographer 2001, Unrated) |
|
| 45 |
Dogville 2003, R)
This is a gem, this is a piece of art. Yes, I loved Dogville from the very beginning of the movie. I knew I wouldn't be let down by Lars Von Trier. The story is very difficult to watch though, I felt so much pain for Grace's character. Anyway, this film shows that you don't need great locations to make a great film. The only thing you need is a solid scenario and some great actors! |
|
| 46 |
Die Ehe der Maria Braun (The Marriage of Maria Braun) 1979, R) |
|
| 47 |
Once 2007, R) |
|
| 48 |
Heima (Sigur Ros: Heima) 2007, Unrated)
Beautiful, beautiful, beautiful. Along with War Photographer, it's my favorite documentary so far. The cinematography was flawless. The commentaries were coming from the bottom of their heart and showed a lot of emotions and kindness. I'm also a big fan of Sigur Rós and I hope to see them again in show. But seeing them in Iceland must be the best show you could ever attend. |

















































flixsterman posted 18 months ago
Mireille, you have the MOST extraordinary taste in film!! :)