My Favorite Movies
| OnlyOpus's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Drive 2011, R)
Drive is one of the best movies I've seen in a long time. If you're a fan of director Refn's previous work, you'll fall in love with this one. Cinematography, soundtrack, and entire cast is phenomenal. It's especially dark and gritty which I tend to favor. Even if you just want to see it for Ryan Gosling, he doesn't disappoint. That sexy thang :) |
|
| 2 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 3 |
Fargo 1996, R) |
|
| 4 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 5 |
The Shining 1980, R) |
|
| 6 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 7 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 8 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 9 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 10 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 11 |
Memento 2000, R) |
|
| 12 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 13 |
Donnie Darko 2001, R) |













