My Favorite Movies


  onlinemishra's Rating My Rating
1
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
Spy Kids 3-D - Game Over
Loved this movie
2
Kuch Kuch Hota Hai 1998,  Unrated)
Kuch Kuch Hota Hai
Someone somewhere is made for you!!!
3
Bride and Prejudice 2004,  PG-13)
4
Dil To Pagal Hai (The Heart Is Crazy) 1997,  Unrated)
5
Taal 2000,  G)
6
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
Great movie. Excellent storytelling. And as usual, Tom Hanks did an awesome job with the movie.
7
Dhoom 2 (Dhoom:2) 2006,  Unrated)
Dhoom 2 (Dhoom:2)
Good, very good. The movie lived up to its expectations. There's not much you can do in sequels, but still, this movie did a lot.
8
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
loved the movie.
9
Eurotrip 2004,  R)
Eurotrip
Just kept laughing throughout the movie. And the babes are hot too. You got to, got to, got to watch this movie.
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
12
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
13
The Matrix 1999,  R)
14
The Matrix Reloaded 2003,  R)
15
The Matrix Revolutions 2003,  R)
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
could have been better
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
The prequel to the earlier Stars Wars movies. The name says it all. Being a Star Wars fan, it is right there at the top of my favorites.
18
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
19
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
20
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
21
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
22
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
mandy did a great job
23
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
very good
24
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
25
The Girl Next Door 2004,  R)
The Girl Next Door
Really great movie. Nice acting and a good story. Should be definitely watched!!!
26
The Seven Year Itch 1955,  Unrated)
The Seven Year Itch
Really great movie. Loved the comedy and of course, Marilyn Monroe!!!
27
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
As good as I had expected it to be. Matt Damon's portrayal of Jason Bourne seems so true that one would fall in love with the character. Nice action, great editing and script makes this movie look really good and holds up the ante for the action movies!!!
28
Where the Truth Lies 2005,  NC-17)
Where the Truth Lies
Really great story telling and great acting by the whole cast. Really a must see!!!
29
The Bounty Hunter 2010,  PG-13)
30
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments