My Favorite Movies


  oniltonmaciel's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
2
Batman Begins 2005,  PG-13)
3
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
4
V for Vendetta 2006,  R)
5
Phone Booth 2003,  R)
6
Men in Black 1997,  PG-13)
7
Reign of Fire 2002,  PG-13)
8
Constantine 2005,  R)
9
Van Helsing 2004,  PG-13)
10
Braveheart 1995,  R)
11
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
12
The Butterfly Effect 2004,  R)
13
Enemy at the Gates 2001,  R)
14
The Matrix Revolutions 2003,  R)
15
Spider-Man 2002,  PG-13)
16
Superman Returns 2006,  PG-13)
17
Inside Man 2006,  R)
18
Hostel 2006,  R)
19
The Matrix Reloaded 2003,  R)
20
Superman 1978,  PG)
21
Underworld 2003,  R)
22
Underworld: Evolution 2006,  R)
23
Daredevil 2003,  PG-13)
24
Hellboy 2004,  PG-13)
25
Resident Evil 2002,  R)
26
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
27
Forrest Gump 1994,  PG-13)
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
29
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
30
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
31
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
32
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
33
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
34
A Walk to Remember 2002,  PG)
35
Dracula - Dead and Loving It 1995,  PG-13)
36
Men in Black II 2002,  PG-13)
37
Bad Boys II 2003,  R)
38
50 First Dates 2004,  PG-13)
39
Duplex (Our House) 2003,  PG-13)
40
About a Boy 2002,  PG-13)
41
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001,  R)
42
The Patriot 2000,  R)
43
The Family Man 2000,  PG-13)
44
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
45
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
46
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
47
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
48
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
49
The Mummy 1999,  PG-13)
50
King Kong 1976,  PG)
51
King Kong 2005,  PG-13)
52
Jurassic Park 1993,  PG-13)
53
Blast from the Past 1999,  PG-13)
54
Space Jam 1996,  PG)
55
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
56
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
57
Dragonheart 1986,  PG-13)
58
Robots 2005,  PG)
59
Finding Nemo 2003,  G)
60
Batman Forever 1995,  PG-13)
61
Batman Returns 1992,  PG-13)
62
Batman & Robin 1997,  PG-13)
63
Envy 2004,  PG-13)
64
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
65
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
66
Troy 2004,  R)
67
Godzilla 1998,  PG-13)
68
Madagascar 2005,  PG)
69
National Treasure 2004,  PG)
70
Fantastic Four 2005,  PG-13)
71
The Incredibles 2004,  PG)
72
Anaconda 1997,  PG-13)
73
Saving Private Ryan 1998,  R)
74
Armageddon 1998,  PG-13)
75
Deep Impact 1998,  PG-13)
76
The Fifth Element 1997,  PG-13)
77
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
78
Starship Troopers 1997,  R)
79
Starship Troopers 2 - Hero of the Federation 2004,  R)
80
Independence Day 1996,  PG-13)
81
Evolution 2001,  PG-13)
82
X-Men 2000,  PG-13)
83
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
84
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
85
Bedazzled 2000,  PG-13)
86
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
87
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
88
Zoolander 2001,  PG-13)
89
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
90
300 2007,  R)
91
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
92
A Clockwork Orange 1971,  R)
93
Big Fish 2004,  PG-13)
94
Black Hawk Down 2001,  R)
95
Blade: Trinity 2004,  R)
96
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
97
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
98
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
99
City of Angels 1998,  PG-13)
100
Click 2006,  PG-13)
101
Collateral 2004,  R)
102
Con Air 1997,  R)
103
Aladdin 1992,  G)
104
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
105
Final Destination 2000,  R)
106
Final Destination 2 2003,  R)
107
Ghost Rider 2007,  PG-13)
108
Ghostbusters 1984,  PG)
109
Gladiator 2000,  R)
110
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
111
Happy Feet 2006,  PG)
112
I Heart Huckabees 2004,  R)
113
I, Robot 2004,  PG-13)
114
Ice Age 2002,  PG)
115
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
116
Interview with the Vampire 1994,  R)
117
Jaws 1975,  PG)
118
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
119
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
120
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
121
Minority Report 2002,  PG-13)
122
Monsters, Inc. 2001,  G)
123
Mulan 1998,  G)
124
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
125
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
126
Pan's Labyrinth 2006,  R)
127
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
128
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
129
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
130
Scary Movie 2000,  R)
131
Scary Movie 2 2001,  R)
132
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
133
Secret Window 2004,  PG-13)
134
Shrek 2001,  PG)
135
Shrek 2 2004,  PG)
136
Shrek the Third 2007,  PG)
137
Signs 2002,  PG-13)
138
Silent Hill 2006,  R)
139
Sin City 2005,  R)
140
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
141
Superbad 2007,  R)
142
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
143
The Departed 2006,  R)
144
The Green Mile 1999,  R)
145
The Grudge 2004,  PG-13)
146
The Hot Chick 2002,  PG-13)
147
The Illusionist 2006,  PG-13)
148
The Lake House 2006,  PG)
149
The Lion King 1994,  G)
150
The Longest Yard 2005,  PG-13)
151
The Mask 1994,  PG-13)
152
The Prestige 2006,  PG-13)
153
The Ring 2002,  PG-13)
154
The Rock 1996,  R)
155
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
156
Toy Story 1995,  G)
157
Transformers 2007,  PG-13)
158
War of the Worlds 2005,  PG-13)
159
White Chicks 2004,  PG-13)
160
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments