My Favorite Movies
Give list a short description
| onemkb's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Shining 1980, R) |
|
| 2 |
Swingers 1996, R) |
|
| 3 |
True Romance 1993, R) |
|
| 4 |
Jesus' Son 1999, R) |
|
| 5 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 6 |
Closer 2004, R) |
|
| 7 |
Hedwig and the Angry Inch 2001, R) |
|
| 8 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 9 |
Swimming with Sharks 1994, R) |
|
| 10 |
Cache (Hidden) 2005, R) |
|
| 11 |
Magnolia 1999, R) |
|
| 12 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 13 |
Pan's Labyrinth 2006, R)
When people ask me about this movie I always say the same thing, "Did you like The Labyrinth or the Never Ending story?" If so, then you will love this, a grown up version of both of those stories but with more grim undertones. |
|
| 14 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 15 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 16 |
Punch-Drunk Love 2002, R) |
|
| 17 |
The Virgin Suicides 1999, R) |
|
| 18 |
Drugstore Cowboy 1989, R) |
|
| 19 |
Shopgirl 2005, R) |
|
| 20 |
Clay Pigeons 1998, R) |
|
| 21 |
Bad Education (La Mala educación) 2004, NC-17) |
|
| 22 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 23 |
Clerks 1994, R) |
|
| 24 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 25 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 26 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 27 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 28 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 29 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 30 |
Frailty 2002, R) |
|
| 31 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 32 |
Swimming Pool 2003, R) |
|
| 33 |
Igby Goes Down 2002, R) |
|
| 34 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 35 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 36 |
Tully 2000, R) |
|
| 37 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 38 |
Deceiver (Liar) 1998, R) |
|
| 39 |
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003, R) |
|
| 40 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 41 |
21 Grams 2003, R) |
|
| 42 |
Brick 2006, R) |
|
| 43 |
The Cable Guy 1996, PG-13) |
|
| 44 |
Dogville 2003, R) |
|
| 45 |
Road to Perdition 2002, R) |
|
| 46 |
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999, R) |
|
| 47 |
Lost Souls 2000, R) |
|
| 48 |
Waiting for Guffman 1997, R) |
|
| 49 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 50 |
Mean Creek 2003, R) |
|
| 51 |
I Shot Andy Warhol 1996, R) |
|
| 52 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 53 |
Shine 1996, PG-13) |
|
| 54 |
Julian Po 1997, PG-13) |
|
| 55 |
A River Runs Through It 1992, PG) |
|
| 56 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 57 |
Birth 2004, R) |
|
| 58 |
Basquiat 1996, R) |
|
| 59 |
Another Woman 1988, PG) |
|
| 60 |
House of Sand and Fog 2003, R) |
|
| 61 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 62 |
Bully 2001, R) |
|
| 63 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 64 |
The Woodsman 2004, R) |
|
| 65 |
Zelig 1983, PG) |
|
| 66 |
Things to Do in Denver When You're Dead 1995, R) |
|
| 67 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 68 |
Pi 1998, R) |
|
| 69 |
Chasing Amy 1997, R) |
|
| 70 |
Junebug 2005, R) |
|
| 71 |
The Aviator 2004, PG-13) |
|
| 72 |
The Iron Giant 1999, PG) |
|
| 73 |
Mad Hot Ballroom 2005, PG) |
|
| 74 |
Niagara, Niagara 1997, R) |
|
| 75 |
Open Range 2003, R) |
|
| 76 |
Kids 1995, NC-17) |
|
| 77 |
The Ice Storm 1997, R) |
|
| 78 |
American Psycho 2000, R) |
|
| 79 |
Inventing the Abbotts 1997, R) |
|
| 80 |
Swing Kids 1993, PG-13) |
|
| 81 |
Love Liza 2002, R) |
|
| 82 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 83 |
Y Tu Mamá También 2001, R) |
|
| 84 |
Blue Velvet 1986, R) |
|
| 85 |
Little Children 2006, R) |





















































































