Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  OnELoVe20's Rating My Rating
1
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
love every part of the movie
2
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
like them all
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
action is awesome and breathtaking
4
The Iron Ladies (Satree lek) 2001,  Unrated)
The Iron Ladies (Satree lek)
serve it...
5
Hero 2002,  PG-13)
6
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
7
The Matrix 1999,  R)
8
Saw II 2005,  R)
9
White Chicks 2004,  PG-13)
10
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
11
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
12
The Queens of Comedy 2000,  R)
13
Ju-on: The Grudge 2 (Ju-on 2) 2003,  R)
14
Twin Warriors (Tai ji zhang san feng) (The Tai-Chi Master) 1993,  R)
15
An American Haunting 2006,  PG-13)
An American Haunting
this movie could of been alot better but pretty trippy towards the end..
16
Troy 2004,  R)
17
Dreamgirls 2006,  PG-13)
Dreamgirls
I LOVED EVERYTHING THAT HAPPENED...BEYONCE, JENNIFER, EDDIE, JAMIE, AND EVERYONE ELSE WAS AWESOME...RIGHT AFTER I WATCHED THE MOVIE I STARTED SINGING THE JENNIFER HOLLIDAY SONG..LOL, I WOULD OF GIVEN THIS MOVIE 10 STARS..
18
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
19
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
20
Sin City 2005,  R)
21
Whale Rider 2002,  PG-13)
22
Lady in the Water 2006,  PG-13)
23
The Goonies 1985,  PG)
24
Crash 1996,  NC-17)
25
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
26
Holes 2003,  PG)
Holes
good story line...great movie
27
Final Destination 2000,  R)
28
Final Destination 2 2003,  R)
29
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
awesome effects
30
Turistas (Paradise Lost) 2006,  R)
31
Saw III 2006,  R)
Saw III
very awesome...but gruesome
32
Coach Carter 2005,  PG-13)
33
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
cool costumes
34
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
35
Step Up 2006,  PG-13)
36
Shrek 2 2004,  PG)
37
Finding Nemo 2003,  G)
38
Latter Days 2003,  R)
39
The Covenant 2006,  PG-13)
40
Eragon 2006,  PG)
Eragon
i thought this movie wasn't going to be a great one but i was actually wrong!!! i liked it!!! the action was good but could of been better..the climax of the movie i think was when the war started..now that was good but i know there could of been better scenes....

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments