Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  omyouji's Rating My Rating
1
Snatch 2001,  R)
2
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
3
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
4
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
it's good to watch it - any time anywhere
5
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
book's definetely better, but still love it
8
The Boondock Saints 2000,  R)
9
Green Street Hooligans 2005,  R)
10
Human Traffic 1999,  R)
11
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
12
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
oglada sie pasjami ;)
i do tego swietny soundtrack
13
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
14
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
15
Step Up 2006,  PG-13)
16
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) 1998,  R)
17
The Beach 2000,  R)
18
Man on Fire 2004,  R)
19
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
20
The Last King of Scotland 2006,  R)
21
The Killing Fields 1984,  R)
22
The Fountain 2006,  PG-13)
23
The Jacket 2005,  R)
24
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
jeden z lepszych i bardziej zagmatwanych filmow, jesli jeszcze nie widzieliscie polecam!

& the best - psycho rabbit
25
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
first film I prefere to the book
don't know a person who wouldn't like it
26
I Am Sam 2001,  PG-13)
27
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
i can really recomend it
also the ost is super
28
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
with my favourite eddy n.
love it!
29
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
30
Wicker Park 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments