My Favorite Movies


  OmenSG's Rating My Rating
1
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting




Directed by:Danny Boyle
Distributed by:Miramax Films (USA)

PolyGram Filmed Entertainment (worldwide)
Cast:Ewan McGregor

Jonny Lee Miller

Robert Carlyle

Ewen Bremner

Kevin McKidd

Kelly Macdonald




Trainspotting is a 1996 British film directed by Danny Boyle based on the novel Trainspotting by Irvine Welsh. The movie is about a group of heroin addicts in late 1980s Edinburgh and their passage through life. It stars Ewan McGregor as Mark Renton, Ewen Bremner as Spud, Jonny Lee Miller as Sick Boy, Kevin McKidd as Tommy, Robert Carlyle as Begbie and Kelly Macdonald as Dianne. Author Irvine Welsh also has a brief appearance as hapless drug dealer Mikey Forrester.



The Academy Award-nominated screenplay, by John Hodge, was adapted from Welsh's novel. It does not contain any references to the non-drug-related hobby of train spotting. The title is a reference to an episode in the original book (not included in the film) where Begbie and Renton meet "an auld drunkard" in the disused Leith Central railway station, which they are visiting to use as a toilet. He asks them, in a weak attempt at a joke, if they are "trainspottin'"





A wild, freeform, Rabelaisian trip through the darkest recesses of Edinburgh low-life, focusing on Mark Renton and his attempt to give up his heroin habit, and how the latter affects his relationship with family and friends: Sean Connery wannabe Sick Boy, dimbulb Spud, psycho Begbie, 14-year-old girlfriend Diane, and clean-cut athlete Tommy, who's never touched drugs but can't help being curious about them...



Living like this, is a full-time business.




2
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild




Directed by:Sean Penn
Cast:Emile Hirsch
Vince Vaughn
Catherine Keener
Marcia Gray Harden
Written by: Jon Krakauer (book)









Based on a true story. After graduating from Emory University in 1992, top student and athlete Christopher McCandless abandoned his possessions, gave his entire $24,000 savings account to charity and hitchhiked to Alaska to live in the wilderness. Along the way, Christopher encounters a series of characters who shape his life


Two years he walks the earth. No phone, no pool, no pets, no cigarettes. Ultimate freedom. An extremist. An aesthetic voyager whose home is the road. So now, after two rambling years comes the final and greatest adventure. The climactic battle to kill the false being within and victoriously conclude the spiritual revolution. No longer to be poisoned by civilization, he flees, and walks alone upon the land to become lost in the wild. -Alexander Supertramp, May 1992.







Cover of paperback, depicting the bus in which McCandless stayed before his death.


My review

PERFECT.

Definitely one of my favourite movie of all times . I admire him so much for his courage that he had to do this , to accomplish his dream . A lot of people these days choose to stick to the society , to have the perfect career , perfect family , perfect life even though life isnt about that . Nowadays the money has invaded our mind and we started to forget the beauty of the life . Anyways , its a touching movie based on a true story of a man who made his dream become reality . Its a must see , maybe it will change your thinking.
3
American History X 1998,  R)
American History X



Directed by: Tony Kaye
Distributed by:New Line Cinema
Cast:Edward Norton
Edward Furlong
Beverly D'Angelo
Avery Brooks
Stacy Keach




Derek Vinyard returns from prison to find his younger brother, Danny, caught in the same web of racism and hatred that landed him in prison. After Derek's father is killed in the line of duty by a minority, Derek's view of mankind is altered, but while in prison, he discovers that there is good and bad in every race. The task before him now is to convince Danny of his newfound enlightenment.





Derek Vinyard: D'you see this?
[Pulls down shirt to reveal huge swastika tattoo on his chest]

Derek Vinyard: This means "Not welcome".

4
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
Lords of Dogtown




Directed by:Catherine Hardwicke
Written by:Stacy Peralta
Distributed by:Columbia Pictures
TriStar Pictures
Cast:John Robinson
Emile Hirsch
Victor Rasuk
Michael Angarano
Heath Ledger
Rebecca De Mornay
Nikki Reed
Johnny Knoxville


In the 1970s, a group of apathetic teen surfers from a rough neighbourhood known as "Dogtown" in Venice, California, created a cultural revolution by transforming skateboarding from a recreational activity into an extreme sport.

When a shipment of urethane wheels arrives at Venice's Zephyr Surf/Skate Shop (traded by Mitch Hedberg's character to the owner of the shop for marijuana) the owner, Skip Engblom, played by Heath Ledger, puts together a team of local layabout skaters to compete.

Known as the Zephyr Skateboard Team, the boys transferred their surf skills to drain pipes and empty swimming pools with stunning results. Their acrobatic maneuvers inspired generations of teens to join the skateboarding frenzy and catapulted them to fame and fortune.

The movie is based on the real rise of skateboarding started by Stacy Peralta, Tony Alva and Jay Adams. It follows their friendship, the rise and fall of the Zephyr skateboarding team and the tragic loss of one of their friends, Sid, to brain cancer. It follows their rise to fame and the struggle to stay on top as they begin to turn on each other.

The movie has a soundtrack (Lords of Dogtown: Music From the Motion Picture) featuring songs by Black sabbath, David Bowie, T-Rex, Jimi Hendrix, and Iggy Pop, among others, as well as The Clash's "Death or Glory" being covered by Social Distortion.








Stacy: Skip called me bro!
Kathy: Skip called you bro?
Stacy: Yeah, he said bro!
Kathy: No, he didn't.
Stacy: Yes, he did. He said you look hungry, bro.
Kathy: He said you look hungry, bro?
Stacy: Yes, totally!
Kathy: Skip Engbloom doesn't call anybody bro. [laughs]



My Review

Well , its definitely one of my fav movies ever . I loved it . It is based on the true story of the legendary Z-boys . All the actros gave an amazing performance especially Emile Hirsch . He's always doing a great job . I think it is the best skateboarding movie EVER. You should REALLY see this and wait till the end of the credits so you can see the real guys this story is based on and also pay attention at the cameo performances cos some of the guys are the z-boys. At least watch the movie for the brilliant performance that Heathcliff Ledger gave .


They came from nothing
to change everything.


5
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko

Donnie Darko is a paranoid schizophrenic anti-social teenager having therapy and using medication. He has visions of a giant rabbit, Frank, the Fuzzy Bunny, who instructs him to make violent acts, like destroying the fire hydrant and piping of his high-school (like in Graham Greene's book, which text was read in his English class), or burning the house of the hypocrite Jim Cunningham.

Further, he predicts the doomsday and is very interested in time travel through the wormhole.



6
Domino 2005,  R)
Domino




Directed by:Tony Scott
Distributed by:New Line Cinema
Cast:Keira Knightley
Mickey Rourke
Edgar Ramirez
Lucy Liu
Jacqueline Bisset
Delroy Lindo



Based on the true story of Domino Harvey, daughter of film actor Laurence Harvey. Tired and unsuited to the pretentiousness of her high-society LA life, Domino leaves the glitterarti behind and sets off to become a bounty hunter. She quickly falls under the wing of veteran hunter Ed Mosley and his crew and becomes an unlikely natural in the art of bounty hunting. But things really heat up when a masked gang pilfer the contents of an armored car, and before long the mob, a crazed TV producer, the FBI and a terminally ill child have all got caught up in the crazy situation.


Ed: [about Domino] You and I walk down the street, what do people see? A couple of losers, right? We add her to the equation you know what people are gonna think?


Choco: What?

Ed: There goes two of the coolest motherfuckers who ever lived. Hmm?

Choco: You know what? I don't know about you, man, but I'm already a cool motherfucker, you know?



Ed: Excuse the fuck out of us!


Brian Austin Green: What background should someone have if they want to go into bounty hunting?
Ed: How does jail sound?



Heads You Live... Tails You Die.


7
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight



"You've changed things... forever. There's no going back. See, to them, you're just a freak... like me!" - The Joker





The Dark Knight is a 2008 American superhero film co-written and directed by Christopher Nolan. Based on the DC Comics character Batman, the film is a sequel to Batman Begins (2005). Christian Bale reprises the lead role. Batman's primary conflicts in the film include his fight against the Joker (Heath Ledger) and his strained friendship with district attorney Harvey Dent (Aaron Eckhart).
For his conception of the film, Nolan was inspired by the Joker's first two appearances in the comics and Batman: The Long Halloween. The Dark Knight was filmed primarily in Chicago (as was Batman Begins), as well as in several other locations in the United States, the United Kingdom, and Hong Kong. The director used an IMAX camera to film six major action sequences, including the Joker's first appearance in the film. The Batsuit was redesigned, with a cowl allowing Bale to move his head. The film also introduces a recreation of the Batcycle, known as the Batpod.

Warner Bros. created an aggressive viral marketing campaign for The Dark Knight, developing promotional websites and trailers highlighting screenshots of Heath Ledger as the Joker. After Ledger's death in January 2008, however, the studio refocused its promotional campaign.The film was released on July 16, 2008 in Australia, on July 18, 2008 in North America and the Philippines, and will be released on July 24, 2008 in the United Kingdom.





"And here we... go."



Heath Ledger as The Joker: Heath Ledger described the Joker as a "psychopathic, mass murdering, schizophrenic clown with zero empathy".Nolan had wanted to work with Ledger on a number of projects in the past, but had been unable to do so. When Ledger saw Batman Begins, he realized a way to make the character work consistent with that film's tone, and Nolan agreed with his anarchic interpretation. To prepare for the role, Ledger lived alone in a hotel room for a month, formulating the character's posture, voice and psychology, and kept a diary, in which he recorded the Joker's thoughts and feelings to guide himself during his performance. While he initially found it difficult, Ledger was eventually able to generate a voice that did not sound like Jack Nicholson's take on the character in Tim Burton's 1989 Batman film.He was also given Batman: The Killing Joke and Arkham Asylum: A Serious House on Serious Earth to read, which he "really tried to read [...] and put it down". Ledger also cited inspirations such as A Clockwork Orange and Sid Vicious, which were "a very early starting point for Christian [Bale] and I. But we kind of flew far away from that pretty quickly and into another world altogether.". "There's a bit of everything in him. There's nothing that consistent," Ledger said, adding that "There are a few more surprises to him."


"Good evening, ladies and gentle men . We are tonight's entertainment"




The Joker's scruffy and grungy make-up is intended as a reflection of his "edgy" character.



Box office

The Dark Knight opened on July 16, 2008 in Australia and July 18, 2008 with midnight screenings in 3,040 theaters. From the first midnight screenings, the film has earned $18.5 million and has set a new midnight debut record beating Star Wars Episode III: Revenge of the Sith which earned $16.9 million.


______________________________




The Joker: [to Rachel Dawes] A little fight in ya. I like that.

Batman: Then you're going to love me.

...



The Joker: Where do we begin? A year ago, these cops and lawyers wouldn't dare cross any of you. I mean, what happened?

Gamble: So what are you proposing?

The Joker: It's simple: Kill the Batman.

...


Batman: [Whilst the Joker is holding Rachel out of a window] Let her go.

The Joker: Oh, very poor choice of words. [Lets her fall]


______________________________



Directed by:Christopher Nolan

Distributed by: Warner Bros.

Starring:Christian Bale ,
Michael Caine ,
Heath Ledger ,
Gary Oldman ,
Aaron Eckhart ,
Maggie Gyllenhaal ,
Morgan Freeman




In other words:

A Masterpiece



Photobucket

8
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can




Directed by:Steven Spielberg
Distributed by:DreamWorks
Cast:Leonardo DiCaprio
Tom Hanks
Christopher Walken
Amy Adams
Martin Sheen
Nathalie Baye



New Rochelle, the 1960s. High schooler Frank Abagnale Jr. idolizes his father, who's in trouble with the IRS. When his parents separate, Frank runs away to Manhattan with $25 in his checking account, vowing to regain dad's losses and get his parents back together. Just a few years later, the FBI tracks him down in France; he's extradited, tried, and jailed for passing more than $4,000,000 in bad checks. Along the way, he's posed as a Pan Am pilot, a pediatrician, and an attorney. And, from nearly the beginning of this life of crime, he's been pursued by a dour FBI agent, Carl Hanratty. What starts as cat and mouse becomes something akin to father and son.


The true story of a real fake.


9
Mozart and the Whale 2005,  PG-13)
Mozart and the Whale




Directed by:Petter Næss
Distributed by:Millennium Films
Cast:Josh Hartnett
Radha Mitchell
Erica Leerhsen



A dramatic-comedy, inspired by the lives of two people with Asperger's Syndrome, a form of autism, whose emotional dysfunctions threaten to sabotage their budding romance. Donald is a good-natured but hapless taxi driver with a love of birds and a superhuman knack for numbers. Like many people with AS, he likes patterns and routines. But when the beautiful but complicated Isabel joins the autism support group he leads, his life - and his heart - are turned upside down.







Donald Morton: Excuse me. Do you know when the next bus, uh 217, runs?
Man at bus stop: Sorry.
Donald Morton: I'm chasing someone.
Man at bus stop: By bus?
Donald Morton: Well, it's important.
Man at bus stop: Important enough to take the bus?
Donald Morton: Yeah. My girlfriend left me because I wanted to get married and she wanted to stay just friends.
Man at bus stop: Ah. The slower this chase, the better.
Donald Morton: Yeah.


My Review
Well , i have to thank my mom for buying me this dvd otherwise i would never see it . I absolutely loved this <3. This movie is definitely my 2nd favorite movie [ after Just like heaven] in the category of RomCom movies . Josh Hartnett gave an amazing perfomance , even my mom was impressed and she's not easily moved by these things . Radha Mitchell played her part pretty good as well . If you like this kind of movies i strongly recommend to see it . It's beautiful .


They don't fit in. Except together.


10
Excess Baggage 1997,  PG-13)
Excess Baggage







You would NOT believe what a girl's got to do, just to get a little attention.

11
21 2008,  PG-13)
21
Ben Campbell is a young, highly intelligent, student at M.I.T. in Boston who strives to succeed. Wanting a scholarship to transfer to Harvard School of Medicine with the desire to become a doctor, Ben learns that he cannot afford the $300,000 for the four to five years of school since he comes from a poor, working-class background. But one evening, Ben is introduced by his unorthodox math professor Micky Rosa into a small but secretive club of five students, Jill, Choi, Kianna, and Fisher whom are being trained by Professor Rosa of the skill of card counting at blackjack.


Intriged by the desire to make money, Ben joins his new friends on secret weekend trips to Las Vegas where, using their skills of code talk and hand signals, they have Ben make hundreds of thousands of dollars in winning blackjack at casino after casino. Ben only wants to make enough money for the tuition to Harvard and then back out. But as fellow card counter, Jill Taylor, predicts, Ben becomes corrupted by greed and his arrogance at winning which lets his feelings get in the way, and it also puts Professor Rosa, as well as the group, on the radar of a brutal casino security enforcer, named Cole Williams, who holds a personal grudge of some kind against Rosa which threatens to undo everything the students have learned and earned.
12
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions






The film was shot in a six week period.

~

The scene in which Annette slaps Sebastian was unscripted. Reese Witherspoon and Ryan Phillippe were so into their scene that she slapped him unexpectedly, and Phillippe's reaction is genuine. He was so into the scene that right after the director said cut, he went behind the set and threw up. The director left the scene in the final cut.


13
The Girl Next Door 2004,  R)
The Girl Next Door






During the scene in the strip club when Emile Hirsch is trying to figure out how to smoke the cigar, it falling out of his mouth is an accident. The director liked it so much, he left it in.

14
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven






During some scenes and rehearsals, the director had Mark Ruffalo wear an earpiece to receive his lines from Reese Witherspoon who was not on the set, replicating the situation depicted in the film, where David has to relay Elizabeth's messages to the others who cannot see or hear her.


15
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street






Helena Bonham Carter underwent extensive vocal lessons and studied baking in preparation for her role.

16
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You






The original script was much darker to the one in the final film. In the original, Mandella (Kat's best friend) referred openly and frequently to several suicide attempts, which were for her to join with William Shakespeare.


17
Definitely, Maybe 2008,  PG-13)
Definitely, Maybe






Abigail Breslin's character makes reference to her American Girls doll collection stating that they would be "worth a fortune". Breslin is the third actress to play one of the American Girls, Kit Kittredge, in her own movie (Kit Kittredge: An American Girl (2008)). Both films were released in 2008. (Other movies made from American Girls stories are based on the characters Felicity and Samantha)


18
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)






In Australia, the title was changed to "Suddenly 30" because distributors thought audiences would misunderstand the original title.


19
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates






Rob Schneider?s character Ula was inspired by Siope Samuela Ula Lomu, a Tongan concierge at a luxury rental property at which Schneider, Adam Sandler and Drew Barrymore are regular visitors. Lomu has the same blinded, grayed-over left eye that Schneider's Ula has, but there's not much resemblance beyond that. Says Lomu, "They aren't like some other top Hollywood people. They're really normal."

20
8 Mile 2002,  R)
8 Mile






The first film to have a rap/hip-hop song win an Academy Award.


21
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street






While struggling to conceptualize what his villain would use for a weapon, Wes Craven saw his house cat unsheathe his retractile claws. This, of course, gave him the inspiration for the knifed fingers. Special-effects supervisor Jim Doyle then designed the actual weapons.


~

Johnny Depp's role was originally credited under the name "Oprah Noodlemantra".

~

John F. Kennedy was killed while traveling on Elm Street in Dallas


22
American Pie 1999,  R)
American Pie






When submitting his script to studios, screenwriter Adam Herz titled it, "Untitled Teenage Sex Comedy That Can Be Made For Under $10 Million That Most Readers Will Probably Hate But I Think You Will Love". It was later changed to "East Great Falls High", then "Great Falls", and finally, "American Pie".

23
City of Angels 1998,  PG-13)
24
Constantine 2005,  R)
25
Dogma 1999,  R)
26
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
27
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo






Afraid that kids would try releasing their pet fish by flushing them down a drain, a company that manufactures equipment used by water filtration and sewage treatment plants released a warning the Thursday after the film came out saying that, even though drains do eventually reach the ocean, before it got there the water would go through equipment which breaks down solids, and went on to say that in real life the movie would more appropriately be called "Grinding Nemo".

28
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
29
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
30
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone






Although the part was written especially for Macaulay Culkin by John Hughes, several hundred other boys were auditioned by director Chris Columbus just because he wanted to confirm that Culkin was right for the part.



31
Jeepers Creepers 2001,  R)
32
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar






When Max asks his father, "If I keep making this face, will it get stuck that way?", and Fletcher replies, "No. In fact, some people make a good living that way", he was obviously referring to himself.

33
Elizabethtown 2005,  PG-13)
34
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents






When the urn breaks, Mr. Jinks the cat runs and urinates on Jack's mother's ashes. In The Untouchables (1987), Al Capone, played by Robert De Niro, says he wanted Eliot Ness dead so he could go to his house in the middle of the night and 'piss on his ashes'.

35
Happy Campers 2001,  R)
36
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia




Directed by:D.J. Caruso
Produced by:Steven Spielberg
Distributed by:Paramount Pictures for DreamWorks Pictures
Cast:Shia LaBeouf
Sarah Roemer
Aaron Yoo
David Morse



After the death of his father in a car accident, Kale Brecht becomes a troublemaker and aggressive teenager. When he punches his Spanish teacher at school, he is sentenced to three months of house-arrest during his vacations. Kale snoops his neighbors with a binoculars and video camera for killing time, and becomes a voyeur of his next door neighbor Ashley Carlson. When Ashley sees Kale and his friend Ronnie at the window, he tells out of the blue that their neighbor Robert Turner seems to be a wanted serial killer from Austin, Texas. The trio sneaks around his house, and Kale begins to suspect that Mr. Turner might really be the murderer.



___________________________________



Kale: Think he sees us?
Daniel Brecht: No, he can't see us. Trust me, you can feel him when he's watching.
...

Ashley: What took you so long?
Kale: We were... We were upstairs playing.
Ronnie: Video games!
Kale: Yeah, video games... This is my friend, Ronnie. Ronald. Say hi, Ronald.
Ronnie: Hi, Ronald.
Kale: [Whispers] You are so stupid. [To Ashley] So, what brings you here? To my house?
Ashley: I got locked out.
Kale: Oh, that sucks.
Ronnie: It's a tragedy.


...


Ashley: Are you spying on the neighbors, Kale?
[Pause...]
Ronnie: Actually, he is! You see, he's got this neighbor, who, I guess, by definition, would also be your neighbor. Who may, in point, be a cold-blooded killer... from Texas.




37
High School Musical 2006,  G)
38
High School Musical 2 2007,  G)
39
She's the Man 2006,  PG-13)
40
Cheats 2002,  PG-13)
41
Not Another Teen Movie 2001,  R)
42
Awake 2007,  R)
43
Are We There Yet? 2003,  PG)
44
A Cinderella Story 2004,  PG)
45
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
46
What a Girl Wants 2003,  PG)
47
Cry-Baby 1990,  PG-13)
48
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook






The "after 7 years Allie and Noah" scenes were shot first and then the crew/cast went on a Christmas break. Ryan Gosling had to lose the beard and 20lbs he'd had as the older Noah and come back to play the young Noah. Rachel McAdams and Ryan Gosling were rather shy and unsure around each other in the "after 7 years" scenes but were more comfortable together in the young Allie and Noah scenes

49
The Ring 2002,  PG-13)
50
The Grudge 2004,  PG-13)
51
Bring It On 2000,  PG-13)
52
Hide and Seek 2005,  R)
Hide and Seek






According to the magazine Time, "Dakota Fanning reportedly took a pay cut from her million-plus fee on Hide and Seek to get her name above the title right next to [Robert] De Niro's."


53
Sin City 2005,  R)
Sin City
i've never seen a movie that has so many talented and known actresses and actors . anyways .. it was pretty odd and good.
54
Secret Window 2004,  PG-13)
55
The Number 23 2007,  R)
56
The Shining 1980,  R)
57
Scream 1996,  R)
Scream






When Sidney comes out of the closet and stabs Billy with an umbrella, the stunt man was supposed to hit a pad on Skeet Ulrich's chest. The first hit got the pad but the second one slipped and hit him in the chest (you can see it in his reaction). Wes Craven kept it in because of its authenticity.


58
Freddy vs. Jason 2003,  R)
Freddy vs. Jason
very good , great , horrifying , entertaining , interesting movie.
59
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
60
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
61
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
62
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
63
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
64
Honey 2003,  PG-13)
65
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring






Eight of the nine members of the Fellowship got a small tattoo of the word "nine" spelled out in Tengwar, which is the Elvish script created by Tolkien. They got it at a tattoo parlor in Wellington, New Zealand, to commemorate the experience of the movie. The ninth member, John Rhys-Davies, declined and sent his stunt double in his place. Elijah Wood's tattoo is on his lower stomach. Sean Astin and Billy Boyd have the tattoo on their ankles (to commemorate all those hours in the hobbit feet). Orlando Bloom, who plays the archer elf Legolas, has his on his forearm. His tattoo is visible during a fight scene in Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003). Ian McKellen's is on his shoulder. Dominic Monaghan's is on his shoulder. And the eighth member, Sean Bean, has his tattoo on his right shoulder. Viggo Mortensen has his tattoo on his left shoulder. It is visible on some pictures from the movie Eastern Promises (2007)


~

Elijah Wood dressed up in breeches and a flowing shirt and went out into the hills to shoot his audition tape. His friend George Huang, directed the video.


66
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers






In the wide shots of Legolas, Aragorn and Gimli running after the Orcs, all three performers are running injured. Orlando Bloom had a couple of broken ribs (from a fall off a horse); Viggo Mortensen had a broken toe (from kicking the helmet in the Orcs funeral pyre scene); and Brett Beattie (Gimli's stunt double) had a knee injury. Peter Jackson said that all three were very dedicated and continued to film the scene, often yelling "ouch" or "ow" after "cut" was called.


~

Orlando Bloom originally auditioned for the role of Faramir.

67
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King






Each of the cast members was given a gift on their last day of shooting, usually a prop that was significant to their roles. Miranda Otto received one of Eowyn's dresses and her sword, Liv Tyler received Arwen's "dying dress", Orlando Bloom got one of Legolas' bows.

~

Orlando Bloom's big heroic scene atop the Mumakil was shot in just one day. Bloom was filmed on top of a pile of sandbags.


68
Murder by Numbers 2002,  R)
69
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
my fav movie with vampires after queen of the damned .
70
Queen of the Damned 2002,  R)
71
Anger Management 2003,  PG-13)
Anger Management






Buddy picks up a golf club and a baseball bat before choosing the baseball bat to smash the window of the Lexus. In 1994, Jack Nicholson was cited for smashing a man's window with a golf club in a bout of rage.


72
Bootmen 2000,  R)
73
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly




Directed by:David McNally
Distributed by: Touchstone Pictures
Cast:Piper Perabo
Adam Garcia
Maria Bello
Izabella Miko
Tyra Banks
Bridget Moynahan
Melanie Lynskey
John Goodman



When young Violet finally follows her dream and moves to New York to become a songwriter, she knows little about the big city. All her efforts to get a demo tape to a producer are useless, additionally her apartment is broken in to, leaving her with nothing. But a coincidence leads her to Coyote Ugly, a night club where only beautiful women call the shots, using their female attraction to drive the guests just crazy. Violet manages to get a position and starts learning the ways of the city. After getting in trouble because of a misunderstanding, Violet's new friend Kevin tries to rid her of her stage fear so that she can perform her songs herself. Violet's father Bill does not like her new job as well as her leaving him, but it's all part of growing up.


"The party never ends."


74
Jumper 2008,  PG-13)
Jumper
i absolutely loved it <3

A genetic anomaly allows a young man to teleport himself anywhere. He discovers this gift has existed for centuries and finds himself in a war that has been raging for thousands of years between "Jumpers" and those who have sworn to kill them.
75
Mad Money 2008,  PG-13)
Mad Money






Katie Holmes turned down the chance to reprise her role as Rachel Dawes in Batman Begins (2005) sequel The Dark Knight (2008) to star in this film. Maggie Gyllenhaal was subsequently chosen to replace her.


76
Ghost Rider 2007,  PG-13)
77
Remember the Titans ,  Unrated)
78
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted



Susanna is rushed to the hospital. Afterwards she discusses this with a psychiatrist. She had been having some delusions. She had also been having an affair with the husband of her parents' friend. The doctor suggests that combining a bottle of aspirin and a bottle of vodka was a suicide attempt. This she denies. He recommends a short period of rest at Claymoore. Claymoore is a private mental hospital full of noisy, crazy people. Georgina is a pathological liar. Polly has been badly scarred by fire. Daisy won't eat in the presence of other people. Lisa is a sociopath, the biggest exasperation for the staff - like Nurse Valerie - and the biggest influence on the other girls in the hospital.



Lisa has a history of escapes, so gaining access to personal medical files is not a problem... Susanna's boyfriend Toby is concerned that she seems too comfortable living with her institutionalized friends.
79
11:14 2003,  R)
11:14




Directed by:Greg Marcks
Distributed by:New Line Cinema
Cast:Henry Thomas
Blake Heron
Barbara Hershey
Clark Gregg
Hilary Swank



In Middletown, at 11:14 PM, two cars accidents happen at the same time, affecting the lives of five different groups of people. A drunken driver hits a man in a lonely road near a bridge; three young men hits a woman with a van, one of the passenger has a severed penis while another man on the road shoots them; a young man robs a convenience store, with the support of the clerk; a man finds a body in a cemetery and gets rid off it; and a young woman pretending to be pregnant tries to raise money for an abortion. All of these characters and their fates are very connected.


Fate can change in seconds


80
She's All That 1999,  PG-13)
81
Hackers 1995,  PG-13)
82
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam






Dakota Fanning has a disabled aunt in real life.


~

Many lines or actions by Sean Penn's character Sam are improvised, for example the end of the scene at the new restaurant where Sam shouts "Ask Big Bob!", or the dog-scene. The producers liked many of these improvised scenes much better than the original book.


83
The Cheetah Girls 2 2006,  G)
84
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember






Much of the movie's soundtrack includes music from the band Switchfoot, who at the time were really only recognized in their native San Diego, and in Contemporary Christian music circles. Mandy Moore was a huge fan of the band, and had a great deal of influence in their participation on the film. When they were approached to do the film however, the guys really had no idea who Moore was, and weren't familiar with her music (despite her status as a pop star with several hits on the charts).

85
Reality Bites 1994,  PG-13)
Reality Bites




Directed by:Ben Stiller
Distributed by:Universal Pictures
Cast:Winona Ryder
Ben Stiller
Ethan Hawke
Janeane Garofalo
Steve Zahn



Reality Bites is a 1994 film written by Helen Childress and featuring the directorial debut of Ben Stiller. It stars Stiller, Winona Ryder, and Ethan Hawke, with major supporting roles played by Janeane Garofalo and Steve Zahn. The film was shot on location in Austin (where Childress' high school is located), and Houston, Texas in 42 days. The plot is centered on Lelaina (Ryder), an aspiring videographer working on a documentary called Reality Bites about the disenfranchised lives of her friends and roommates (Hawke, Garofalo, and Zahn), and to a certain degree, about Lelaina herself. Their challenges, both documented and not, exemplify some of the career and lifestyle choices faced by Generation X.



In this study of Generation X manners, Lelaina, the valedictorian of her college class, camcords her friends in a mock documentary of posteducation life. Troy is her best friend, a perpetually unemployed musical slacker. Vickie is a manager at the Gap who worries about the results of an AIDS test, while Sammy has problems grappling with his sexuality. When Lelaina meets Michael, an earnest video executive who takes her homemade video to his MTV-like station, she must decide what she values--the materialism of yuppie Michael or the philosophical musings of Troy.



Lelaina: Well, I know this sounds cornball but I'd like to somehow make a difference in people's lives.
Troy: And I... I would like to buy them all a Coke.



A comedy about love in the '90s.


86
Cadet Kelly 2002,  Unrated)
87
The Even Stevens Movie 2003,  G)
88
When in Rome 2002,  G)
89
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
90
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997,  R)
91
Jack Frost 1998,  PG)
92
Garfield - The Movie 2004,  PG)
93
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
94
Simply Irresistible 1999,  PG-13)
95
Legally Blonde 2001,  PG-13)
96
Brokeback Mountain 2005,  R)
97
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
98
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
Dude, Where's My Car?




Jesse: Have you seen my car?
Christie Boner: Yeah.
Jesse: You have?
Christie Boner: Well, I saw the backseat.
Jesse: No, I'm talking about the whole thing.



[Jesse and Chester have tattoos on their backs that say "dude" and "sweet."]
Jesse: Dude! You got a tattoo!
Chester: So do you, dude! Dude, what does my tattoo say?
Jesse: "Sweet!" What about mine?
Chester: "Dude!" What does mine say?
Jesse: "Sweet!" What about mine?
Chester: "Dude!" What does mine say?
Jesse: "Sweet!" What about mine?
Chester: "Dude!" What does mine say?
Jesse: "Sweet!" What about mine?
Chester: "Dude!" What does mine say?
Jesse: "Sweet!" What about mine?
Chester: "Dude!" What does mine say?
Jesse: "Sweet!" What about mine?
[later]
Chester: [angry] "Dude!" What does mine say?
Jesse: [screaming] "Sweet!"

Chester: How wasted were we last night?
Jesse: Well, I touched Christy Boner's hoo-hoo, were on the hook for two hundred thousand dollars to a transsexual stripper, and my car's gone. I'd say we were pretty wasted.


Jesse: You know what we should do?
Chester: Eat?
Jesse: No.
[thinks for a moment]
Jesse: Eat!



[first lines]
Jesse: What's up?
Chester: Animal Planet!
Jesse: Man, I just had the craziest dream.
Chester: About what?
Jesse: I don't remember
[chuckles]

Mr. Pizzacoli: [knocks on the door] Open up, you 2 slackers!
Jesse and Chester: [quietly] Mr. Pizzacoli!
Mr. Pizzacoli: You guys left work last night with 30 pizzas that didn't get delivered, and I want some answers!
Jesse and Chester: [notice the undelivered pizzas around the house] Uh-oh.
Mr. Pizzacoli: OPEN UP THIS DAMN DOOR!
Chester: It's open!
Jesse: OHHH!
[he hits Chester]
99
Road Trip 2000,  R)
Road Trip






Each College in the movie, other than the University of Tennessee, is altered from names of real colleges. For example, University of Ithaca does not exist but is supposed to spoof Ithaca College and Cornell, neither does University of Austin which is a spoof of University of Texas, or University of Boston which could spoof Boston College, or Boston University


100
Our Lips Are Sealed 2001,  G)
101
Billboard Dad 1998,  G)
102
Getting There 2002,  G)
103
Finding Forrester 2000,  PG-13)
104
The Challenge 2003,  G)
105
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
Step Up 2 the Streets




Directed by:Jon Chu
Distributed by:Touchstone Pictures
Summit Entertainment
Offspring Entertainment
Cast:Briana Evigan
Robert Hoffman
Adam G. Sevani
Will Kemp
Cassie Ventura




"Step Up 2 the Streets" is the follow-up to the smash hit "Step Up."

When rebellious street dancer Andie lands at the elite Maryland School of the Arts, she finds herself fighting to fit in while also trying to hold onto her old life. When she joins forces with the school's hottest dancer Chase to form a crew of classmate outcasts to compete in Baltimore's underground dance battle, The Streets, she ultimately finds a way to live her dream while building a bridge between her two separate worlds.






Chase Collins: You're an amazing little dancer, you know that right?
Andie: Little?



Smiles: Yeah, they wanted me to fix my teeth.
Jenny Kido: I like you teeth!
Smiles: Thanks, I like your accent.
Jenny Kido: What accent?
Smiles: That accent you got... You have an accent.



Step Up 2 the Streets (aka Step Up 2: The Streets) is the 2008 sequel to Step Up from Touchstone Pictures. The movie was directed by Jon Chu, and choreographed by Jamal Sims, Hi-Hat (Bring It On) and Dave Scott (Stomp the Yard). Patrick Wachsberger and Erik Feig of Summit Entertainment produced with Adam Shankman and Jennifer Gibgot of Offspring Entertainment and Anne Fletcher, the director of the original film.


DJ Sand: That's not how we do it. This ain't High School Musical!



Moose: ...and then I was like, "Damn, your breath stinks, girl!"
[Andie laughs]
Andie: Why would you ever say that to her?
Moose: Cause I thought it would be cool.
Andie: Well, it wasn't!


106
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
107
Alex & Emma 2011,  PG-13)
108
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)
109
Agent Cody Banks 2003,  PG)
110
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
111
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
Monster-in-Law






When Viola asks Tanya Murphy what her favorite movies are, among the movies she names is Legally Blonde (2001). Robert Luketic, who directed this film, also directed Legally Blonde (2001).


112
Casanova 2005,  R)
113
The Others 2001,  PG-13)
The Others




Directed by:Alejandro Amenábar
Distributed by:Dimension Films
Cast:Nicole Kidman
Alakina Mann
Christopher Eccleston
Fionnula Flanagan
Elaine Cassidy
James Bentley



A woman named Grace retires with her two children to a mansion on Jersey, towards the end of the Second World War, where she's waiting for her husband to come back from battle. The children have a disease which means they cannot be touched by direct sunlight without being hurt in some way. They will live alone there with oppressive, strange and almost religious rules, until she needs to hire a group of servants for them. Their arrival will accidentally begin to break the rules with unexpected consequences.








Brilliant movie . One of the best ghost movies ever . Has a very interesting and shocking ending . Nicole gave a perfect performance as usual and also the kids did an awesome job . It was nominated for Golden Globe and had another 22 wins & 36 nominations .



How do you keep them out, when they've already invited themselves in?


114
The Best Man (Unhitched) 2006,  R)
The Best Man (Unhitched)




Durected by: Stefan Schwartz

Cast:Stuart Townsend
Amy Smart
Seth Green
Steve John Shepherd






Olly Pickering (Stuart Townsend) falls for his friends fiancée Sara (Amy Smart) when he gets invited to their engagement party. When Olly's roommate, Murray (Seth Green), hears about this he takes it upon himself to help his mate Olly out

While Murrray hits upon the idea of trying to split up Sara and her fiancé James (Steve John Shepherd) thus ending their engagement, Olly is blissfully unaware!. All Murray's scheming is being done behind Olly's back of course, so he can win over the girl if his dreams


May the best man win


115
The Triangle 2001,  Unrated)
116
Jackass - The Movie 2002,  R)
117
It's a Boy Girl Thing 2006,  PG-13)
It's a Boy Girl Thing




Directed by:Nick Hurran
Distributed by:Icon Film Distribution
Cast:Samaire Armstrong
Kevin Zegers
Sherry Miller
Robert Joy
Sharon Osbourne
Maury Chaykin
Brooke D'Orsay
Emily Hampshire
Genelle Williams


'It's a Boy Girl Thing' uses the high school comedy structure as a basis to explore teenage insecurities, hopes and fears. Nell (the smart, cute girl) and Woody (the big dumb jock) are two teenage rivals who find themselves in each others bodies after arguing in front of an Aztec statue in a museum, which then transfers their souls as they sleep, causing them to awake in each other bodies. After trying to work things out but coming to no conclusion, both Nell and Woody, inside each others bodies, begin ruining each others lives. But after all this bickering, both of them soon discover that if they work together and help each other, a happy ending might turn out after all.


They've turned into the things they hated most... each other.


118
Holes 2003,  PG)
119
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
Drop Dead Fred






The steamboat that Janie lived on is an actual residence.


120
Juwanna Mann 2002,  PG-13)
121
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
122
Final Destination 2000,  R)
123
My Sassy Girl 2007,  PG-13)
My Sassy Girl




Directed by:Yann Samuell
Distributed by:Fox Home Entertainment
Cast:Jesse Bradford
Elisha Cuthbert
Austin Basis



A conservative-minded Midwesterner finds his well-mapped-out life taking an unexpected detour when he falls for a reckless girl with a rash wanton wild streak in director Yann Samuell's stateside adaptation of the 2001 South Korean hit. Jesse Bradford stars as the hapless young man who can't help but falling in love with the titular mischief maker (played by Elisha Cuthbert) despite her brazen ways.








Fate is building a bridge of chance for someone you love.


P.S. Please stop comparing.
124
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
love it . love it . love it.

i cried when harry died .. so sad.
125
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
126
Spider-Man 2002,  PG-13)
127
Monster House 2006,  PG)
128
School of Rock 2003,  PG-13)
129
American Psycho 2000,  R)
130
The Departed 2006,  R)
The Departed




Cops or Criminals. When you're facing a loaded gun what's the difference?



Directed by:Martin Scorsese
Distributed by:Warner Bros.
Cast:Leonardo DiCaprio
Matt Damon
Jack Nicholson
Mark Wahlberg
Martin Sheen
Vera Farmiga
Ray Winstone
Alec Baldwin


Years ago, a powerful Irish mafia figure placed a small selection of his youngest, brightest men into the Massachusetts State Police Academy as cadets. Their purpose is to eventually rise within the prestigious ranks of the state police department, to serve as the eyes and ears of their boss. While somewhere else, a young cadet was assigned with an equally dangerous task: infiltrate the Irish syndicate headed by the man sending in his own to the Massachusetts State Police. Now, one cadet is an up and coming police official with a torn allegiance to his job and to the criminal mastermind that put him there. While the other cadet is the trusted number two of that man, only finding his professional duties are becoming blurred with his current state. But new clues have lead to unfortunate discoveries, when both sides realize they're being watched by the enemy. It's now all just a matter of time before the men assigned to find out whose the infiltrator, could come to a bloody end when someone's identity may be revealed.






Billy Costigan: Well, "Families are always rising and falling in America", am I right?
Capt. Queenan: Who said that?
Billy Costigan: Hawthorne.
Dignam: Pfft! What's the matter, smartass, don't know any fuckin' Shakespeare?


Won 4 Oscars. Another 47 wins & 50 nominations

131
The I Inside 2004,  R)
The I Inside




His story began when it all ended

Directed by:Roland Suso Richter
Distributed by:Miramax Films
Cast:Ryan Phillippe
Sarah Polley
Piper Perabo
Stephen Rea



The psychological thriller THE I INSIDE features the uncertainty and anxiety of time-traveling and amnesia films such as THE BUTTERFLY EFFECT and MEMENTO. Ryan Phillippe stars as Simon, who awakens in a hospital with no memory of the last two years. When he discovers that his brother Peter (Robert Sean Leonard) is dead and that he is married to Anna (Piper Perabo), a woman he has no recollection of, he sets out to discover what has happened to him and why he cannot remember it. Both helping and frustrating his investigation is the fact that he seems to be shifting back and forth between the present and the time before his memory loss. Is he really traveling through time, or is his amnesia just the sign of a greater madness? THE I INSIDE is a time hopping film that maintains its ambiguity until the very end.


132
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta




Directed by:James McTeigue
Distributed by:Warner Bros.
Cast:Natalie Portman
Hugo Weaving
Stephen Rea
Stephen Fry
John Hurt


In the not too distant future, Britain is filled with torture cells, unfair punishments, prejudice against minorities. However in the mist of all this chaos, one man known only by the name V dares to stand up to the government and is labeled as a terrorist. One night V rescues a mild young woman called Evey Hammond and an unlikely bond between the two emerges which results with Evey becoming Vs ally. But though V may be charismatic and have a passion for justice he also is bitter and has his own personal hatred of the government for something they did to him long ago. As November the 5th, the day V says he and those who will follow him will stand up to the government once and for all approaches, Detective Finch becomes more and more determined to uncover the truth about V, however his search leads him to ask to question whether or not he is on the right side.


An uncompromising vision of the future from the creators of 'The Matrix' trilogy

133
The Hills Have Eyes 2006,  R)
134
The Matrix 1999,  R)
The Matrix






Will Smith was approached to play Neo, but turned down the offer in order to star in Wild Wild West (1999). He later admitted in an interview with Wired magazine that, at the time, he "wasn't smart enough as an actor".


135
1408 2007,  PG-13)
136
The Butterfly Effect 2004,  R)
137
Big Daddy 1999,  PG-13)
138
Body of Lies 2008,  R)
Body of Lies






Nobody's innocent in this shit.

139
Eagle Eye 2008,  PG-13)
Eagle Eye






[referring to attaché case with ticking timer on the side]

Rachel Holloman: What's that ?
Jerry Shaw: Its a timer.I've only seen timers at microwaves and ...
Rachel Holloman: You were going to say bombs.
Jerry Shaw: No , i was going to say .. coffee makers.
Rachel Holloman: Yeah , Jerry. Its a coffee maker.

[The only funny scene in the movie.]
140
The Beach 2000,  R)
The Beach










Paradise has its price

141
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)



Jack: Where to, Miss?
Rose: To the stars.



Nothing On Earth Could Come Between Them.


142
Grind 2003,  PG-13)
Grind






Live Fast...Play Hard...Die Laughing...

143
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You



Sometimes there's only one thing left to say.



144
Milk 2008,  R)
Milk



His life changed history. His courage changed lives.



145
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire





"Jamal Malik is one question away from winning 20 million rupee. How did he do it?"

"A. He cheated"
"B. He's lucky"
"C. He's genius"
"D. It is written"


146
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Won 5 Oscars. Another 83 wins & 74 nominations.






Lester Burnham: I feel like I've been in a coma for the past twenty years. And I'm just now waking up.

147
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
i recommend the book too.






Raoul Duke: We cant stop here this is bat country.

148
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream







Marion: I love you, Harry. You make me feel like a person. Like I'm me... and I'm beautiful.
Harry Goldfarb: You are beautiful. You're the most beautiful girl in the world. You are my dream.

149
Collateral 2004,  R)
Collateral
Nominated for 2 Oscars. Another 11 wins & 36 nominations.






According to Michael Mann, Vincent is one that is able to get in and out of anywhere without anyone recognizing him or remembering him. To prepare for the movie, Tom Cruise had to make FedEx deliveries in a crowded LA market without anyone recognizing him as Tom Cruise.

150
Green Street Hooligans 2005,  R)
Green Street Hooligans







The actors playing the Green Street Hooligans had to work out with the production's trainer for four or five hours every day. The trainer, Pat E. Johnson, had most of the actors throwing up, he was working them so hard. A typical day would involve basic strength and fitness training for about two hours, followed by choreographing of the fight sequences. Rehearsals would take place in the afternoon, and then in the evening they would all go out drinking (which is probably why most of them were throwing up the next day). Elijah Wood was absented from most of this rigorous schedule to emphasize his outsider status.

151
Angels & Demons 2009,  PG-13)
Angels & Demons







The bookcase Langdon knocks over while suffocating in the Library Vault has a label on the side showing it contains books by Leonardo Da Vinci, a clear reference to the previous film.

152
Running Scared 2005,  R)
Running Scared







Wayne Kramer was shocked to find out that the movie got the R rating on the first submission. He states in the DVD commentary that he thought that he would get NC-17, but he luckily didn't.

153
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005,  PG)
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream)







The role of main character Santiago was originally going to be played by Diego Luna but he left to work on other projects. Kuno Becker actually called Diego before he took the role to hear Diego's reasons for not taking the role.

154
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish



Steven Spielberg was attached to this project and wanted Jack Nicholson to star, but dropped out due to his full schedule, soon after which Tim Burton signed on.



Ewan McGregor was cast as Young Ed Bloom when producers noticed the striking similarity between him and pictures of a young Albert Finney, who plays Senior Ed Bloom.


155
Ed Wood 1994,  R)
Ed Wood







It has been estimated that the opening title/credit sequence cost more (in unadjusted dollars) than the entire budget of any of the real Edward D. Wood Jr.'s films.

156
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind







Virtually all of the most bizarre and fascinating scenes in this movie were created with old fashioned camera, editing, lighting and prop/set tricks. The use of digital effects was very limited. The striking kitchen scene with Joel as a child was created with an elaborate forced perspective set-up similar to some used by Peter Jackson in the Lord of the Rings trilogy.


157
Seven Pounds 2008,  PG-13)
Seven Pounds







Director Gabriele Muccino was attracted to the story because it tells of a mysterious personal journey that is, in fact, a true declaration of love. He feels it tells the story of a man consumed by remorse and the pain of having lost a loved one, who finds himself face-to-face with the one thing he expected the least, the opportunity to start again, to live a new life, and that the story is thought-provoking, bold, touching and full of emotion. As such he believes only Will Smith could have been capable of giving the film so much strength.

158
Wanted 2008,  R)
Wanted




Wesley Gibson (James McAvoy) is a neurotic accounts manager who works in a small cubical filling out billing reports day in and day out. He allows his boss, his girlfriend, and his best friend to walk all over him. To cope with his life, he takes anti-anxiety pills by the bottle full. Wesley has no desire to change his humdrum life, but one day while getting more pills at the drug store, he meets a beautiful woman, Fox (Angelina Jolie), who changes his life forever.




Fox was sent to protect Wesley from the man who had just killed his father. Fox tells Wesley that his father died yesterday on the rooftop of the Metropolitan Building and that he will be next. Wesley is recruited into the "Fraternity," a secret society of assassins that his father was a member. Fox must train Wesley to bring out his special powers that he was born with in order to avenge his fathers death. The Fraternity's leader, Sloan (Morgan Freeman), also teaches Wesley the ways of the group, and Wesley soon becomes an assassin just like his father.

All is not what it seems, and Gibson finds out that corruption, deceit, and betrayal run deep within the Fraternity. In the course of avenging his father's death, soon he becomes a target, and must fight for his life to take down the Fraternity.
159
Australia 2008,  PG-13)
Australia



Heath Ledger was originally cast, but backed out to do The Dark Knight (2008)




Nicole Kidman saved Hugh Jackman from a poisonous scorpion on the set of their new movie while the actress was about to join Hugh in the bag, she noticed the poisonous scorpion crawling up his leg. She calmly told him not to move and squatted down, scooped the arachnid into her hat and walked over to the woods and released it. Everyone applauded but was asked why she hadn't just stomped on it. She said, 'I would never kill an animal. Every creature here has its purpose. This one just didn't belong in Hugh's bag!'

160
The Whole Nine Yards 2000,  R)
The Whole Nine Yards






Bruce Willis tried to contact Matthew Perry to get him to take part in the film while, unbeknownst to him, Perry was on vacation. After a few weeks of trying to get hold of him, Willis left the famous line, "I will chop off your legs, set fire to your house, and watch you drag..." on Perry's answer machine. They thought it was so funny that they included it on the film.


161
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness



Cameo: [Chris Gardner] The real Chris Gardner appears as the man who walks past Chris and Christopher at the end of the movie.



The homeless people who worked as extras were paid a full day's minimum wage (which is $8.62/hr in SF) and given free catered meals as compensation for appearing in the film. For some it was the first money they'd made in a while.



~

Speedcubing champions Tyson Mao and Toby Mao and Lars Petrus were hired to coach Will Smith to solve a Rubik's Cube in under two minutes.

~

en the IRS seizes funds from Chris Gardner's account, Chris states that the date was the 25th of September. September 25th is the birthday of Will Smith who plays Chris.

162
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille






Veteran Disney animator, Victor Haboush, who worked on Sleeping Beauty (1959), Lady and the Tramp (1955) and One Hundred and One Dalmatians (1961), called this film "the best animated film since Pinocchio".

163
Brother Bear 2003,  G)
Brother Bear






Disney/Pixar prepared a special trailer for Brother Bear to show before Finding Nemo (2003) during its initial theatrical release. The moose characters, Tuke and Rutt, suggest that, "If you see only one movie this year, see this one." Tuke then reminds Rutt that "for those who see only one movie this year, it's a little late now". Both the moose then encourage everyone who are "only going to see one movie this year" to leave the theater. As the scene fades to black, Rutt says, "I see some of them leaving." Tuke then replies that maybe they're going to "go find that Nemo guy".

164
10th and Wolf 2006,  R)
10th and Wolf






One of the Sicilians name is Provenzano, this is the name that the real life undercover officer used to bring down mafia hitman, Richard 'Ice Man' Kuklinski.

165
Chicken Little 2005,  G)
Chicken Little






Loosely based upon the fable "The Sky is Falling". The story only bears minute similarities to the movie, such as the idea of "the sky is falling" and the rhyming names (Turkey Lurkey, Foxy Loxy, et al). The story was previously adapted by Disney in 1943 as Chicken Little (1943).


166
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland






During filming, on his second day on the set, Dustin Hoffman lost the tip of a finger in an accident when a folding chair collapsed and dropped him to the floor. Doctors were unable to reattach the finger tip. To manage the pain, Hoffman performed one day of shooting on morphine. In one scene, he keeps his hand in his pocket to hide the bandages.

167
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory






Johnny Depp used game show hosts as well as children television hosts, such as "Mr. Rogers", as his inspiration for his performance as Willy Wonka. He also said in interviews that Willy Wonka would be "part Howard Hughes-reclusive, part 1970s glamorous rock star".

168
Over the Hedge 2006,  PG)
Over the Hedge






The 'forest side' of the hedge is based on the hedge in front of the building where Dreamwork's studio is run. The exterior of the hedge is based on the vines growing in their parking garage. The hedge is approximately 7 feet tall.


169
Yes Man 2008,  PG-13)
Yes Man






Based on an autobiographical book written by Danny Wallace, a British author, producer, and journalist who spent a year answering "yes" to any given question or proposal and recording the results.


170
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands






Johnny Depp said only 169 words in this film.


171
Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2008,  G)
Dr. Seuss' Horton Hears a Who!






The Horton quote "I meant what I said, and I said what I meant: An elephant's faithful one hundred percent," is actually from "Horton Hatches the Egg," another Dr. Seuss story featuring the enduringly faithful elephant.


172
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride






The phrase "a murder most foul" is taken from William Shakespeare's play "Hamlet," in which it is spoken (rather fittingly, considering "Corpse Bride"'s cast of dead characters) by the ghost of Hamlet's dead father.


173
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar






Melman the giraffe wears tissue boxes on his feet. This is a reference to Howard Hughes who was also a hypochondriac and suffered OCD (obsessive compulsive disorder). In his later years, Hughes wore tissue boxes on his feet believing this would keep away germs.


174
Undiscovered 2005,  PG-13)
Undiscovered






Broke Gigli (2003)'s record as the BIGGEST, NOT lowest, percentage drop in its second week of release: -86.4%


Originally titled "Wannabe" but changed to the title of one of Ashlee Simpson's songs.

175
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind






The problem that John Nash writes on the blackboard in his lecture is a real one (unlike in other movies, where math on boards is usually either too simple or fake). There is an important theorem in mathematical physics that directly says the answer to this is 1. Later, when he discusses the problem with Alicia, he makes additional restrictions for the solution, without which the problem is much harder, so he is pretty confident she didn't solve it.

176
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas






It was claimed that at the time the real life gangster Jimmy Burke was so happy to have Robert De Niro play him that he phoned him from prison to give him a few pointers. Author/screenwriter Nicholas Pileggi denies this, saying De Niro and Burke had never spoken, but admitting that there were men around the set all the time who had known all of the principal characters very well.


177
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption






In Stephen King's original story, Red was written as a white Irishman. In the movie, they left the line, "Maybe it's 'cause I'm Irish", in as a joke, even after they had cast Morgan Freeman as Red.

178
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump






Based on the scripted line of Forest Gump, "I had run three years, two months, fourteen days and sixteen hours" and Forest having left his front porch in Green Bow, Alabama early the morning of July 5, 1976 because he "felt like running" - his entire transcontinental running marathon commenced on July 5, 1976 at 7:00 AM EDT (approx.) in Greenbow, Alabama and terminated on September 19, 1979 at 8:00 PM MDT (approx.) in Monument Valley, Utah.


179
Blow 2001,  R)
Blow






The scene where Ray Liotta asks Johnny Depp where he got the money to pay for Franka Potente's wedding ring, Johnny Depp says "Construction." This is a reference to Goodfellas (1990) where Lorraine Bracco asks Ray Liotta how he can afford to pay everyone with twenty dollar bills and why he knows everyone so well, Ray Liotta then replies, "Construction."


180
Idle Hands 1999,  R)
Idle Hands







Both Eldon Henson's and Seth Green's character names (Mick & Pnub) are based on the SNL skit where Eddie Murphy played an illiterate character named Buckwheat, who sang popular (at the time) songs in a way that he wasn't understood half the time. In one skit, he sings the song "Lookin' for Love" and sings "Wookin' pa nub in a da wong paces..." It can be heard on the commentary that both Mick's and Pnub's names are based on this skit. (If you say "Mick & Pnub" quickly it almost sounds exactly alike.)

~

When Anton, stunned after killing his two friends, walks into a support beam in his house, the thudding noise his body makes was not digitally added in after production - this is Devon Sawa actually walking into the solid-wood support beam. Often, when the cast would do a photo shoot or had to re-shoot a scene after this one, Devon would start off by walking into the support beam over and over again to the point that editors working below the stage started to wonder what the noise was.


181
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend






Will Smith grew so enamored of his canine co-star, Abby, that he tried to adopt her when the shooting was finished, but the dog's trainer could not be persuaded to give her up.


182
WALL-E 2008,  G)
WALL-E






Most of the robots are voiced by Ben Burtt through mechanical sounds of his creation.

183
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon






Johnny Depp did all of the stunts for the physical comedy sequence in the park himself.


184
Taking Woodstock 2009,  R)
Taking Woodstock






According to The Washington Post, screenwriter and producer James Schamus told reporters at the Cannes Film Festival that the biggest challenge in casting extras for the film was to find people "who were not working out all the time, and who still had pubic hair."

185
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow






The cast and crew often said "The feeling one had walking around Sleepy Hollow's sets, and in particular the town at Lime Tree, was almost as if you were walking around the inside of [Tim] Burton's head."


~

Johnny Depp initially wanted to play the character with a long prosthetic snipe nose, huge ears and elongated fingers, although his suggestions were turned down by Paramount Pictures as they felt the design to be too outrageous.

~

Johnny Depp reportedly has never seen the film because he didn't like the way he acted in the film.


186
Cloudy With a Chance of Meatballs 2009,  PG)
Cloudy With a Chance of Meatballs






This was the first Columbia Pictures/Sony Pictures Animation film to have an altered logo sequence. When the Columbia Pictures logo appears, a banana hits the Torch Lady and knocks her out of the image. During the Sony Pictures Animation logo sequence, dark clouds uncover the end of the logo.

187
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club






The joke that Bender tells but never finishes (while crawling through the ceiling) actually has no punchline. According to Judd Nelson, he ad-libbed the line. Originally, he was supposed to tell a joke that would end when he came back into the library and said, "Forgot my pencil", but no one could come up with a joke for that punchline.


188
The Machinist 2003,  R)
The Machinist






The producers of the film claim that Christian Bale dropped from about 173 pounds in weight down to about 110 pounds in weight to make this film. They also claim that Bale actually wanted to drop down to 100 pounds, but that they would not let him go below 120 out of fear that his health could be in too much danger if he did. His diet consisted of one can of tuna and an apple per day. His 63-pound weight loss is said to be a record for any actor for a movie role. He regained the weight in time for his role in Batman Begins (2005).


~

Brad Anderson had not asked Christian Bale to lose such a vast amount of weight and was genuinely shocked when he saw Bale's appearance on the first day of shooting. He also confessed to being thrilled by the actor's dedication.

~

In the scene where Trevor is driving Marie and Nicholas back home, if you look closely through the driver's side window when Trevor stops, you can see two people sitting in the background. According to Brad Anderson, they were junkies who were actually shooting up heroin during the filming of the scene.

~

Brad Anderson and his screenwriter Scott Kosar were turned down by virtually every American studio and producer they approached on the grounds that the screenplay was ?too weird?.

~

Brad Anderson hurt his back during filming and directed much of the film while lying on a gurney.


189
Boy A 2007,  R)
Boy A
BAFTA Award Winner





Who Decides Who Gets A Second Chance?

190
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust






The three witches share their names with demonic creatures from Greek mythology. Lamia and Mormo were demons who ate children, and Empusa was a creature sent by the goddess Hecate to eat travelers.

191
Big Fat Liar 2002,  PG)
Big Fat Liar






Although this movie takes place in a fake movie studio there are many props and set pieces from a number of different Universal Studios' releases. For example, the DeLorean from Back to the Future (1985), a raptor from The Lost World: Jurassic Park (1997), E.T.: The Extra-Terrestrial (1982), and set pieces from "The Mummy" series. These are just a few of many.



192
The Audrey Hepburn Story 2000,  PG)
The Audrey Hepburn Story






[Audrey Hepburn after receiving an Academy Award] I would like to thank my mother, who taught me to stand up straight, sit erect, use discipline with wine and sweets, and only smoke six cigarettes a day.

193
Avatar 2009,  PG-13)
194
Almost Famous 2000,  R)
195
Penelope 2006,  PG)
196
The Brothers Bloom 2008,  PG-13)
197
Charlie Bartlett 2007,  R)
198
Coraline 2009,  PG)
199
Dorian Gray 2009,  R)
200
Bubble Boy 2001,  PG-13)
201
I'm Not There 2007,  R)
202
Factory Girl 2006,  R)
203
Inkheart 2008,  PG)
204
Che: Part One (The Argentine) 2008,  R)
205
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
half to go.
206
Om Shanti Om 2007,  Unrated)
207
Rab Ne Bana Di Jodi (A Couple Made by God) (A Match Made in Heaven) 2008,  Unrated)
208
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
209
Inception 2010,  PG-13)
210
Son of Rambow 2007,  PG-13)
211
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
212
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
213
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
214
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
215
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
216
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
217
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
218
Scott Pilgrim vs. the World 2010,  PG-13)
219
Kick-Ass 2010,  R)
220
Conviction 2010,  R)
221
127 Hours 2010,  R)
222
The Ron Clark Story (The Triumph) 2006,  PG)
223
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
224
The Amityville Horror 2005,  R)
225
Mr. Nobody 2009,  Unrated)
226
Blood Diamond 2006,  R)
227
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007,  Unrated)
228
Death Note (Desu nôto) 2006,  Unrated)
229
The Secret 2006,  R)
230
The Holiday 2006,  PG-13)
231
Pan's Labyrinth 2006,  R)
232
Dot the I 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments