My Favorite Movies
Give list a short description
| Omarsuelo's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
City of Angels 1998, PG-13) |
|
| 2 |
The Dark Knight 2008, PG-13)
HEATH LEDGER!!! Rest in Peace, good man. Simply put, the best villain portrayal of ALL TIME. Throw whatever name into the argument, and it'll prove just one thing: You haven't seen this movie yet. The thing that makes Batman the best 'superhero' is that he doesn't have 'superpowers' besides his 'super will'. This movie was even scary at times. You realize just how safe you are NOT. How unsafe anyplace can be. And more importantly, what kind of people you don't wanna mess with. I mean it. Not even Spidey compares to this thing. |
|
| 3 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 4 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 5 |
Sinbad - Legend of the Seven Seas 2003, PG) |
|
| 6 |
25th Hour 2003, R) |
|
| 7 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 8 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 9 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 10 |
Gone Baby Gone 2007, R) |
|
| 11 |
We Own the Night 2007, R) |
|
| 12 |
3:10 to Yuma 2007, R) |
|
| 13 |
American History X 1998, R) |
|
| 14 |
Lucky Number Slevin 2006, R) |
|
| 15 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 16 |
The Machinist 2003, R) |
|
| 17 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 18 |
The Fountain 2006, PG-13) |
|
| 19 |
10 Items or Less 2006, R) |
|
| 20 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 21 |
The Departed 2006, R) |
|
| 22 |
Spanglish 2004, PG-13) |
|
| 23 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 24 |
Out of Time 2003, PG-13) |
|
| 25 |
Click 2006, PG-13) |
|
| 26 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 27 |
The Last Castle 2001, R) |
|
| 28 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 29 |
The Painted Veil 2006, PG-13) |
|
| 30 |
No Reservations 2007, PG) |
|
| 31 |
Déjà Vu 2006, PG-13) |
|
| 32 |
300 2007, R) |
|
| 33 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 34 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 35 |
About a Boy 2002, PG-13) |
|
| 36 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 37 |
The Game 1997, R) |
|
| 38 |
Happy Feet 2006, PG) |
|
| 39 |
21 Grams 2003, R) |
|
| 40 |
Hancock 2008, PG-13) |







































