Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ollieoioioi's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
2
Casino Royale 2006,  PG-13)
3
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
one of my favourite films of all time
4
Antz 1998,  PG)
5
Back to the Future 1985,  PG)
6
Back to the Future Part III 1990,  PG)
7
Secretary 2002,  R)
Secretary
Well first time I saw this film was randomly late at night. Got my attention because it starts as a secretary having her hands in chains wandering around the office. Proper messed up story but really kept my attention and enjoyed it. I love Maggie Gyllenhaal.
8
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
Awesome film. Love these kind of films with treasure hunting.
9
Finding Nemo 2003,  G)
10
Grease 1978,  PG)
11
True Lies 1994,  R)
12
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
brilliant! heath ledgers joker is awesome, really dark, crazy and funny.
13
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
14
Troy 2004,  R)
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
16
Pretty Woman 1990,  R)
17
Superman Returns 2006,  PG-13)
18
Face/Off 1997,  R)
19
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
20
X-Men 2000,  PG-13)
21
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
the best of the 3 films
22
American Pie 1999,  R)
23
American Pie 2 2001,  R)
24
Batman Begins 2005,  PG-13)
25
Gladiator 2000,  R)
26
Independence Day 1996,  PG-13)
27
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
28
Stardust 1974,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments