My Favorite Movies


  olley79's Rating My Rating
1
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993,  R)
Blood In, Blood Out (Bound by Honor)
geart story about the life of 3 chicano hoodlum,one being send to prison where he have to learn how to survive & learn the hard way coz of the color of his skin,where the chicano in the joint felt tat he was white,the other one became a junkie due to a gang fight which he turn to morphine to heal the pain &the other whom was tough & a rebel kid turn to be a cop..it's atrue story which is happening in L.A & san quentin prison.most of the actor is not well known accept benjamin bratt....Theres only 9 real actors while they shooting the prison scene & the rest of it is real inmate....Even though i find the movie facinating & really tells us more about the street gang & the prison life back then...most recommedable for those who love movies about gangs & action........
2
Piņero 2001,  R)
Piņero
it's a great story about apoet,writer,thief&junkie.get his 1st written play called short eyes from where he was serving his time in which is sins sing prison from there he became well know for his poerty but it all end coz of his habit of being a junkie & died.and Benjamin Bratt acts brillantly like the character himself,he did alot of studing about pinero so he could really bring the character to life..it's a two thumbs up
3
The Godfather, Part III 1990,  R)
The Godfather, Part III
the last trilogy of god father a must watch movie if you are a fan of godfather...
4
Scarface 1983,  R)
Scarface
Al pacino is really a legend....who would not no scarface..if you mention Al Pacino everybody will know him as Tony Montana....& his famous quote....say hello to my little friend..it's a geart film especially michlle pfiffer in it
5
In the Name of the Father 1993,  R)
In the Name of the Father
the movie shown us even though the govertment is wrong putting people behind bars for something that they never commit,they still can get away with it without being charge for their wrong doing.This is a true story about father & son being a scapegoat so the authorities can close their file & move on with their life,eventually the true will come out.after his father death jerry played by Daniel day lewis fight for his freedom..emma thomson played a terrific character as the lawyer helping to set them free & have the detectives incharge to be responsible for their misjudgement.....)
6
The Doors 1991,  R)
The Doors
val kilmer really mimic the look of jim morrisson.The way he move talk & sing.i think did a excellent job being jim in this movie...& meg ryan was so sweet being pam..)
7
American History X 1998,  R)
8
The Hurricane 1999,  R)
9
Monster 2003,  R)
Monster
it might be gore and intersting,since i've read the biography....i've been seacrhing for the dvd but fruitless
10
Blow 2001,  R)
Blow
you should watch it to believe it
11
The Hunted 2003,  R)
12
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
it has a good facts of a junkie.it was funny,stupid,weird and ugly
13
Dead Poets Society 1989,  PG)
14
Dead Presidents 1995,  R)
15
187 1997,  R)
187
this movie is much more gore than Dangerous mind..i'll give it 2 thumps up.i just love the ending part of the story...excellent
16
The Warriors 1979,  R)
The Warriors
geartest movies of the underworld strret gang ever.if always enjoi tis movie
17
Mystic River 2003,  R)
18
Raging Bull 1980,  R)
19
Gladiator 2000,  R)
20
Carlito's Way 1993,  R)
21
Scent of a Woman 1992,  R)
Scent of a Woman
a must watch movie
22
The Deer Hunter 1978,  R)
The Deer Hunter
it's quite boring @ 1st but when they go to vietnam b'coz of the war & was capture by the viet-cong their life change totally.to me it's a moving & touching story about 3 friends..gore,violent& told us much about the stupid war that occurs in vietnam & how it really change people's life
23
Cape Fear 1991,  R)
24
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
The movie told us about the most gore & dangerous kid in the ghetto
25
City of Angels 1998,  PG-13)
26
Sorority Boys 2002,  R)
27
Platoon 1986,  R)
28
Gangs of New York 2002,  R)
29
21 Grams 2003,  R)
21 Grams
it's a moving story & how much does life weigh which is 21 grams & tha's our heart..i have to watch it 3 times to really understand the story
30
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
31
The Departed 2006,  R)
32
Almost Famous 2000,  R)
33
Four Brothers 2005,  R)
34
The Silence of the Lambs 1991,  R)
35
From Hell 2001,  R)
36
Psycho 1998,  R)
37
Once Upon a Time in America 1984,  R)
38
The Firm 1993,  R)
39
The Client 1994,  PG-13)
40
Blood Diamond 2006,  R)
41
Schindler's List 1993,  R)
42
The Shawshank Redemption 1994,  R)
43
Traffic 2000,  R)
44
Good Will Hunting 1997,  R)
45
Finding Forrester 2000,  PG-13)
46
Donnie Brasco 1997,  R)
47
Serpico 1973,  R)
48
Casino 1995,  R)
49
Seven (Se7en) 1995,  R)
50
The Road To Guantanamo 2006,  R)
The Road To Guantanamo
A good documentory about life in guantanamo bay.Even you are innocent they tread you like animals i think much worst then animal.And what we read in the papers about the torture is really happenin' in there...luckily there's people whom had experience it told the story of their brutality..
51
Hitler: The Rise of Evil 2007,  PG-13)
52
The Last Samurai 2003,  R)
53
The Smashing Machine 2003,  R)
54
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
55
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
56
We Were Soldiers 2002,  R)
57
Bob Marley: The Legend Live 2003,  Unrated)
58
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
59
Cinderella Man 2005,  PG-13)
60
Matchstick Men 2003,  PG-13)
61
Sleepers 1996,  R)
62
Green Street Hooligans 2005,  R)
63
The Green Mile 1999,  R)
64
Dead Man Walking 1995,  R)
65
I Am Sam 2001,  PG-13)
66
Forrest Gump 1994,  PG-13)
67
At Close Range 1986,  R)
68
Apt Pupil 1998,  R)
69
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
i think this is the only film that Robert de niro cuts his hair mohawk & not forgetting his famous QUOTES....ARE YOU TALKING TO ME!!YEAH YOU ARE TALKING TO ME....Jodie foster was only 14 when she act in this film..)
70
The Score 2001,  R)
71
25th Hour 2003,  R)
72
Serendipity 2001,  PG-13)
Serendipity
it's a brilliant romance movie ever since sleepless in seattle & kate beckinsale is so gorgeous & sweet in this movie....who can forget that face..i know i won't
73
New Jack City 1991,  R)
New Jack City
wesley snipes plays a good charactor as the bad guy..the movie was brillant & ice-t is magnifice playing the cop
74
Narc 2002,  R)
Narc
enter the dark side of the undercover cop life...awesome.)
75
Let's Go To Prison 2006,  R)
Let's Go To Prison
it's a funny stupid dump ass movie i ever seen
76
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
Rebel Without a Cause
it's an evergreen movie,which i think makes james dean a legend & an idol to some....though he only acted 5 movies bofore his death.)
77
Philadelphia 1993,  PG-13)
Philadelphia
one of the most compelling movie i ever watch......not forgetting Antonio banderas really play a excellent role as tom hanks gay lover..magnificient
78
John Q 2001,  PG-13)
John Q
it really shows a love of a father & what he will do to make things right for his son...he is my HERO 2 thumps up john Q
79
Dog Day Afternoon 1975,  R)
Dog Day Afternoon
it's the most worst bank robbery in the u.s.a,though never knew it could be a legend.......& Al pacino playing a gay in this movie,never thought he'll take the role...good renactment of the heist
80
Primal Fear 1996,  R)
Primal Fear
this is a very manupilating role plaed by Edward norton....the best preformance from him.
81
Runaway Jury 2003,  PG-13)
Runaway Jury
Another film base on John Grisham novel,though i love the novel beter coz its about cigarettes not guns..any way i find the movie good but not bad from my point of view...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments