My Favorite Movies
| Olinjerad's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13) |
|
| 2 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 3 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 4 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 5 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 6 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 7 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 8 |
Sin City 2005, R) |
|
| 9 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 10 |
Dear Frankie 2004, PG-13) |
|
| 11 |
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004, PG-13) |
|
| 12 |
Crash 2005, R) |
|
| 13 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 14 |
Pay It Forward 2000, PG-13) |
|
| 15 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 16 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 17 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 18 |
Love Actually 2003, R) |
|
| 19 |
Hable con Ella (Talk to Her) 2002, R) |
|
| 20 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 21 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 22 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 23 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 24 |
21 Grams 2003, R) |
|
| 25 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 26 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 27 |
Angel-A 2005, R) |
|
| 28 |
Little Voice 1998, R) |
|
| 29 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 30 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 31 |
Superman 1978, PG) |
|
| 32 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 33 |
Jesus Christ Superstar 1973, G) |
|
| 34 |
Rent 2005, PG-13) |
|
| 35 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 36 |
Things You Can Tell Just By Looking At Her 2000, PG-13) |
|
| 37 |
A Very Long Engagement 2004, R) |
|
| 38 |
Phantom Of The Opera 1925, Unrated) |
|
| 39 |
Paris Je T'aime 2006, R) |
|
| 40 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 41 |
Underworld 2003, R) |
|
| 42 |
Underworld: Evolution 2006, R) |
|
| 43 |
Shallow Hal 2001, PG-13) |
|
| 44 |
Underbara älskade (Suddenly) 2006, Unrated) |
|
| 45 |
Little Children 2006, R) |
|
| 46 |
Slim Susie (Smala Sussie) 2003, R) |
|
| 47 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 48 |
The Hours 2002, PG-13) |
|
| 49 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 50 |
Spider-Man 3 2007, PG-13) |
|
| 51 |
Pan's Labyrinth 2006, R)
Quite a bit scarier then I first thought it would be, some scenes where actually hard to watch because of the violence. But except from that it was a fantastic movie. The fairytale parts of the story saved it from being way too dark and tragic. Those parts wheren't excactly light and happy, but they made the tragedies in the movie easier to endure. |
|
| 52 |
The Secret Life of Words 2006, Unrated) |
|
| 53 |
Look Both Ways 2005, PG-13) |





















































