My Favorite Movies


  olgitosk's Rating My Rating
1
Dreams 1990,  PG)
2
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
3
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
4
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
5
Ed Wood 1994,  R)
6
The World of Stainboy 2000,  Unrated)
7
Vincent 1982,  G)
8
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
Love it like all of his works!
9
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
This made my Spirit want to be away
10
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
This was ono of my first.Absolutely loved it.
11
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
One of my best..
12
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance)
One more musterpiece!!
13
Moon Child 2003,  Unrated)
Moon Child
Very good...
14
Kagen no tsuki (Last Quarter) 2004,  Unrated)
Kagen no tsuki (Last Quarter)
THIS IS AMAZING FILM
15
2046 2004,  R)
2046
Absolutely beautiful movie
16
Lust, Caution 2007,  NC-17)
Lust, Caution
One more amazing film .Photography is breath taking
17
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love)
I will never forget how it felt see poetry on screen.
Photography is breathtaking here.

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. olgitosk
    olgitosk posted 3 years ago

    Masters Matserpease!