My Favorite Movies


  oksichan's Rating My Rating
1
Cold Mountain 2003,  R)
2
The Duchess 2008,  PG-13)
The Duchess
This one is really made for us - girls! Don't know the reason but all those Keira's history movies made such an impact on me. If you're a fan of drama, crying while wacthing,love stories with a hisotric background included then this one's for you.
3
Ghost in the Shell 1996,  R)
4
Hula Girls (Hula garu) 2006,  Unrated)
5
The Darjeeling Limited 2007,  R)
6
Constantine 2005,  R)
7
The Aviator 2004,  PG-13)
8
Blow 2001,  R)
9
Ghost in the Shell 2 - Innocence 2004,  PG-13)
10
The Last Samurai 2003,  R)
11
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
12
Babel 2006,  R)
13
Closer 2004,  R)
14
Down with Love 2003,  PG-13)
15
Love Actually 2003,  R)
16
Love and Basketball 2000,  PG-13)
17
Love and Death 1975,  PG)
18
The Matrix Reloaded 2003,  R)
19
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
20
Millennium Actress (Sennen joyû) 2001,  PG)
21
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
22
My Neighbor Totoro 1988,  G)
23
The Pianist 2002,  R)
24
Pride and Prejudice 2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments