My Favorite Movies


  okeetaylu's Rating My Rating
1
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
There should be 10 stars for this movie!
2
Fight Club 1999,  R)
3
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
indescribable love story.
4
300 2007,  R)
300
300 spartans...1800 abs...delicious!
5
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
6
Donnie Darko 2001,  R)
7
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
8
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
9
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
11
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
13
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
14
Grease 1978,  PG)
15
Zoolander 2001,  PG-13)
16
Romeo and Juliet 1968,  PG)
17
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
18
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
19
The Mummy 1999,  PG-13)
20
The Goonies 1985,  PG)
21
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
22
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
23
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
24
Hook 1991,  PG)
25
The Silence of the Lambs 1991,  R)
26
The Crow 1994,  R)
27
The Order (The Sin Eater) 2003,  R)
28
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
29
The Usual Suspects 1995,  R)
30
Snatch 2001,  R)
31
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
Don Juan DeMarco
All men should take notes when watching this movie
32
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
The best cult classic of all time
33
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
It still gives me chills
34
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
Absolutely beautiful in every way
35
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
One of my favorite movies of all time. Robin Williams is brilliant!
36
Hoodwinked 2006,  PG)
37
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
Music and Lyrics
What romantic comedy should be. Besides, Hugh Grant is adorable in this movie.
38
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
39
Awakenings 1990,  PG-13)
40
Casablanca 1942,  PG)
41
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
42
Red Sonja 1985,  PG-13)
Red Sonja
One of my favorite bad movies ever.
43
Dazed and Confused 1993,  R)
44
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
45
The Princess Bride 1987,  PG)
46
Legend 1986,  PG)
47
The Dark Crystal 1982,  PG)
48
Labyrinth 1986,  PG)
49
Cry-Baby 1990,  PG-13)
50
The Breakfast Club 1985,  R)
51
Sixteen Candles 1984,  PG)
52
Hocus Pocus 1993,  PG)
53
Powder 1995,  PG-13)
54
Benny & Joon 1993,  PG)
55
Clash of the Titans 1981,  PG)
56
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
57
Top Hat 1935,  Unrated)
58
So I Married an Axe Murderer 1993,  PG-13)
59
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
60
Footloose 1984,  PG)
61
The Shawshank Redemption 1994,  R)
62
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
63
Seven (Se7en) 1995,  R)
64
Gigi 1958,  G)
65
A League of Their Own 1992,  PG)
66
My Fair Lady 1964,  G)
67
The Fifth Element 1997,  PG-13)
68
Hairspray 1988,  PG)
69
Krull 1983,  PG)
70
Mannequin 1987,  PG)
71
Revenge of the Nerds 1984,  R)
Revenge of the Nerds
CLASSIC!
72
The Pirate Movie 1982,  PG)
The Pirate Movie
One of my favorite cheesy 80s musical comedies.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments