My Favorite Movies


  oiMikey's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
2
The Matrix 1999,  R)
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
6
The Shawshank Redemption 1994,  R)
7
Pulp Fiction 1994,  R)
8
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
computers, various hand weapons, exploding neck bracelets and cute japanese school girls. awesome!
9
Legend of the Overfiend (Chôjin densetsu Urotsukidôji) 1989,  NC-17)
10
Fight Club 1999,  R)
11
Snatch 2001,  R)
12
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
13
GoodFellas 1990,  R)
14
RoboCop 1987,  R)
15
The Island 1980,  R)
16
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
17
Star Trek Generations 1994,  PG)
18
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
19
Papillon 1973,  PG)
20
This Is Spinal Tap 1984,  R)
21
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
22
Invasion of the Body Snatchers 1956,  PG)
23
The Day the Earth Caught Fire 1961,  Unrated)
24
Scum 1979,  R)
25
THX 1138 1971,  PG)
THX 1138
the film itself isn't that great, typical run of the mill "i'm not a prisoner, i'm a free man" shit but i just love the cold sterile feel of the future portrayed in this film. it gives me the chills.
26
Carlito's Way 1993,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments