Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ohmahgosh's Rating My Rating
1
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
2
Mean Girls 2004,  PG-13)
3
Clueless 1995,  PG-13)
4
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
5
Chicago 2002,  PG-13)
6
Me, Myself & Irene 2000,  R)
Me, Myself & Irene
i looooove jim carrey
7
The Hot Chick 2002,  PG-13)
8
Legally Blonde 2001,  PG-13)
9
Little Nicky 2000,  PG-13)
10
Go 1999,  R)
11
Après vous (After You) 2003,  R)
12
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
13
Pretty Devils 2000,  Unrated)
Pretty Devils
Voyous Voyelles
14
Addams Family Values 1993,  PG-13)
15
FernGully - The Last Rainforest 1992,  G)
16
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
17
The Adventures of Milo and Otis (Koneko Monogatari) (A Kitten's Story) 1986,  G)
18
Elizabeth 1998,  R)
19
Gladiator 2000,  R)
20
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
21
Strictly Ballroom 1992,  PG)
22
The Beverly Hillbillies 1993,  PG)
23
The Snow Walker 2003,  PG)
24
Big Momma's House 2000,  PG-13)
25
8 Mile 2002,  R)
26
The Sword in the Stone 1963,  G)
27
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
28
Shrek 2001,  PG)
29
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
30
The Mask 1994,  PG-13)
31
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
32
The Lion King 1994,  G)
33
Life with Mikey 1993,  PG)
34
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
35
Fierce Creatures 1997,  PG-13)
36
Cool Runnings 1993,  PG)
37
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
38
The Bone Collector 1999,  R)
39
The Blues Brothers 1980,  R)
40
About a Boy 2002,  PG-13)
41
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
42
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
43
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
44
The Gods Must Be Crazy II 1990,  PG)
45
The Nutty Professor 1996,  PG-13)
46
The Chorus (Les Choristes) 2005,  PG-13)
47
Anger Management 2003,  PG-13)
48
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
Seen it a thousand times, and could see it a thousand more
49
Léon (The Professional) 1994,  R)
50
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
51
Cold Mountain 2003,  R)
52
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
53
Nine to Five (9 to 5) 1980,  PG)
54
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
55
Zoolander 2001,  PG-13)
56
The Fifth Element 1997,  PG-13)
57
Click 2006,  PG-13)
58
Subway 1985,  R)
Subway
This is not a film about a foot long sandwich
59
Jeanne and the Perfect Guy (Jeanne et le garçon formidable) 2000,  Unrated)
Jeanne and the Perfect Guy (Jeanne et le garçon formidable)
Virginie Ledoyen is gorgeous
60
Two Hands 1999,  R)
61
The Brady Bunch Movie 1995,  PG-13)
62
Mercury Rising 1998,  R)
63
The Great Outdoors 1988,  PG)
64
Jackie Brown 1997,  R)
65
The Haunted Mansion 2003,  PG)
66
Erin Brockovich 2000,  R)
67
Watership Down 1978,  PG)
68
Blast from the Past 1999,  PG-13)
69
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
70
Home Alone 1990,  PG)
71
Bad Boys 1995,  R)
72
Uncle Buck 1989,  PG)
Uncle Buck
buck melanoma, moley russel's wart
73
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
74
The Edge 1997,  R)
75
The Princess Diaries 2001,  G)
76
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
Nikita (La Femme Nikita)
The original. The french do it better.
77
Crossroads 2002,  PG-13)
78
Rabbit-Proof Fence 2002,  PG)
79
Billy Madison 1995,  PG-13)
80
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
81
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
82
Alaska 1996,  PG)
Alaska
Vincent Kartheiser- my childhood crush <3
83
Chicken Run 2000,  G)
84
372 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) 1986,  Unrated)
372 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning)
Psychotic nympho chicks are tres amusant
85
Hot Shots! 1991,  PG-13)
86
Pocahontas 1996,  G)
87
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
88
Speed 1994,  R)
89
Freaky Friday 2003,  PG)
90
Les Boys 2 1998,  Unrated)
91
Le Battement d'Ailes du Papillon (Happenstance) (The Beating of the Butterfly's Wings) 2000,  R)
92
The Crocodile Hunter - Collision Course 2002,  PG)
93
Paradise Road 1997,  R)
94
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999,  R)
95
Danny Deckchair 2004,  PG-13)
96
The Missing 2003,  R)
97
The Castle 1997,  R)
98
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
99
Getting Even With Dad 1994,  PG)
100
The Beach 2000,  R)
101
Major Payne 1995,  PG-13)
102
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
103
Chocolat 2000,  PG-13)
104
Antz 1998,  PG)
105
Vanity Fair 2004,  PG-13)
106
Double Jeopardy 1999,  R)
107
Parenthood 1989,  PG-13)
108
George of the Jungle 1997,  PG)
109
True Lies 1994,  R)
110
Alexander 2004,  R)
111
A Goofy Movie 1995,  G)
112
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
113
Picnic at Hanging Rock 1975,  PG)
114
Honey, I Blew Up the Kid 1992,  PG)
115
That Darn Cat 1996,  PG)
116
Don't Say a Word 2001,  R)
117
Brice de Nice 2005,  Unrated)
118
Tais-Toi 2003,  Unrated)
119
Grizzly Man 2005,  R)
Grizzly Man
the dude was off his nut
120
The Muppet Christmas Carol 1992,  G)
121
The Land Before Time 1988,  G)
122
Ali G Indahouse - The Movie 2004,  R)
123
Aladdin 1992,  G)
124
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
I cried when wilson floated away :(
125
The Gods Must Be Crazy 1981,  PG)
126
Bedazzled 1968,  PG-13)
127
RV 2006,  PG)
128
Muriel's Wedding 1994,  R)
129
Les Miserables 1998,  PG-13)
130
Anastasia 1997,  G)
131
Back to the Future Part III 1990,  PG)
132
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
133
Hook 1991,  PG)
134
The Rescuers Down Under 1990,  G)
135
Russian Ark 2002,  Unrated)
136
Girl, Interrupted 1999,  R)
137
Matilda 1996,  PG)
138
Jindabyne 2006,  R)
139
Space Jam 1996,  PG)
140
Grizzly Falls 1999,  PG)
141
The Truth About Cats & Dogs 1996,  PG-13)
142
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
143
Ernest Goes to Camp 1987,  PG)
144
La Haine (Hate) 1995,  R)
145
Crocodile Dundee 1986,  PG-13)
146
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
147
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
148
The First Wives Club 1996,  PG)
149
Big Daddy 1999,  PG-13)
150
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
151
Du Rififi Chez les Hommes (Rififi) 1955,  Unrated)
152
Babe 1995,  G)
153
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
154
28 Days Later 2002,  R)
155
Napoleon 1994,  G)
156
Open Water 2003,  R)
157
Harriet the Spy 1996,  PG)
158
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
159
Orange County 2002,  PG-13)
160
Forrest Gump 1994,  PG-13)
161
Ernest Goes to Jail 1990,  PG)
162
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
163
Jurassic Park 1993,  PG-13)
164
The Waterboy 1998,  PG-13)
165
Night at the Museum 2006,  PG)
166
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
167
Crocodile Dundee II 1988,  PG)
168
Blue 1993,  R)
169
Dennis the Menace 1993,  PG)
170
50 First Dates 2004,  PG-13)
171
Shark Tale 2004,  PG)
172
The Green Mile 1999,  R)
173
Deuce Bigalow: European Gigolo 2005,  R)
174
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
175
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
176
Dante's Peak 1997,  PG-13)
177
The Breakfast Club 1985,  R)
178
Dangerous Minds 1995,  R)
179
The Craft 1996,  R)
180
Reckless Kelly 1993,  PG)
181
White Fang 1991,  PG)
182
Sister Act 1992,  PG)
183
Get Rich or Die Tryin' 2005,  R)
184
Philadelphia 1993,  PG-13)
185
Beethoven 1992,  PG)
186
Saving Private Ryan 1998,  R)
187
Kopps 2003,  PG-13)
188
Young Einstein 1989,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments