My Favorite Movies
| ohlisabon's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Streets of Fire 1984, PG) |
|
| 2 |
Touch of Evil 1958, PG-13) |
|
| 3 |
Stroszek 1977, Unrated) |
|
| 4 |
Big Wednesday 1978, PG) |
|
| 5 |
Badlands 1973, PG) |
|
| 6 |
Straw Dogs 1971, R) |
|
| 7 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 8 |
Sunset Boulevard 1950, Unrated) |
|
| 9 |
The Woman in the Window 1944, Unrated) |
|
| 10 |
True Romance 1993, R) |
|
| 11 |
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957, Unrated) |
|
| 12 |
Le Fantôme de la Liberté (The Phantom of Liberty) (The Specter of Freedom) 1974, R) |
|
| 13 |
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959, Unrated) |
|
| 14 |
Adaptation 2002, R) |














