My Favorite Movies


  OhKAY182's Rating My Rating
1
Little Nicky 2000,  PG-13)
Little Nicky
Bravo Adam Sandler!!!
I wonder... if talking with his crooked jaw all the time had hurt his mouth.
2
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
A sad ending.
3
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
Tenacious D in: The Pick of Destiny
i loved it. Laughed my ass off. Uhm... you MUST be A Tenacious D fan...really to enjoy it and get the most from it.
4
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
I watch this over and over. I love the ending of were Jay trys to distract the alien...
5
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
I loved ALL the Scenes.
6
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
Grumpy Old Men
Awesome! and it takes place in Minnesota!!!!Cool. I can watch this a million times!
7
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
At least "Frankenstain"= Julian and
Sonny still are friends. Thats nice that Dylan and Cole now have "Sweet life of Zac and Cody" But I perfer them in Big Daddy.
8
Saw 2004,  R)
Saw
This was a great flim because it was NOT predictible!
9
Erin Brockovich 2000,  R)
Erin Brockovich
I enjoyed the plot line very much so. Loved it.
10
The Waterboy 1998,  PG-13)
The Waterboy
I really love this one. Shows good guys can finish first.
11
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
A very STRONG love.
12
Open Season 2006,  PG)
Open Season
I woke my mom up so many times with my laughter.
13
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
So cool!
14
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
Totally anf fully AWESOME!!! I didn't know Tim Burton directed this, silly me. Well, now I know. Seriously I can watch it thousands of times.
15
Tremors 1990,  R)
Tremors
I seriously love this movie. I watched it tons of times.
16
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
Wilson....Nnoooooooooooo
17
Purple People Eater 1988,  PG)
Purple People Eater
I have it on VHS and love watching it.
18
American Pie 1999,  R)
American Pie
It had its humor.
19
The Borrowers 1998,  PG)
The Borrowers
I always loved this movie. I believe in the borrowers!
20
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
I loves this movie! Kind of like a puzzle.
21
Matilda 1996,  PG)
Matilda
Awesome!!!!! I always wanted to discover a gift like Matilda.
22
The Punisher 2004,  R)
The Punisher
Loved it. Totally good movie. I am so glad he got revenge.
23
Shrek 2001,  PG)
Shrek
I Loved it. "Orges are like onions. They have layers" and there are layers of fun with Shrek.
24
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
Can you do the "Blue Steal"?

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments