Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. oguzsahin84
  2. george

city of god... seven.. samurai.. seven.. downfall.. the pianist

  oguzsahin84's Rating My Rating
1
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
2
Patch Adams 1998,  PG-13)
3
Léon (The Professional) 1994,  R)
4
La tigre e la neve (The Tiger and the Snow) 2005,  Unrated)
5
The Shawshank Redemption 1994,  R)
6
Dying Young 1991,  R)
7
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
8
Captain Corelli's Mandolin 2001,  R)
9
August 1996,  PG)
10
Dead Man Walking 1995,  R)
11
Underground 1995,  Unrated)
12
U Turn 1997,  R)
13
Vanilla Sky 2001,  R)
14
A Few Good Men 1992,  R)
15
The Devil's Advocate 1997,  R)
16
21 Grams 2003,  R)
17
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
18
Lorenzo's Oil 1992,  PG-13)
19
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
20
Scarface 1983,  R)
21
Pulp Fiction 1994,  R)
22
Arizona Dream 1993,  R)
23
The Man Who Cried 2000,  R)
24
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
25
The English Patient 1996,  R)
26
Schindler's List 1993,  R)
27
Dogville 2003,  R)
28
Onegin 1999,  R)
29
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
30
Philadelphia 1993,  PG-13)
31
Rain Man 1988,  R)
32
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
33
Gladiator 2000,  R)
34
Windtalkers 2002,  R)
35
We're No Angels 1989,  PG-13)
36
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
37
Monster 2003,  R)
38
North Country 2005,  R)
39
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
40
World Trade Center 2006,  PG-13)
41
Armageddon 1998,  PG-13)
42
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999,  R)
43
K-PAX 2001,  PG-13)
44
Nell 1994,  PG-13)
45
Fight Club 1999,  R)
46
Troy 2004,  R)
47
Solaris 2002,  PG-13)
48
V for Vendetta 2006,  R)
49
Camille Claudel 1988,  R)
50
Vatel 2000,  PG-13)
51
Reservoir Dogs 1992,  R)
52
The Grudge 2 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments