Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. ogrevi
  2. Rick

I wish I could just copy my "Perfect Movies" list from IMDb, but since I can't, here they are in chronological order.

  ogrevi's Rating My Rating
1
The Mummy 1932,  Unrated)
2
The Thin Man 1934,  Unrated)
3
The Bride of Frankenstein 1935,  Unrated)
4
A Night at the Opera 1935,  Unrated)
5
A Day at the Races 1937,  Unrated)
6
The Maltese Falcon 1941,  PG)
7
Casablanca 1942,  PG)
8
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
9
To Catch a Thief 1955,  Unrated)
10
Psycho 1960,  R)
11
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
12
Charade 1963,  G)
13
My Fair Lady 1964,  G)
14
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
15
The Jungle Book 1967,  G)
16
Night of the Living Dead 1968,  R)
17
A Clockwork Orange 1971,  R)
18
The Godfather 1972,  R)
19
Blazing Saddles 1974,  R)
20
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
One of the top five comedies I've ever seen, especially if you, like me, love the classic Universal horror films. They spoof them, but they do it with love and respect.
21
Taxi Driver 1976,  R)
22
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
23
Dawn of the Dead 1978,  R)
24
Halloween 1978,  R)
25
Alien 1979,  R)
26
The Muppet Movie 1979,  G)
27
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
28
The Thing 1982,  R)
29
Barfly 1987,  R)
30
Raising Arizona 1987,  PG-13)
31
The Unbelievable Truth 1990,  R)
32
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead 1990,  PG)
33
The Silence of the Lambs 1991,  R)
34
Léon (The Professional) 1994,  R)
35
L.A. Confidential 1997,  R)
36
Shakespeare in Love 1998,  R)
37
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
38
28 Days Later 2002,  R)
39
Shaun of the Dead 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments