My Favorite Movies
| OgreMHDW's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 2 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 3 |
City of Angels 1998, PG-13) |
|
| 4 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 5 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 6 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 7 |
The League of Extraordinary Gentlemen 2003, PG-13) |
|
| 8 |
History of the World -- Part I 1981, R) |
|
| 9 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 10 |
Coyote Ugly 2000, PG-13) |
|
| 11 |
Alice in Wonderland 2010, PG)
This is a great movie. Johnny Depp and Mia Wasikowska (playing Alice) both had great acting the movie. The only thing I did not like about the movie is that it was not based on the book "Alice in Wonderland", but instead based on the book "Alice Through the Looking Glass". This movie plot is premised on the return of Alice to Wonderland, not the original (little girl) story of Alice in Wonderland, but overall the movie was great. |
|
| 12 |
Beyond the Sea 2004, PG-13) |












