Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ogerre225's Rating My Rating
1
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Best movie ever!!!!
2
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
The new Forrest Gump. Benjamin Button presents the perfect story of a different individual passing through history from a unique and beautiful perspective.
3
Vantage Point 2008,  PG-13)
Vantage Point
Wow...unique and amazing. Great acting, great screenplay and great story.
4
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
Wow! I can't think of any negatives and the list of positives is too long to write. A brilliant movie in every aspect.
5
Juno 2007,  PG-13)
Juno
Strange, funny, strange, funny, strange... I want his running shorts.
6
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Brilliant...I only wish they would have used real explosive recipes.
7
Wanted 2008,  R)
Wanted
Phenomenal! Action packed the entire movie. So many surprises and amazing stunts. It just keeps getting better as it goes on. Wow! I have no complaints and I'm really hoping for a sequel.
8
Jumper 2008,  PG-13)
Jumper
Awesome! I loved it. The only bad thing was that some of the action scenes were too fast so you had trouble following the action, but that was minor.
9
Ultraviolet 2006,  PG-13)
10
Lord of War 2005,  R)
Lord of War
Wow and just when you think its finally over the ending blows you away.
11
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
12
300 2007,  R)
13
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
14
Waterworld 1995,  PG-13)
Waterworld
Old but amazing! i love the main guys ship...until it blows up.
15
Lord of the Flies 1990,  R)
Lord of the Flies
Piggy died oh no.
16
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
Full length 3D awesomeness!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments