My Favorite Movies


  ogb1's Rating My Rating
1
Casino Royale 1967,  G)
Casino Royale
Incredible movie. Artwork was imaginative, as if the whole crew was on acid or something... Peter Sellers was a blast. Orson Welles was a master at anything he did, be it acting or directing. There's no other hunkydory director like John Huston. And Joanna Pettet was the first woman in a movie I fell in love with as a kid. And Ursula, well, what can a boy say? Not to mention some of the others. Sir David Niven? Well, he certainly deserved his title. What a cast of people, what a movie indeed. Get actors like these in a contemporary Bond-movie and you've got a seller!!!
2
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Probably the best of the series (so far) - contains most of the elements of the book and is well directed.
3
Island of Fire (Huo shao dao) (Jackie Chan Is the Prisoner) (Island on Fire) 1990,  R)
Island of Fire (Huo shao dao) (Jackie Chan Is the Prisoner) (Island on Fire)
Now this was good watchin'. Kinda sad at points, but this is a cast equally capable of brilliant comedy and soulful tense drama. Very accessible.
4
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
An intriguing second installment, didn't pull me in as much as the first...but I still really enjoyed it.
5
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Harry Potter is Ace
6
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
No one puts Baby in a corner." I wish they would have. however it is a great Ice breaker with the ladies.
7
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
8
Snakes on a Plane 2006,  R)
9
Barnyard: The Original Party Animals 2006,  PG)
10
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
11
Alone with Her 2007,  Unrated)
12
Sleeping Beauty 1959,  G)
13
Evan Almighty 2007,  PG)
14
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
15
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
Omg! It is a superb portray of high school. The whole movie is absolutely hilarious. The ending makes you think.
16
Freaky Friday 2003,  PG)
Freaky Friday
Now this one is also great! It's about a family not getting along (almost about in anything!)But in the end they work it out and etc....
17
Big Daddy 1999,  PG-13)
18
3 Ninjas Knuckle Up 1995,  PG-13)
3 Ninjas Knuckle Up
nice and enjoyable film but not really good for kids cos there are lots of fighting
19
3 Ninjas - High Noon on Mega Mountain 1998,  PG)
20
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
cute and funny
21
The Parent Trap 1998,  PG)
22
The Fairly Odd Parents - Superhero Spectacle 2001,  Unrated)
23
Rush Hour 1998,  PG-13)
24
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
25
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
Rush Hour 3
its a kinda funny film and much more interesting to watch. will hope to watch it cos ive seen the 1 and2 of it.
26
Matilda 1996,  PG)
Matilda
This movie is an absolutely wonderful fantasy. I totally loved it.

The dialog is brilliant. The humor is both bold, and subtle. The characters are archetypal.

Matilda perfectly captures what it is like to be an intelligent person, trapped in the body of a child, and surrounded by idiots who control far too much of your life.

The notion that bad people (even adults) deserve to be punished for their evil ways (even by children) is truly subversive. Any child who suffered through the countless typical abuses of unthinking, uncaring, and ignorant parents will truly love this movie. Those same unthinking, uncaring, and ignorant parents will probably hate this movie, unless they are wise enough to see the truth behind the fantasy.

Despite the difficulties Matilda faces, like all good fantasies this movie has a wonderfully happy ending. I wish the same for all.
27
Discovering the Real World of Harry Potter 2001,  Unrated)
28
Spider-Man 2002,  PG-13)
29
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
30
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
31
Home Alone 4 2002,  Unrated)
32
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
33
Home Alone 3 1997,  PG)
34
Home Alone 1990,  PG)
35
Cocktail 1988,  R)
Cocktail
Fanatasic film with Tom Criuse, little bit touching when Tom Criuse's friend die and when he was trying to win back his girlfriend. also it was a little bit funny when they were entainning ppl with their talents in their barshop cocktail and dreams.
36
Men in Black 1997,  PG-13)
Men in Black
its ok
37
Men in Black II 2002,  PG-13)
38
Getting Even With Dad 1994,  PG)
Getting Even With Dad
nice movie
39
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
great and funny movie with Ben Stiller
40
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
is a nice romantic film, nothing bits de 1st kiss.
41
Peter Pan 2003,  PG)
42
Peter Pan 1999,  Unrated)
Peter Pan
nice animated movie with youngsters
43
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
Good movie that shows how differently family can be viewed; she's embarrassed by her family and he thinks they're great because they're so different from his
44
Chitty Chitty Bang Bang 1968,  G)
Chitty Chitty Bang Bang
One of my all time faves. Love the Old Bamboo number with Dick Van Dyke and who could forget the child catcher?
45
Zorro 1974,  G)
46
Bring It On Again 2004,  PG-13)
47
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
easy to watch, jack black is better in this film than in his tenacious d film. nice story, kids are great.. but your typical sister act style musical romp
48
Without A Paddle 2004,  PG-13)
Without A Paddle
After their friend dies, three men decide to fulfill their childhood promise by going on a camping expedition for the lost D.B. Cooper bounty, with calamitous results.
49
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
50
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
I loved this movie, it was very dramatic,romantic and is beautifully put together, its a very passionate story with great actors and actresses and beautiful scnery (very elegant) i recomend this movie a must see for everyone.
51
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
it is really interesting
and its idea is new
52
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
it was pretty cool
53
Joe Versus the Volcano 1990,  PG)
Joe Versus the Volcano
This is a cult classic that you either hate or love. I love it. Such a fun movie with a quirky story.
54
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
One of the most difficult movies to understad, it keeps you interested in the main character and his ability.
55
Beverly Hills Ninja 1997,  PG-13)
56
The Scorpion King 2002,  PG-13)
The Scorpion King
was good
57
Black Beauty 1994,  G)
Black Beauty
exellent movie about the journey of a horse called black beauty, this have an important message, the animal trade, some people are guisy with animals and we don't know what they feel
58
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
An Officer and a Gentleman
This was Richard Gere's movie, he was great and Debra Winger was very good as his girlfriend. The story was good too.
59
Freddy vs. Jason 2003,  R)
Freddy vs. Jason
the film was great but they could hav done a few different things but still was a great film.
60
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
Monster-in-Law
woz not bad lol...
61
Hope and Glory 1987,  PG-13)
Hope and Glory
A wonderful, inspirational motion picture. John Boorman's nostalgic look at WWII is fairly well a perfect film.
62
Goodnight, Mister Tom 1998,  Unrated)
Goodnight, Mister Tom
I like the story line. It's a film during WWII. It's a story of a grumpy man Mr. Tom who suffered the pain after losing his wife and son. During the time when there was a evacuation in London one of the boy was assigned to him. he protested, but soon he learned the 10 year old boy has a bigger problem..the bond between them grew. It's a no nonsense film... A lesson can be learned.
63
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
Good movie
64
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
The Man in the Iron Mask
Absoloutely excellent! Althought Louis was a bit mean, Leonardo did a great job with Philippe in restoring peace to France. Hate Louis for killing his twin brother. Leonardo DiCaprio did a great job of playing both twins. So sad when Philippe dies. Excellent and perfect in every way!
65
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
More slow moving then other war movies. It was detailed which is what you can expect from Ridley Scott but it was that interesting of a story, once again what you come to expect from Ridley Scott.
66
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
A touching supernatural romance/fantasy film which bagged 2 oscars in 1990. Super acing & amazingly directed. After almost decades the intrinsic quality of this movie still lives on.
67
Tarzan 1999,  G)
Tarzan
good anime movie
68
Free Willy 3: The Rescue 1997,  PG)
Free Willy 3: The Rescue
wasnt too bad!!
69
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
And that is the story of Juliet and her Romeo. Such an amazing movie with such a tragic ending. Great performance by Leonardo dicaprio
70
Basic Instinct 1992,  R)
Basic Instinct
good
71
Daddy Day Care 2003,  PG)
Daddy Day Care
Two dads out of work, starting up a day care to be with their kids and to provide a cheaper alternative to day care.
72
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
73
Fantastic Four 2005,  PG-13)
Fantastic Four
Really good
74
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
This was pretty good. It wasn't as good as the first one. The story line was a bit cheesy, but it was still pretty good.
75
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
Great movie, love it with the songs
76
One Fine Day 1996,  PG)
One Fine Day
love the color saturation. nice sepia tone thety gave this film!!!! very entertaining even though its bourgouis
77
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
Awesome!!!!!!!!!!!!!!!!!! Sweet!!!!!!!!!!!!!!!!!
78
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
79
Stepmom 1998,  PG-13)
Stepmom
Fantastic
80
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
good
81
The Wedding Date 2005,  PG-13)
The Wedding Date
It was brillant
82
In Her Shoes 2005,  PG-13)
In Her Shoes
Cameron is good in this, being the bad one for a change lol Good story that didnt feel dragged out even tho its a longish film
83
Hostage 2005,  R)
Hostage
good movie
84
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments