My Favorite Movies


  OgamiDaigoro's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Probably my all-time favorite movie. It's a serious one, so I don't watch it all the time, but so well done.
2
This Is Spinal Tap 1984,  R)
This Is Spinal Tap
Infinitely quotable!
3
The Iron Giant 1999,  PG)
The Iron Giant
This movie actually made me cry. It's so great! Another all-time favorite!
4
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Probably _the_ best "family" film I've seen yet. Another one that made me cry. Why can't more movies have a good marriage on-screen?
5
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
Hits like a ton of bricks. This is a powerful movie.
6
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Gorgeous and delightful.
7
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
Watch Firefly the TV series first. Then watch this. If you don't cry or feel pained by the end, you're not human.
8
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
Another excellent Pixar movie. Another tearjerker for me. This is what animation is about!
9
Office Space 1999,  R)
Office Space
Infinitely quotable. Just completely hilarious.
10
Swingers 1996,  R)
11
Back to the Future 1985,  PG)
12
Batman Begins 2005,  PG-13)
13
Blade 1998,  R)
14
Blade II 2002,  R)
15
Braveheart 1995,  R)
16
Children of Men 2006,  R)
17
Equilibrium 2002,  R)
18
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
19
Face/Off 1997,  R)
20
Hot Fuzz 2006,  R)
21
Kung Fu Hustle 2004,  R)
22
Lost In Translation 2003,  R)
23
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
24
School of Rock 2003,  PG-13)
25
Shaun of the Dead 2004,  R)
26
Spaceballs 1987,  PG)
27
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
28
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
29
The Matrix 1999,  R)
30
The Princess Bride 1987,  PG)
31
The Sandlot 1993,  PG)
32
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
33
Toy Story 1995,  G)
34
Transformers 2007,  PG-13)
35
When Harry Met Sally 1989,  R)
36
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
37
Young Frankenstein 1974,  PG)
38
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Amazing movie. Just watch it already.
39
Road to Perdition 2002,  R)
Road to Perdition
Gorgeous. A very interesting meditation on fatherhood from a criminal's perspective.
40
Fear of a Black Hat 1994,  R)
41
Idiocracy 2006,  R)
Idiocracy
Super-smart, even in it's stupidity. A great satire on American culture.
42
Dirty Rotten Scoundrels 1988,  PG)
43
Groundhog Day 1993,  PG)
44
Wallace and Gromit in the Wrong Trousers 1993,  Unrated)
45
A Grand Day Out With Wallace and Gromit 1992,  Unrated)
46
Wallace and Gromit: A Close Shave 1995,  Unrated)
47
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
48
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies)
If you don't mind becoming a little depressed by the end, you will have seen one of the best examples of an animated story ever.
49
Creature from the Black Lagoon 1954,  Unrated)
50
The Return of the Living Dead 1985,  R)
The Return of the Living Dead
Probably my favorite horror-comedy.
51
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
52
Sik san (God of Cookery) 1997,  Unrated)
53
Lone Wolf and Cub - Baby Cart at the River Styx (Kozure Ôkami: Sanzu no kawa no ubaguruma) (Shogun Assassin) 1972,  Unrated)
54
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
Lars and the Real Girl
Wholly original premise, great movie. If you can see past the premise, you'll see what a Christian community on earth can look like in how people treat each other with dignity and respect while dealing with a mental illness.
55
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
The best of the superhero movies so far. I'm amazed at RDJr's ability to act with his eyes. Very fun, very funny, solid performances all around, great special effects and action. Now get working on the next movie, Jon Favreau!
56
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Amazingly good! Not even a superhero film as much as a crime drama and an examination of the human condition dealing with the entropy of society. Beautiful in IMAX. Stop reading this review and go watch it already!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments