My Favorite Movies
| odymoma's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 2 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 3 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 4 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 5 |
Amadeus 1984, PG) |
|
| 6 |
Notting Hill 1999, PG-13) |
|
| 7 |
Twister 1996, PG-13) |
|
| 8 |
Waterworld 1995, PG-13) |
|
| 9 |
Crash 2005, R) |
|
| 10 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 11 |
The Rescuers 1977, G) |
|
| 12 |
The Greatest Game Ever Played 2005, PG) |
|
| 13 |
Singin' in the Rain 1952, G) |
|
| 14 |
Rudy 1993, PG) |
|
| 15 |
Pitch Black 2000, R) |
|
| 16 |
Office Space 1999, R) |
|
| 17 |
Mission To Mars 2000, PG) |
|
| 18 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 19 |
Memoirs of a Geisha 2005, PG-13) |
|
| 20 |
Master and Commander: The Far Side of the World 2003, PG-13) |
|
| 21 |
Lucky Number Slevin 2006, R) |
|
| 22 |
Last Holiday 2006, PG-13) |
|
| 23 |
Ladder 49 2004, PG-13) |
|
| 24 |
Four Brothers 2005, R) |
|
| 25 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 26 |
EdTV 1999, PG-13) |
|
| 27 |
Dreamcatcher 2003, R) |
|
| 28 |
Darkness Falls 2003, PG-13) |
|
| 29 |
Cinderella Man 2005, PG-13) |
|
| 30 |
Contact 1997, PG) |
|
| 31 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003, PG-13) |
|
| 32 |
Erin Brockovich 2000, R) |
|
| 33 |
Frequency 2000, PG-13) |
|
| 34 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 35 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 36 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 37 |
15 Minutes 2001, R) |
|
| 38 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 39 |
Pinocchio 1940, G) |
|
| 40 |
The Sum of All Fears 2002, PG-13) |
|
| 41 |
The Super Mario Bros. 1993, PG) |
|
| 42 |
Transporter 2 2005, PG-13) |
|
| 43 |
The Spongebob Squarepants Movie 2004, PG) |
|
| 44 |
The Postman 1997, PG-13) |
|
| 45 |
The Pelican Brief 1993, PG-13) |
|
| 46 |
The Recruit 2003, PG-13) |
|
| 47 |
The Rock 1996, R) |
|
| 48 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 49 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 50 |
The Muppet Movie 1979, G) |
|
| 51 |
The Matrix Revisited 2001, Unrated) |
|
| 52 |
The Jacket 2005, R) |
|
| 53 |
The Iron Giant 1999, PG) |
|
| 54 |
The Interpreter 2005, PG-13) |
|
| 55 |
The Hunt for Red October 1990, PG) |
|
| 56 |
The Ghost and the Darkness 1996, R) |
|
| 57 |
The Forgotten 2004, PG-13) |
|
| 58 |
The Core 2003, PG-13) |
|
| 59 |
The Count of Monte Cristo 2002, PG-13) |
|
| 60 |
The Constant Gardener 2005, R) |
|
| 61 |
The Chronicles of Riddick 2004, PG-13) |
|
| 62 |
The Abyss 1989, PG-13) |
|
| 63 |
The 13th Warrior 1999, R) |
|
| 64 |
Tears of the Sun 2003, R) |
|
| 65 |
Spy Game 2001, R) |
|
| 66 |
Spice World 1997, PG) |
|
| 67 |
Space Cowboys 2000, PG-13) |
|
| 68 |
Secret Window 2004, PG-13) |
|
| 69 |
Secondhand Lions 2003, PG) |
|
| 70 |
Sahara 2005, PG-13) |
|
| 71 |
Powder 1995, PG-13) |
|
| 72 |
Radio 2003, PG) |
|
| 73 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 74 |
Open Range 2003, R) |
|
| 75 |
Miracle 2004, PG) |
|
| 76 |
K-19: The Widowmaker 2002, PG-13) |
|
| 77 |
K-PAX 2001, PG-13) |
|
| 78 |
Kingdom of Heaven 2005, R) |
|
| 79 |
Kiss The Girls 1997, R) |
|
| 80 |
Just My Luck 2006, PG-13) |
|
| 81 |
In Her Shoes 2005, PG-13) |
|
| 82 |
Hotel Rwanda 2004, PG-13) |
|
| 83 |
Identity 2003, R) |
|
| 84 |
Jerry Maguire 1996, R) |
|
| 85 |
Hidalgo 2004, PG-13) |
|
| 86 |
Galaxy Quest 1999, PG) |
|
| 87 |
Friday Night Lights 2004, PG-13) |
|
| 88 |
Ella Enchanted 2004, PG) |
|
| 89 |
Dreamer: Inspired by a True Story 2005, PG) |
|
| 90 |
Donnie Brasco 1997, R) |
|
| 91 |
Backdraft 1991, R) |
|
| 92 |
Any Given Sunday 1999, R) |
|
| 93 |
Aeon Flux 2005, PG-13) |
|
| 94 |
Airheads 1994, PG-13) |
|
| 95 |
13 Ghosts 1960, Unrated) |
|
| 96 |
Hackers 1995, PG-13) |
|
| 97 |
Hostage 2005, R) |
|
| 98 |
Hustle & Flow 2004, R) |
|
| 99 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 100 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 101 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 102 |
Elf 2003, PG) |
|
| 103 |
Red Eye 2005, PG-13) |
|
| 104 |
The Little Mermaid 1989, G) |
|
| 105 |
Underworld: Evolution 2006, R) |
|
| 106 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 107 |
Independence Day 1996, PG-13) |
|
| 108 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 109 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 110 |
Saw 2004, R) |
|
| 111 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 112 |
Peter Pan 2003, PG) |
|
| 113 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 114 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 115 |
The Lost World - Jurassic Park 1997, PG-13) |
|
| 116 |
Jurassic Park III 2001, PG-13) |
|
| 117 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 118 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 119 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 120 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 121 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 122 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 123 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 124 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 125 |
Overboard 1987, PG) |
|
| 126 |
My Best Friend's Wedding 1997, PG-13) |
|
| 127 |
Godzilla 1998, PG-13) |
|
| 128 |
Demolition Man 1993, R) |
|
| 129 |
Congo 1995, PG-13) |
|
| 130 |
A Raisin in the Sun 1961, PG) |
|
| 131 |
Mask 1985, PG-13) |
|
| 132 |
Sleepless in Seattle 1993, PG) |
|
| 133 |
Good Burger 1997, PG) |
|
| 134 |
The Negotiator 1998, R) |
|
| 135 |
187 1997, R) |
|
| 136 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 137 |
Where the Heart Is 2000, PG-13) |
|
| 138 |
Mindhunters 2005, R) |
|
| 139 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 140 |
Underworld 2003, R) |
|
| 141 |
Mrs. Winterbourne 1996, PG-13) |
|
| 142 |
Stick It 2006, PG) |
|
| 143 |
Noel 2004, PG) |
|
| 144 |
Freedom Writers 2007, PG-13) |
|
| 145 |
Ultraviolet 2006, PG-13) |
|
| 146 |
The Covenant 2006, PG-13) |
|
| 147 |
The Last King of Scotland 2006, R) |
|
| 148 |
300 2007, R) |
|
| 149 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 150 |
Batman Begins 2005, PG-13) |






















































































































































