Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  odjigho's Rating My Rating
1
Ghost Rider 2007,  PG-13)
2
8 Mile 2002,  R)
3
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
4
Alien 1979,  R)
5
Aliens 1986,  R)
6
Back to the Future 1985,  PG)
7
Back to the Future Part II 1989,  PG)
8
Back to the Future Part III 1990,  PG)
9
Batman 1989,  PG-13)
10
Blade 1998,  R)
11
Blade: Trinity 2004,  R)
12
Blade II 2002,  R)
13
Die Hard 1988,  R)
14
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
15
Fantastic Four 2005,  PG-13)
16
Finding Nemo 2003,  G)
17
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
18
Halloween 1978,  R)
19
Independence Day 1996,  PG-13)
20
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
21
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
22
Jurassic Park 1993,  PG-13)
23
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
24
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
25
Kung Fu Hustle 2004,  R)
26
Labyrinth 1986,  PG)
27
Predator 1987,  R)
28
Pretty Woman 1990,  R)
29
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
30
Resident Evil 2002,  R)
31
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
32
Rocky 1976,  PG)
33
Rocky Balboa 2006,  PG)
34
Rocky II 1979,  PG)
35
Rocky III 1982,  PG)
36
Rocky IV 1985,  PG)
37
Signs 2002,  PG-13)
38
Silent Hill 2006,  R)
39
Spider-Man 2002,  PG-13)
40
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
41
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
42
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
43
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
44
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
45
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
46
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
47
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
48
Superman Returns 2006,  PG-13)
49
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
50
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
51
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
52
The Matrix 1999,  R)
53
The Matrix Reloaded 2003,  R)
54
The Matrix Revolutions 2003,  R)
55
The Mummy 1999,  PG-13)
56
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
57
The Ring 2002,  PG-13)
58
The Terminator 1984,  R)
59
Tombstone 1993,  R)
60
Top Gun 1986,  PG)
61
Transformers 2007,  PG-13)
62
Underworld 2003,  R)
63
Underworld: Evolution 2006,  R)
64
War of the Worlds 2005,  PG-13)
65
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
66
X-Men 2000,  PG-13)
67
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
68
X2: X-Men United 2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments