My Favorite Movies


  odaydj30's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The best Star Wars movie in the series. Perhaps the best sequal to a movie ever made!
2
History of the World -- Part I 1981,  R)
History of the World -- Part I
Perhaps the funniest Mel Brooks movie ever made. Timless comedy, incredible cast of characters, no one dose it better than Mel Brooks.
3
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
I really liked this sequal, perhaps one of the better ones in recent history. Humanity really has its back against the wall and still is able to make it.
4
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
Perhaps one of the scariest movies I have ever seen. There was just no stopping good old model 101 from tearing up the screen.
5
Rocky IV 1985,  PG)
Rocky IV
Gotta stick with the movies that show America as #1. Perhaps the best Rocky movie ever made - once again shows the power of one man who fights for his family, friends, and country.
6
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
George Lucas dose it once again, perhaps the best Star Wars sequal since The Empire Strikes Back.
7
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
Best superhero movie to date, thank you marvel for taking back control of your characters. Great special effects, incredible performance from Robert Dosney Jr, and a good directing job by Jon Favreau who worked himself into the movie nicely.
8
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Incredible story about how the government can become to involved with the people it serves. Powerful acting by Portman who really brings you into the story. Overall one of the most brilliant movies of our time.
9
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
The best Monty Python movie ever made! The classic story of King Arthur and his quest have never been so outragious.
10
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Incredible reinvention of this comic book series. The Dark Knight explodes onto screen literally with intense action, acting, and arson . . . how is that for alliteration. The characters and setting portrayed in this movie really capture what Batman embodies. This new series of movies puts its predecessor to shame.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments