My Favorite Movies


  Oceanny's Rating My Rating
1
V for Vendetta 2006,  R)
2
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
3
Joyeux Noël (Merry Christmas) 2005,  PG-13)
4
March of the Penguins 2005,  G)
March of the Penguins
Really good documentary. Too bad they once again re-scored the music in the USA version.
5
Rent 2005,  PG-13)
6
White Squall 1996,  PG-13)
7
Backdraft 1991,  R)
8
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
9
La Turbulence des fluides (Chaos and Desire) 2002,  Unrated)
10
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988,  R)
The Big Blue (Le Grand bleu)
Love that movie, french version better, since they changed the end in the american version for an happier one. And the music of the USA version was also re-scored.

Besson's masterpiece
11
The Grudge 2004,  PG-13)
12
Whale Rider 2002,  PG-13)
13
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
14
G.I. Jane 1997,  R)
15
I Am Dina 2002,  Unrated)
16
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
17
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
18
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) 2002,  R)
19
Russian Dolls (Les Poupées Russes) 2005,  Unrated)
20
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
21
The Pianist 2002,  R)
22
Dancer in the Dark 2000,  R)
23
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
24
Imagine Me & You 2005,  R)
Imagine Me & You
Soooo cute! ....and with a happy ending!! wow, that new for lesbien movie!
25
Loving Annabelle 2006,  Unrated)
26
RRRrrrr!!! 2004,  Unrated)
RRRrrrr!!!
Soooo hilarious!
27
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
28
Into the Wild 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments