My Favorite Movies


  ObsessiveOne's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
4
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
5
300 2007,  R)
300
best movie of the year
6
King Kong 2005,  PG-13)
7
The Prestige 2006,  PG-13)
8
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
this is the BEST movie ever. i totally love it and am obsessed with it. it's surprisingly philosophical at times, and i love Edward Norton in this film. five stras all the way.
9
Underworld 2003,  R)
Underworld
Awesome movie! I love it, and can watch it over and over again. The sequel couldn't even live up to the first one.
10
The Invisible 2007,  PG-13)
11
Unbreakable 2000,  PG-13)
Unbreakable
One of my favs, a beautifully made film.
12
Blood Diamond 2006,  R)
13
V for Vendetta 2006,  R)
14
The Village 2004,  PG-13)
15
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
16
Pay It Forward 2000,  PG-13)
17
Braveheart 1995,  R)
18
The Patriot 2000,  R)
19
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
20
Signs 2002,  PG-13)
21
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
22
Jurassic Park 1993,  PG-13)
23
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
24
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
25
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
26
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
27
Hidalgo 2004,  PG-13)
28
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
29
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
30
Sixteen Candles 1984,  PG)
31
The Breakfast Club 1985,  R)
32
Pride and Prejudice ,  Unrated)
33
American Beauty 1999,  R)
34
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
35
Singin' in the Rain 1952,  G)
36
The Quiet Man 1952,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments