My Favorite Movies
Give list a short description
| o0lylou0o's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Departed 2006, R) |
|
| 2 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 3 |
Heat 1995, R) |
|
| 4 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 5 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 6 |
Pi 1998, R) |
|
| 7 |
Lucky Number Slevin 2006, R) |
|
| 8 |
Falling Down 1993, R) |
|
| 9 |
Thank You For Smoking 2005, R) |
|
| 10 |
Snatch 2001, R) |
|
| 11 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 12 |
A Love Song for Bobby Long 2004, R) |
|
| 13 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 14 |
Casino 1995, R) |
|
| 15 |
Blow 2001, R) |
|
| 16 |
Wag the Dog 1997, R) |
|
| 17 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 18 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 19 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 20 |
Meet Joe Black 1998, PG-13) |
|
| 21 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 22 |
Green Street Hooligans 2005, R) |
|
| 23 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 24 |
Sin City 2005, R) |
|
| 25 |
Kuffs 1992, PG-13) |
|
| 26 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 27 |
Chaos 2006, R) |
|
| 28 |
The Lost City 2005, R) |
|
| 29 |
The Big Blue (Le Grand bleu) 1988, R) |
|
| 30 |
Gattaca 1997, PG-13) |
|
| 31 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 32 |
Brazil 1985, R) |
|
| 33 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 34 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 35 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 36 |
Fahrenheit 9/11 2004, R) |
|
| 37 |
Revolver 2005, R) |
|
| 38 |
The Deer Hunter 1978, R) |
|
| 39 |
True Romance 1993, R) |
|
| 40 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 41 |
Land of the Blind 2006, R) |
|
| 42 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 43 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 44 |
Easy Rider 1969, R) |
|
| 45 |
The Beach 2000, R) |
|
| 46 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 47 |
The Aviator 2004, PG-13) |
|
| 48 |
Lost Highway 1997, R) |
|
| 49 |
A Scanner Darkly 2006, R) |
|
| 50 |
Brick 2006, R) |
|
| 51 |
Hard Candy 2005, R) |
|
| 52 |
Memento 2000, R) |
|
| 53 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 54 |
Children of Men 2006, R) |
|
| 55 |
Ed Wood 1994, R) |
|
| 56 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 57 |
Poolhall Junkies 2002, R) |
|
| 58 |
The Boondock Saints 2000, R) |
|
| 59 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 60 |
Nikita (La Femme Nikita) 1990, R) |
|
| 61 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 62 |
Syriana 2005, R) |
|
| 63 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 64 |
Battle Royale 3D 2001, Unrated)
Survival of the fittest has a new meaning! |
|
| 65 |
Dark City 1998, R) |
|
| 66 |
300 2007, R)
Ladies and gentlemen, |
|
| 67 |
Apocalypto 2006, R)
Sorry Gibson Haters!!!! He is in my opinion the most underrated brilliant director. And if you spend time reading tabloids and believing bullshit, don't even bother watching his films since your judgment will obviously be clouded! |
|
| 68 |
Grindhouse 2007, R)
Blast from the past!!! |
|
| 69 |
TerrorStorm: A History of Government-Sponsored Terrorism 2006, Unrated)
Like many of its predecessors (9/11 in plain sight, Fahrenheit 9/11) TerrorStorm is a well documented piece that shows the open minded what's really going on in our society. Unlike the one sided garbage that the main stream media feeds to its public, this documentary generates the facts behind the truth. |
|
| 70 |
Sunshine 2007, R) |
|
| 71 |
Across the Universe 2007, PG-13) |
|
| 72 |
Into the Wild 2007, R) |
|
| 73 |
Der Krieger und die Kaiserin (The Princess and the Warrior) 2000, R) |
|
| 74 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 75 |
Bandits 2001, PG-13) |
|
| 76 |
Battlestar Galactica 2003, Unrated) |
|
| 77 |
No Country for Old Men 2007, R) |
|
| 78 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 79 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 80 |
The Lives of Others 2006, R) |














































































