My Favorite Movies


  nykosplace's Rating My Rating
1
A Star is Born 1976,  R)
A Star is Born
I love , love, LOVE this movie!
2
Love and Basketball 2000,  PG-13)
Love and Basketball
This has got to be one of my top ten favorite movies EVER. I loved the entire cast and the movie was just very well-acted
3
Original Sin 2001,  R)
Original Sin
This is another one of my all-time favorite movies. A must-see
4
Lady Sings the Blues 1972,  R)
Lady Sings the Blues
My favorite Diana Ross movie. She did such a great job in this role!
5
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
6
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
7
Runaway Bride 1999,  PG)
Runaway Bride
My life on film, lmao!
8
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
9
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
Didn't expect it to be so funny
10
Deliver Us from Eva 2003,  R)
11
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
Bringing Down The House
Yep, I love it....racial slurs, stereotypes and all!
12
The Wiz 1978,  G)
13
The Wood 1999,  R)
The Wood
Make sme nostalgic for my teenage years
14
Gloria 1999,  R)
Gloria
Love this movie1
15
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
The whole cast was awesome!
16
Love Jones 1997,  R)
Love Jones
Love this movie!
17
Mr. Toad's Wild Ride ,  PG)
18
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
I don't want to hear one word about this choice
1
19
Monsters, Inc. 2001,  G)
Monsters, Inc.
This is one of the cutest movies out there. Boo is just too precious
20
The Incredibles 2004,  PG)
21
Shrek 2 2004,  PG)
22
Shrek 2001,  PG)
23
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar
Too cute!
24
Ghost 1990,  PG-13)
25
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
26
Grease 1978,  PG)
Grease
Classic musical
27
The Lion King 1994,  G)
28
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
29
The Adventures of Elmo in Grouchland 1999,  G)
The Adventures of Elmo in Grouchland
I watch this daily because of my youngest son. I love th e villain
30
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments