Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  nwokeinnocent's Rating My Rating
1
300 2007,  R)
2
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Very good adventure.
3
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
Catch some fun.
4
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Love it.
5
Shrek 2001,  PG)
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
8
The Godfather 1972,  R)
9
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
10
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
11
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
A portrayal of Roman strength.
12
Batman Begins 2005,  PG-13)
13
Top Gun 1986,  PG)
14
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
It touched a code with a good number of people.
15
The Legend of Zorro 2005,  PG)
16
The Mark of Zorro 1940,  Unrated)
17
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
18
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
19
Runaway Bride 1999,  PG)
20
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
21
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
22
The Patriot 2000,  R)
23
The Hobbit: An Unexpected Journey 2012,  Unrated)
24
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Beautiful adventure; well scripted; superb acting.
25
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
Good.
26
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
Goog scifi.
27
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
See Oceans Thirteen too.
28
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
Good.
29
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
Good stuff.
30
Rocky 1976,  PG)
Rocky
Interesting.
31
Hang 'em High 1968,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments