Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  nuranalkan's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
2
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
3
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
4
The 300 Spartans 1962,  Unrated)
5
8 Mile 2002,  R)
6
Eragon 2006,  PG)
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
8
War of the Worlds 2005,  PG-13)
9
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
10
Runaway Bride 1999,  PG)
11
Final Analysis 1992,  R)
12
The Amazing Grace 2006,  Unrated)
The Amazing Grace
http://www.sinemalar.com/film/363/Amazing-Grace/fragman/
13
Gone With the Wind 1939,  G)
14
Scarlett ,  PG-13)
15
Mogambo 1953,  Unrated)
16
Casablanca 1942,  PG)
17
The Seven Year Itch 1955,  Unrated)
18
River of No Return 1954,  Unrated)
19
The List of Adrian Messenger 1963,  Unrated)
20
The Last Tycoon 1976,  PG)
21
Taras Bulba 1962,  Unrated)
22
The Boston Strangler 1968,  R)
23
The Vikings 1958,  Unrated)
24
The Man from Snowy River 1982,  PG)
25
The War Wagon 1967,  Unrated)
26
20,000 Leagues Under The Sea 1954,  G)
27
Paths of Glory 1957,  Unrated)
28
Out of the Past 1947,  Unrated)
29
Champion 1949,  Unrated)
30
Mourning Becomes Electra 1947,  Unrated)
31
The Indian Fighter 1955,  Unrated)
32
The Message 1976,  PG)
33
Viva Zapata! ,  Unrated)
34
Zorba the Greek 2005,  Unrated)
35
Revenge 1990,  R)
36
Lion of the Desert (Omar Mukhtar) 1981,  PG)
37
Caravans 1978,  R)
38
La Strada (The Road) 1954,  PG)
39
Last Train From Gun Hill 1959,  Unrated)
40
Barabba (Barabbas) 1962,  Unrated)
41
The Black Swan 1942,  Unrated)
42
The Horse Soldiers 1959,  Unrated)
43
The Young Lions 1958,  G)
44
The Wild One 1953,  Unrated)
45
The Sons of Katie Elder 1965,  PG)
46
The Conqueror 1956,  G)
47
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
48
How the West Was Won 1962,  G)
49
In Harm's Way 1965,  Unrated)
50
North to Alaska 1960,  Unrated)
51
Tall in the Saddle 1941,  Unrated)
52
The Godfather 1972,  R)
53
The Fighting Seabees 1944,  Unrated)
54
Operation Pacific 1951,  Unrated)
55
Wake of the Red Witch 1949,  Unrated)
56
Legend of the Lost 1957,  Unrated)
57
The Train Robbers 1973,  PG)
58
Back to Bataan 1945,  Unrated)
59
In Old California 1942,  Unrated)
60
A Dry White Season 1989,  R)
61
Cahill U.S. Marshal 1973,  PG)
62
The Snows of Kilimanjaro 1952,  G)
63
Soldier of Fortune 1955,  Unrated)
64
David and Bathsheba 1951,  Unrated)
65
I Want to Live! 1958,  Unrated)
66
Anna and the King 1999,  PG-13)
67
Nell 1994,  PG-13)
68
The Accused 1988,  R)
69
Sommersby 1993,  PG-13)
70
Bugsy Malone 1976,  G)
71
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
72
A Very Long Engagement 2004,  R)
73
Contact 1997,  PG)
74
Maverick 1994,  PG)
75
Panic Room 2002,  R)
76
The Dangerous Lives of Altar Boys 2002,  R)
77
Taxi Driver 1976,  R)
78
The Brave One 2007,  R)
79
Siesta 1987,  R)
80
Mesmerized (My Letter to George) (Shocked) 1986,  PG)
81
Venus 2006,  R)
82
Original Sin 2001,  R)
83
And Starring Pancho Villa as Himself 2003,  Unrated)
84
The Legend of Zorro 2005,  PG)
85
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
86
Frida 2002,  R)
87
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
88
The 13th Warrior 1999,  R)
89
Beowulf & Grendel 2005,  R)
90
Spy Kids 2001,  PG)
91
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
92
Imagining Argentina 2003,  R)
93
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
94
Stardust 2007,  PG-13)
95
The Matrix 1999,  R)
96
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
97
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
98
Joe Kidd 1972,  PG)
99
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
100
Pale Rider 1985,  R)
101
High Plains Drifter 1973,  R)
102
Apollo 13 1995,  PG)
103
Saving Private Ryan 1998,  R)
104
The Green Mile 1999,  R)
105
Elizabeth: The Golden Age 2007,  PG-13)
106
Tutankhamun and the Golden Age of the Pharaohs 2007,  Unrated)
107
The Age of Innocence 1993,  PG)
108
In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale 2008,  PG-13)
109
The Lives of Others 2006,  R)
110
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
111
Zodiac 2007,  R)
112
There Will Be Blood 2007,  R)
113
No Country for Old Men 2007,  R)
114
Killer of Sheep: The Charles Burnett Collection 2007,  Unrated)
115
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007,  PG-13)
116
The Zodiac 2005,  R)
117
Ratatouille 2007,  G)
118
I'm Not There 2007,  R)
119
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
120
Van Helsing 2004,  PG-13)
121
A Dangerous Man: Lawrence After Arabia 1991,  Unrated)
122
Lawrence of Arabia - The Battle for the Arab World 2003,  Unrated)
123
Unfaithful 2002,  R)
124
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
125
Trail of the Pink Panther 1982,  PG)
126
Sunnyside 1919,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments