My Favorite Movies


  NunoRoque's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Beautiful perfection! A wonderful directing job, supported by a wonderful cast.
2
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Great movie, great twist, amazing cast and direction!
3
The English Patient 1996,  R)
The English Patient
An epic tale of doomed love. Ralph Fiennes gives an haunting, pained performance. Juliette Binoche shine as a nurse full of life and energy and deservly so she won an oscar for this... The movie's cinematography is breathtaking and the music dreamy and romantic. This is absolute perfection!
4
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
One of my all time favorites. Shawshank Redemption is a very moving story about hope and the power of friendship.
5
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
It's touching, it's timeless and it's downright beautiful. The cinematography is breathtaking, the music score is lovely and the cast is absolutely superb, including Cisco and Two Socks. I take my hat off for Kevin Costner's genius as director and actor.
6
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
One of my all times fave movies! Stunning, thought-provoking film that comes at you directly from the eye of the camera and hits you with a hard bang. It's a movie not only for people who love 70's rock bands, but for all movie-goer's who really love the feeling of coming out of the cinema feeling totally fulfilled.
7
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
8
Magnolia 1999,  R)
9
Forrest Gump 1994,  PG-13)
10
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
Amazing movie, fascinating script!! david Lynch's best!
11
Erin Brockovich 2000,  R)
Erin Brockovich
Excellent Movie!
12
Jerry Maguire 1996,  R)
13
Closer 2004,  R)
Closer
Great movie, dialogues and cast! One of the best movies of 2005.
14
Strange Days 1995,  R)
Strange Days
One of my personal faves and one of the greastes masterpices of the 90's. Coolness and style all around. Ralph Fiennes gives another great performance and so does Angela Bassett. Unforgettable Experience!
15
Pretty Woman 1990,  R)
16
Legends of the Fall 1994,  R)
17
Crash 2005,  R)
Crash
Best movie of 2005!
18
Thelma & Louise 1991,  R)
19
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
20
The Last Samurai 2003,  R)
21
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Brilliant! One of the best twists ever!
22
Gladiator 2000,  R)
23
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
24
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
Full of style and very cool movie!
25
Seven (Se7en) 1995,  R)
26
American Beauty 1999,  R)
27
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
Powerful, and incredibly realistic movie!
28
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
Awsome movie!
29
The Power of One 1992,  PG-13)
The Power of One
Inspiring movie. A must see!
30
Out of Africa 1985,  PG)
31
The Pianist 2002,  R)
32
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
One of the best romantic comedies of the 1990s!
33
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
The classic of all classics!
34
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
35
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
36
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
37
Platoon 1986,  R)
38
The Godfather 1972,  R)
39
Pulp Fiction 1994,  R)
40
Collateral 2004,  R)
41
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
Powerful movie! A must see!
42
The Silence of the Lambs 1991,  R)
43
Far and Away 1992,  PG-13)
44
Face/Off 1997,  R)
45
In America 2003,  PG-13)
46
American History X 1998,  R)
47
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
48
25th Hour 2003,  R)
49
Garden State 2004,  R)
50
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments