My Favorite Movies


  nuheart's Rating My Rating
1
Barton Fink 1991,  R)
Barton Fink
Showed me the life of the mind...

The Flixster synopsis doesn't begin to do this movie justice -- although I don't know how you could describe it accurately and objectively at the same time.
2
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
"This one's a favorite of the horns section; we hope it's one of yours..."
3
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
"Obviously, you're not a golfer..."
4
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
"Round up the usual suspects."
5
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
"How's that for a slice of fried gold?"
6
Kicking and Screaming 1995,  R)
Kicking and Screaming
"What I used to be able to pass off as just a bad summer, could now potentially turn into a bad life."
7
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
My soul hurt after watching this. Beautiful.
8
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
Confessions of a Dangerous Mind
It starts off, you think it's a comedy, but by midpoint its well-into serious thriller territory -- and you never question the change-over.
9
Double Indemnity 1944,  Unrated)
Double Indemnity
This is the movie that got me into Film Noir. I had no idea what I was missing. (Also makes a great drinking game -- drink whenever Fred MacMurray calls Barbara Stanwyck "baby".)
10
Being John Malkovich 1999,  R)
Being John Malkovich
Made me question the Academy's definition of "original" when this was passed over for the Best Original Screenplay Oscar.
11
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
12
The Maltese Falcon 1941,  PG)
13
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
14
Jaws 1975,  PG)
15
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
Saw this for the first time when I was 12 or something and hated it, mainly because of the crappy Zombie make-up. For some reason, though (possibly the gore effects), I kept watching it, and as I got older I came to understand the themes Romero is dealing with, and was able to see past the effects and finally concentrate on the story. Now I see it for the true masterpiece it is. Still loses 1/2 a point, however, for the crappy Zombie make-up.
16
Out of the Past 1947,  Unrated)
17
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
For years I'd bashed this movie -- but I kept watching, for some reason. Finally, like one of those Magic Eye pictures, I finally saw what everyone was talking about. It's a giant Rorschach test -- brilliant.
18
Night of the Creeps 1986,  R)
19
Office Space 1999,  R)
20
True Romance 1993,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments