My Favorite Movies


  1. npessential6
  2. nelson

GRIND HOUSE (n):
A theater playing back-to-back films exploiting sex, violence, and other extreme subject matter.

  npessential6's Rating My Rating
1
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
2
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
3
Faster, Pussycat! Kill! Kill! 1966,  R)
Faster, Pussycat! Kill! Kill!
My favorite Russ Meyer flick
4
Pulp Fiction 1994,  R)
5
Reservoir Dogs 1992,  R)
6
Navajo Joe (A Dollar A Head)(Savage Run) 1965,  Unrated)
Navajo Joe (A Dollar A Head)(Savage Run)
influence from Kill Bill. Music scores composed by Ennio Morricone.
7
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pių) 1965,  R)
8
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
9
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
10
Django 1966,  Unrated)
11
Da uomo a uomo (Death Rides A Horse) (As Man to Man) 1977,  R)
12
I Quattro dell'apocalisse (Four of the Apocalypse) 1975,  Unrated)
13
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
14
Vamos a matar, compaņeros (Companeros) 1970,  R)
15
Soldier Blue 1970,  PG)
16
Sukiyaki Western Django 2007,  R)
17
Ilsa - She Wolf of the SS 1974,  R)
18
Rolling Thunder 1977,  R)
19
Thriller - A Cruel Picture (Thriller - en grym film) (Hooker's Revenge) (They Call Her One Eye) 1974,  R)
20
Dirty Mary Crazy Larry 1974,  PG)
21
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime) 1973,  R)
22
Cannibal Holocaust 1979,  NC-17)
Cannibal Holocaust
Deodatos masterpiece, still shocking to this day.
23
Vanishing Point 1971,  R)
Vanishing Point
Great car chase flick Death Proof influence
24
Cannibal Ferox 1981,  R)
25
Jungle Holocaust (Ultimo mondo cannibale) (Cannibal) (Carnivorous) (Last Cannibal World) 1977,  Unrated)
26
Grindhouse (Grindhouse: Double Feature) (Grind House) ,  PG)
27
Machete 2010,  R)
Machete
From what I've seen so far It looks bad ass!
28
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
29
Death Proof 2007,  R)
30
Shogun Assassin 1980,  R)
31
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
32
E tu vivrai nel terrore - L'aldilā (The Beyond) 1981,  R)
33
Four Rooms 1995,  R)
34
Desperado 1995,  R)
35
El Mariachi 2001,  R)
36
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
37
Sin City 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments