My Favorite Movies
| noydy's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 2 |
To Kill A Mockingbird 1962, Unrated) |
|
| 3 |
A Man for All Seasons 1966, G) |
|
| 4 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 5 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 6 |
The Longest Day 1962, G) |
|
| 7 |
On the Waterfront 1954, Unrated) |
|
| 8 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 9 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 10 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 11 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 12 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957, Unrated) |












