My Favorite Movies


  novacancies's Rating My Rating
1
The Elephant Man 1980,  PG)
2
Citizen Kane 1941,  PG)
3
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
4
Daisies (Sedmikrasky) 1967,  Unrated)
5
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
6
Y Tu Mamá También 2001,  R)
7
Sideways 2004,  R)
8
The Last Temptation of Christ 1988,  R)
9
Pulp Fiction 1994,  R)
10
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
11
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
12
The Graduate 1967,  PG)
13
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
14
American Beauty 1999,  R)
15
Blue Velvet 1986,  R)
16
Annie Hall 1977,  PG)
17
The Godfather 1972,  R)
18
The Godfather, Part II 1974,  R)
19
Apocalypse Now 1979,  R)
20
Requiem for a Dream 2000,  R)
21
Lost In Translation 2003,  R)
22
Girl With a Pearl Earring 2003,  PG-13)
23
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
24
The Color Purple 1985,  PG-13)
25
Schindler's List 1993,  R)
26
Munich 2005,  R)
27
Good Night, And Good Luck 2005,  PG)
28
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
29
A Clockwork Orange 1971,  R)
30
Dancer in the Dark 2000,  R)
31
Shopgirl 2005,  R)
32
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
33
The Exorcist 1973,  R)
34
Chinatown 1974,  R)
35
American Splendor 2003,  R)
36
Before Sunset 2004,  R)
37
Rosemary's Baby 1968,  R)
38
The Silence of the Lambs 1991,  R)
39
Seven (Se7en) 1995,  R)
40
The Three Faces of Eve 1957,  Unrated)
41
The Maltese Falcon 1941,  PG)
42
JFK 1992,  R)
43
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
44
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
45
The Breakfast Club 1985,  R)
46
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
47
St. Elmo's Fire 1985,  PG-13)
48
The Sword in the Stone 1963,  G)
49
The Princess Bride 1987,  PG)
50
Lolita 1997,  R)
51
Dominick and Eugene 1988,  PG-13)
52
Splendor in the Grass 1961,  Unrated)
53
Beetlejuice 1988,  PG)
54
21 Grams 2003,  R)
55
The Weather Man 2005,  R)
56
Memento 2000,  R)
57
Radio Days 1987,  PG)
58
Everyone Says I Love You 1996,  R)
59
Match Point 2005,  R)
60
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
61
Psycho 1960,  R)
62
The Birds 1963,  PG-13)
63
East of Eden 1955,  PG)
64
Parenthood 1989,  PG-13)
65
Roxanne 1987,  PG)
66
Driving Miss Daisy 1989,  PG)
67
Steel Magnolias 1989,  PG)
68
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
69
All the President's Men 1976,  PG)
70
Back to the Future 1985,  PG)
71
Back to the Future Part II 1989,  PG)
72
Snatch 2001,  R)
73
Trainspotting 1996,  R)
74
28 Days Later 2002,  R)
75
The Safety of Objects 2001,  R)
76
The Ring 2002,  PG-13)
77
Raising Arizona 1987,  PG-13)
78
Welcome to the Dollhouse 1995,  R)
79
Desperado 1995,  R)
80
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
81
An American Tail 1986,  G)
82
American Psycho 2000,  R)
83
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
84
American History X 1998,  R)
85
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
86
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
87
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
88
Shine 1996,  PG-13)
89
About Schmidt 2002,  R)
90
Scarface 1983,  R)
91
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928,  Unrated)
92
Braveheart 1995,  R)
93
Sleepy Hollow 1999,  R)
94
The Lost Boys 1987,  R)
95
Whale Rider 2002,  PG-13)
96
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
97
Donnie Darko 2001,  R)
98
Broken Flowers 2005,  R)
99
Hearts and Minds 1974,  R)
100
Bowling for Columbine 2002,  R)
101
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
102
Roger & Me 1989,  R)
103
Tarnation 2003,  Unrated)
104
Magnolia 1999,  R)
105
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
106
Election 1999,  R)
107
Pretty Persuasion 2005,  R)
108
The Virgin Suicides 1999,  R)
109
Juno 2007,  PG-13)
110
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments