My Favorite Movies
| notneo57's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Stranger Than Fiction 2006, PG-13) |
|
| 2 |
Matchstick Men 2003, PG-13) |
|
| 3 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 4 |
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003, PG-13) |
|
| 5 |
Awarapan 2007, Unrated)
Shocking!!I was totally reluctant to watch this flick but I'm glad I did!First of all,it's different than the usual bollywood flicks!!The story definitely was different than the typical ones and I was glad the story didn't go as I predicted it would.The soundtrack is good.I'm sure the music will haunt you for days after you watch the film,esp. if you're a loner!!Ahh yes,I must add that I'm quite partial to the movie bucause I could somehow relate to it (not that I'm a mercenary).Definitely worth of at least one watch.And don't wprry about Hashmi's performance.Not only has he broken his own stereotype but he has quite frankly outdone himself.I'm looking out for the DVD now. |
|
| 6 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 7 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 8 |
The Longest Yard 2005, PG-13) |
|
| 9 |
Ocean's Eleven 1960, Unrated) |
|
| 10 |
V for Vendetta 2006, R)
By far the best movie among the rest of the masked vigilantes.For one,it makes us look beyond the amusing acts of a hero,straight into his motives...rather than just "wow-ing" at some amazing CGA.This movie actually inspires you.The way the story is told is beautifully gripping and the underlying "idea" of the movie is simply a genius. |
|
| 11 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 12 |
The Notebook 2004, PG-13) |












