My Favorite Movies
| notjosh's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 2 |
Akahige (Red Beard) 1965, Unrated) |
|
| 3 |
Black Narcissus 1947, Unrated) |
|
| 4 |
It Happened One Night 1934, Unrated) |
|
| 5 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 6 |
How Green Was My Valley 1941, Unrated) |
|
| 7 |
Man's Favorite Sport? 1963, Unrated) |
|
| 8 |
Mr. Smith Goes to Washington 1939, Unrated) |
|
| 9 |
You've Got Mail 1998, PG) |
|
| 10 |
Steamboat Round The Bend 1935, G) |
|
| 11 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 12 |
The Asphalt Jungle 1950, Unrated) |
|
| 13 |
The Fallen Idol 1948, Unrated) |
|
| 14 |
Only Angels Have Wings 1939, Unrated) |
|
| 15 |
Limelight 1952, G) |
|
| 16 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 17 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 18 |
Dr. Mabuse the Gambler (Dr. Mabuse, der Spieler - Ein Bild der Zeit) (Dr. Mabuse, King of Crime) 1922, Unrated) |
|
| 19 |
The Blues Brothers 1980, R) |
|
| 20 |
Bubba Ho-Tep 2002, R)
One of the few genuine film masterpieces of this century. A movie about dignity, about going down with a fight, about that last act of heroism before you snuff it that means nobody can say it was all for nothing - and a movie which also happens to feature an aging Elvis and a black JFK fighting a mummy which sucks people's souls out of their arseholes. If that doesn't sound to you like the greatest storyline in the world then you're an idiot. Set in a miserable, grimy old folks home this is a movie steeped in regret, but filled with minor triumphs which stay with you long after the credits have rolled. Seeing this at midnight on a Saturday night, at a one-off showing at my local cinema, was one of the greatest experiences of my life. |
|
| 21 |
Holiday 1938, Unrated) |
|
| 22 |
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002, G) |
|
| 23 |
Demolition Man 1993, R) |
|
| 24 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 25 |
Groundhog Day 1993, PG) |
|
| 26 |
King Kong 1933, Unrated) |
|
| 27 |
The Long Voyage Home 1940, Unrated) |
|
| 28 |
The Third Man 1949, Unrated) |
|
| 29 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 30 |
When Harry Met Sally 1989, R) |
|
| 31 |
Metropolis 1927, PG-13) |
|
| 32 |
Hatari! 1962, G) |
|
| 33 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988, R) |
|
| 34 |
Memento 2000, R) |
|
| 35 |
Village of the Damned 1960, R) |
|
| 36 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 37 |
Sleepless in Seattle 1993, PG) |
|
| 38 |
The Kid Brother 1927, Unrated) |
|
| 39 |
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Piů) 1965, R) |
|
| 40 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 41 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 42 |
Radio Days 1987, PG) |
|
| 43 |
Invasion of the Body Snatchers 1956, PG) |
|
| 44 |
Rio Bravo 1959, Unrated) |
|
| 45 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 46 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 47 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990, R) |
|
| 48 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 49 |
The Hurricane 1937, Unrated) |
|
| 50 |
The Bridges of Madison County 1995, PG-13) |
|
| 51 |
The Seven Year Itch 1955, Unrated) |
|
| 52 |
Modern Times 1936, G) |
|
| 53 |
The Jackal 1997, R) |
|
| 54 |
The 'Burbs 1989, PG) |
|
| 55 |
The Sky's the Limit 1943, Unrated) |
|
| 56 |
2 Days in Paris 2007, R) |
|
| 57 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 58 |
Gremlins 2: The New Batch 1990, PG-13) |
|
| 59 |
Judge Priest 1934, G) |
|
| 60 |
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989, PG) |
|
| 61 |
Where the Boys Are 1960, Unrated) |
|
| 62 |
Evolution 2001, PG-13) |
|
| 63 |
Monkey Shines: An Experiment In Fear 1988, R) |
|
| 64 |
Back to the Future Part III 1990, PG) |
|
| 65 |
His Girl Friday 1940, Unrated) |
|
| 66 |
Grow Your Own 2007, Unrated) |
|
| 67 |
Fort Apache 1948, Unrated) |
|
| 68 |
French Kiss 1995, PG-13) |
|
| 69 |
Speedy 1928, Unrated) |
|
| 70 |
The Lavender Hill Mob 1951, Unrated) |
|
| 71 |
The Untouchables 1987, R) |
|
| 72 |
Innerspace 1987, PG) |
|
| 73 |
Destry Rides Again 1939, Unrated) |
|
| 74 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 75 |
The Lady Vanishes 1979, PG) |
|
| 76 |
The Prince and the Showgirl 1957, Unrated) |
|
| 77 |
Passport to Pimlico 1949, Unrated) |
|
| 78 |
The Iron Horse 1924, Unrated) |
|
| 79 |
Bend Of The River 1952, Unrated) |
|
| 80 |
Shall We Dance 1937, Unrated) |
|
| 81 |
Robin Hood 1922, Unrated) |
|
| 82 |
3 Godfathers 1948, Unrated) |
|
| 83 |
Shaun of the Dead 2004, R) |
|
| 84 |
Sideways 2004, R) |
|
| 85 |
A Bronx Tale 1993, R) |
|
| 86 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 87 |
Stagecoach 1939, Unrated) |
|
| 88 |
Steamboat Bill, Jr. 1928, Unrated) |
|
| 89 |
Gremlins 1984, PG) |
|
| 90 |
The Wasp Woman (Insect Woman) (The Bee Girl) 1959, R) |
|
| 91 |
Office Space 1999, R) |
|
| 92 |
It Came from Beneath the Sea 2007, Unrated) |
|
| 93 |
Small Soldiers 1998, PG-13) |
|
| 94 |
House On Haunted Hill 1959, PG) |
|
| 95 |
To Catch a Thief 1955, Unrated) |
|
| 96 |
Lost Horizon 1937, Unrated) |
|
| 97 |
Poltergeist 1982, PG) |
|
| 98 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 99 |
The Circus 1928, G) |


































































































